Презентація "Християнська церква в ХІ-ХV ст. Єретики і боротьба з ними" до підручника Щупак І., Бурлака О., Піскарьова І. Підійде для використання під час дистанційного та очного навчання.
Тема: Християнська церква у ХІ-ХV ст. Єретики і боротьба з ними. Всесвітня історія7 клас
Номер слайду 2
План уроку. Церковний розкол. Поява єретиків.Інквізиція. Ордени жебрущих ченців. Схоластика.
Номер слайду 3
Пригадаймо! Діяльність церкви у Середньовіччі: Допомагала немічним, бідним, хворим. Докладала зусиль для примирення суспільства (виступала проти феодальних чвар)Опікувалася культурою. На основі християнських цінностей об'єднала європейські народи. Сповідувала тих, хто порушив закон. Не дбала про справедливість у суспільствіЗадля своєї вигоди організувала війни і грабіжницькі походи. Переслідувала єретиків (інакодумців)Гальмувала розвиток науки
Номер слайду 4
До ХІ ст. християнська церква була єдиною. Причини розколу християнської церкви. Протистояння між Папою Римським та Константинопольським Патріархом щодо: Впливу на віруючих та поділу доходів;Панування над християнською церквою (Папа Римський хотів посилити свій вплив на Сході; Патріарх не погоджувався на це)Розбіжності у віровченні та обрядах
Номер слайду 5
Католицька церква(римо-католицька)На чолі з Папою римським. Столиця – Рим. Православна церква(греко-православна)На чолі з патріархом. Столиця – Константинополь. Схизма (розкол церкви)1054 рік. Після поділу обидві церкви стали цілком самостійними
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Історичні подробиці ст. 105
Номер слайду 8
Структура християнської церкви
Номер слайду 9
Джерела фінансових прибутків церкви: Торгівля церковними посадами. Церковна десятина. Продаж індульгенцій. Майно єретиків. Торгівля святинями. Плата за обряди.
Номер слайду 10
На межі ХІІ – ХІІІ ст. церква стала найвпливовішою силою західноєвропейського суспільстваІнтердикт Тимчасова заборона обрядовості та богослужінь. Тоді закривалися храми, діти залишалися нехрещеними, померлих не можна було ховати на кладовищах. Анафема – церковне прокляття. Відлучення людини від церкви - недопущення її до церковних таїнств та обрядів.
Номер слайду 11
Поява єретиківЄретик – людина, яка виступає проти вчення церкви.Єретики виступали проти:дорогих церковних обрядів;пишних богослужінь;багатих володінь церкви;десятини;інквізиції.
Номер слайду 12
ІнквізиціяІнквізиція –церковний суд. Аутодафе – спалення на вогні.(останнє відбулося у 1826 р.!!!)
Номер слайду 13
Ордени жебрущих ченців. Орден – організація ченців або рицарів. Групи орденів: чернечі і жебрущі (кармеліти, домініканський, францисканський); духовно-рицарські (для збройного захисту християнства). Розглянемо приклади орденів на ст. 107 підр.
Номер слайду 14
Схоластика. Схоластика – релігійна філософія для пізнання світу та Бога. Римський абат Діонісій Малий (6 ст.) встановив дату народження Ісуса Христа. Біда Високоповажний (7 – 8 ст.) запропонував нове літочислення та відповідну форму записів “До Різдва Христового” та “Після Різдва Христового”. З 1582 р. папа Григорій ХІІІ запровадив новий календар, який і називається григоріанським.
Номер слайду 15
Фома (Тома) Аквінський (1225 - 1274)Один із найкращих богословів (схоластів) Середньовіччя. Поєднав католицьке богослов´я з поглядами Аристотеля. Його вчення – томізм – визнано офіційною філософією католицької церкви. Закликав уникати зло та творити добро. Дав загальне визначення закону (ст. 108 підр.)
Номер слайду 16
Підсумуємо!Гра «Продовжи речення»Розкол церкви – це…Розкол церкви відбувся у …. році та утворилися дві церкви…Грамотка про прощення гріхів – це…Людину, яка виступає проти вчення церкви називали…Церковний суд - це…Спалення на вогні – це…Організація ченців або рицарів – це…Його вчення визнано офіційною філософією католицької церкви.
Номер слайду 17
Підсумки уроку. Рефлексія На уроці я дізнався(ся)…Мені було цікаво дізнатися…. Я хочу дізнатися ще про…. У мене виникли труднощі з …..
Номер слайду 18
Самооцінювання Оцінити власну роботу на уроці: – - я працював(ла) активно, все встигав(ла), презентував(ла) власні відповіді - активно працював(ла) самостійно, маю конспект уроку, іноді відповідав(ла) - працював(ла), але був(ла) не дуже активним.
Номер слайду 19
Домашнє завдання. Прочитати § 22 підручника із всесвітньої історії. Виконати тестування за покликанням нижче.