23 жовтня о 18:00Вебінар: Алгоритм побудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти: від теорії до практики

Презентація "Хромосома"

Про матеріал
Будову хромосом потрібно добре зрозуміти учням, щоб легше було сприймати наступні теми про поділ клітини, генетичні особливості, мутації тощо.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Хромосома

Номер слайду 2

Хромосома. Хромосома - це велика молекулярна структура, де міститься близько 90 % ДНК клітини. Всі хромосоми містять дуже довгий безперервний полімеризований ланцюг ДНК (єдину ДНК-молекулу), що містить гени, регуляторні елементи та проміжні нуклеотидні послідовності. Слово «хромосома» походить від грецьких слів «хрома» - колір та «сома» - тіло.

Номер слайду 3

Хроматин. Хромосоми еукаріот складаються з лінійної макромолекули ДНК, що намотана на специфічні білки-гістони, формуючи матеріал під назвою «хроматин». Хроматином називають комплекс ДНК та білків. До складу хроматину входять два типи білків - гістонові та негістонові.

Номер слайду 4

ДНПНайменшими структурними компонентами хромосом є нуклеопротеїдні фібрили, їх видно винятково в електронний мікроскоп. Хромосомні нуклеопротеїди - ДНП (дезоксирибонуклеопротеїди) — складаються з ДНК і білків (переважно гістонів).

Номер слайду 5

Нуклеосоми. Молекули гістонів утворюють групи - нуклеосоми. Кожна нуклеосома містить в собі 8 білкових молекул. Розмір нуклеосоми приблизно 8 нм. З кожною нуклеосомою пов'язана ділянка ДНК, що спірально обплітає нуклеосому ззовні. В такій ділянці ДНК знаходиться 140 нуклеотидів загальною довжиною 50 нм, але завдяки спіралізаціі довжина скорочується в 5 разів. В хроматині близько 87 - 90 % довжини ДНК зв'язано з нуклеосомами.

Номер слайду 6

Хромонеми, хроматиди. Фібрили ДНП попарно закручуються, утворюючи хромонеми, які входять до комплексів вищого порядку, також спірально закручених напівхроматид. Пара напівхроматид утворює хроматиду, а пара хроматид - хромосому.хромонеми

Номер слайду 7

Гетерохроматичні ділянки. Ті ділянки хромосоми, які інтенсивно сприймають барвники, називають гетерохроматичними (складаються з гетерохроматину); вони навіть в інтерфазі залишаються компактними і видимі в світловий мікроскоп. Гетерохроматин виконує переважно структурну функцію. Він перебуває в інтенсивно конденсованому (спіралізованому) стані і займає одні й ті самі ділянки в гомологічних хромосомах, утворює ділянки, які прилягають до центромери.

Номер слайду 8

Хромомери. В плечах хромосом видно товстіші та інтенсивніше забарвлені ділянки - хромомери, які чергуються із міжхромомерними нитками. Внаслідок цього хромосома може нагадувати низку нерівномірно нанизаного намиста.

Номер слайду 9

Правило постійності числа хромосом. Кількість хромосом та характерні особливості їхньої будови - видова ознака. Це є правилом постійності числа хромосом. Кількість хромосом не залежить від висоти організації, а також не завжди вказує на філогенетичну спорідненість: одне й те саме число може траплятись у дуже далеких форм, а в близьких видів - дуже відрізнятися. В представників одного виду число хромосом в ядрах всіх клітин постійне.

Номер слайду 10

Хромосома!?Таким чином, хромосоми – нуклеопротеїдні структури в ядрі еукаріотичної клітини, які стають легко помітними в певних фазах клітинного циклу. Хромосоми являють собою високий ступінь конденсації хроматину, постійно присутнього в клітинному ядрі. Основу хромосоми становить лінійна (не замкнута в кільце) макромолекула ДНК. У хромосомах зосереджена велика частина спадкової інформації.

pptx
Додано
20 листопада 2019
Переглядів
505
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку