Презентація "Хімічні явища та ознаки, що їх супроводжують." 6 клас НУШ

Про матеріал
Матеріал допоможе у проведенні уроку: " Хімічні явища та ознаки, що їх супроводжують."
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Хімічні явища та ознаки, що їх супроводжують. Пізнаємо природу 6 клас. Вчитель географії ЗОШ №26 Шаповалова Л. Л.

Номер слайду 2

Поміркуй, чи перетворюється вода на інші речовини у наведених прикладах:танення бурулькивипаровування води з калюж після дощу фотосинтез

Номер слайду 3

ПЛІЧ-О-ПЛІЧ Розгляньте колаж й усно опишіть, яких змін зазнають зображені на ньому тіла й речовини. Висловіть припущення, чи утворюються нові речовини у кожному випадку.

Номер слайду 4

НАУКОВА ДОВІДКА. ХІМІЧНІ ЯВИЩА, АБО ХІМІЧНІ РЕАКЦІЇ. За змінами, що відбуваються з речовинами, явища поділяють на фізичні і хімічні. Для хімічних явищ більш поширеною є назва хімічні реакції.

Номер слайду 5

Під час фізичних явищ змінюються тіла, а не речовини, з яких вони складаються. Можуть змінюватись:агрегатний стан;характеристики руху тіл;форма і розміри тіла, виготовленого з конкретної речовини, тощо.

Номер слайду 6

В результаті хімічних явищ/хімічних реакцій відбувається перетворення одних речовин на інші. Нові речовини будуть складатися лише з тих атомів, що містяться у взятих для реакції речовинах. Атоми інших хімічних елементів не утворюються. Під час хімічних явищ зв’язки між атомами структурних частинок речовин, що взаємодіють, руйнуються. Натомість встановлюються інші зв’язки, властиві новоствореним речовинам. Розглянемо це на прикладі хімічної реакції між графітом і киснем. Як видно з малюнку, структурними частинками, наприклад, графіту є атоми Карбону, кисню — молекули, які утворені з двох атомів Оксигену. Під час хімічної реакції зв’язки між атомами Оксигену у молекулі кисню зруйнувались. Натомість атоми Оксигену встановили нові зв’язки з атомом Карбону. Відбулось утворення нової речовини — вуглекислого газу.

Номер слайду 7

Люди використовують хімічні реакції для створення нових речовин і корисних матеріалів, одержання світла і тепла, енергії, що приводить у рух машини і механізми, для розкладання відходів, приготування їжі та ліків. Гончарство-необхідно знати як правильно “замісити” глину (об'єднати цю суху сипучу речовину з водою) і за якою температури її потрібно випалювати (тобто, коли саме глина стане саме такою твердою, що її можна буде використовувати в побуті). Зміна запаху,смаку, густини

Номер слайду 8

А як дізнатися, що дійсно відбулось хімічне, а не фізичне явище? Зробити це допомагають ознаки, що супроводжують хімічні реакції Розглянемо деякі з них на конкретних прикладах.1. Виділення газу. Якщо до харчової соди долити оцет, відразу ж починається активне виділення вуглекислого газу. Він не підтримує горіння, тому запалений сірник гасне.

Номер слайду 9

2. Утворення осаду. Крізь розчин кальцій гідроксиду (вапняну воду) пропускаємо невелику кількість вуглекислого газу. Прозорий розчин мутніє через появу в ньому нової, нерозчинної у воді речовини білого кольору

Номер слайду 10

3. Поява запаху. Не тільки господиня, а й кожний зможе за запахом відрізнити свіжий продукт від гнилого. А все тому, що під час псування продуктів відбувається багато хімічних реакцій. Серед новоутворених речовин є й такі, що мають неприємний запах.

Номер слайду 11

4. Зміна кольору Яка б страва не підгоріла на плиті, замість смачної їжі утворюється неїстівна чорна сажа. А все тому, що до складу картоплі, м’яса, риби тощо входять органічні речовини, молекули яких обов’язково містять атоми Карбону. За високої температури відбуваються хімічні явища, речовини їжі руйнуються, а серед утворених нових речовин з’являється вуглець у вигляді сажі.

Номер слайду 12

5. Поява світла і тепла. Запалена свічка випромінює світло і тепло. Це свідчить, що речовини, з яких її виготовлено, є учасниками хімічного явища.

Номер слайду 13

Хімічні явища у природі й житті людини. Важко переоцінити значення хімічного явища, назва якого — фотосинтез. За його відсутності припинили б існувати організми, яким для дихання необхідний кисень. Багатьом організмам, котрі харчуються рослинною їжею, забракло б корму. Вміст кисню у повітрі зменшився б, що унеможливлює існування живих природних тіл, роботу двигунів водного, наземного та повітряного транспорту тощо. Завдяки фотосинтезу рівень кисню й вуглекислого газу в повітрі підтримується на допустимому рівні.

Номер слайду 14

Горінням називають хімічну реакцію між речовиною й киснем, що супроводжується виділенням світла й тепла. В умілих руках горіння корисне, у недбалих — небезпечне та шкідливе.

Номер слайду 15

ПАРАД ПОРАД Більшість хімічних явищ необоротні. Щоб виростити нове дерево (відновити спалене) знадобляться десятки років. Про це слід пам’ятати, коли виникає спокуса швидкого отримання тепла за рахунок спалювання деревини. Якщо спалити дрова, утворяться попіл і дим, з них отримати деревину/целюлозу неможливо.

Номер слайду 16

Завдання 1. З переліку виписати хімічні явища: А) горіння вугілля;Б) утворення льоду;В) утворення хмар;Г) згинання алюмінієвого дроту. Завдання 2. З переліку виписати фізичні явища: А) скисання молока;Б) горіння сірки;В) танення льоду;Г) випаровування води. Завдання 3. Познач у відповідних клітинках хімічні явища літерою «Х», а фізичні явища літерою «Ф». Виготовлення цвяхів із заліза Поява іржі на залізному виробі Скисання молока Приготування масла з молока Розчинення цукру у воді

Номер слайду 17

Домашнє завдання: опрацювати параграф 6, стор.39 - 43.

pptx
Додано
1 листопада
Переглядів
1606
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку