Сковорода-філософ Філософія — наука про найзагальніші закони розвитку природи, суспільства та мислення Філософські трактати У чому полягає щастя? Г. Сковорода не радить шукати щастя «в Америці, чи на Канарських островах, чи в азійському Єрусалимі, чи в царських палацах», для цього не треба їздити за моря, адже щастя «завжди й усюди з тобою»
Сковорода-байкар Збірка «Байки харківські» (30 байок) Байка — невелике (віршоване або прозове) алегоричне оповідання, що має повчальний зміст. Алегорія – іносказання Повчання – мораль – сила Складаються з 2 частин: у першій —розповідь про випадок, а в другій —мораль,яку автор називає «силою».
«Бджола та Шершень» Рід Жанр Ідея Форма Цитує філософа Епікура Ліро-епос Байка Праця має стати для людини природною потребою і «найсолодшою поживою» Ідея спорідненої праці, сродної праці, природженого діла Діалог між героями «Подяка блаженній натурі, що потрібне робить неважким, а важке — непотрібним»
«Всякому місту — звичай і права...» Рід Жанр Вид лірики Провідні мотиви Художні засоби Лірика Ліричний вірш, що став народною піснею (І. Котляревський використав один із варіантів цієї пісні як арію возного в п’єсі «Наталка Полтавка» Громадянська (філософська) Сатиричне викриття суспільних вад (недоліків, мерзот) Щасливий той, хто має чисте сумління: «совість, як чистий кришталь»
«Всякому місту — звичай і права...» Художні засоби Антитеза (у перших чотирьох рядках автор указує на суспільні вади, а останніми двома протиставляє їм ідеал чистої совісті) Рефрен: «Лише одне непокоїть мій ум» Інверсія (непрямий порядок слів): коса замашна, панські Петро для чинів тре кутки