Групи крові. Переливання крові. Лейкоцити. Тромбоцити. Зсідання крові
Номер слайду 2
Пригадайте, який склад крові?
Номер слайду 3
Еритроцити – це червоні клітини крові. Зрілі еритроцити не мають ядра та містять дуже багато білка – гемоглобіну. Переносники вуглекислого газу. Тромбоцити – на відміну від інших клітин крові не є клітинами, а є кров'яними пластинками. Утворюються внаслідок розпаду великих клітин попередників. Приймають участь у зсіданні крові. Лейкоцити – білі клітини крові. Різноманітні за будовою та поділяються на декілька типів. Забезпечують захист організму від інфекцій та токсинів.
Номер слайду 4
Групи крові системи АВ0 Групи крові системи АВ0 були відкриті австрійським науковцем К. Ландштейнером у 1900 р., за що був удостоєний Нобелівської премії у галузі медицини та фізіології 1930р. Диференціація крові людини базується на комбінації двох антигенів (аглютиногенів А і В) та двох антитіл (аглютинінів α та β).
Номер слайду 5
Групи крові – це ознаки, що пов'язані з біохімічними властивостями крові й зумовлені спадковістю. Поділ на групи ґрунтується на наявності в крові антигенів. Антигени – це специфічні речовини, які спричиняють реакцію імунної системи та дозволяють розрізняти кров людей за певними ознаками.
Номер слайду 6
Аглютиногени – комплекси білків та вуглеводів, які містяться у складі клітинної мембрани еритроцитів. (А та В)
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Резус конфлікт Під час переливання крові не сумісної за резус – фактором, або під час вагітності, коли мати – резус-негативна, а дитина резус – позитивна, виникає резус-конфлікт. В крові матері утворюються антитіла, що руйнують еритроцити плода.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Клітинний імунітет здійснюється за рахунок лейкоцитів здатних до фагоцитозу. Їх ферменти будуть розщеплювати чужорідні сполуки і мікроорганізми. Гній, що утворюється в тканинах при запаленнях- це скупчення мертвих лейкоцитів.
Номер слайду 12
Зсідання крові – це процес формування в крові ниток білка фібрину, які утворюють кров'яний згусток – тромб.