Мета: узагальнити вивчене про художні засоби, навчитися їх розрізняти у тексті, закріпити отримані знання на практиці, виховувати бережливе ставлення до українського слова, пісні. Матеріал буде корисним для учнув усіх класів.
Епітет Епітет – це художнє означення . Епітети можуть бути як іменниками: трепет щастя, але найчастіше епітети – прикметники: глибока тиша, золоте щастя, міцна рука, горда душа. Прислівники також можуть виступати епітетами: "води ритмічно, невпинно понесли його в своїх гарячих обіймах...".
Номер слайду 3
Метафораописує людину або предмет, порівнюючи її з кимось чи чимось за схожими характеристиками ходять чутки час біжить
Номер слайду 4
Порівняння. Пояснення одного предмета через інший, подібний за значенням. Найчастіше вживаються слова як, мов, наче, неначе, мовби, немов. брови як шнурочки дівчина-весна
Номер слайду 5
Гіперболанадмірне перебільшення дійсних фактів. Я це вже тисячу разів казав! Швидкий як блискавка!
Номер слайду 6
Літота. Надмірне применшення явищ у художній літературі. Літота виступає антиподом гіперболи, але зустрічається значно рідше за надмірне перебільшення. курці по коліна; малесенька, ледве од землі видно.
Номер слайду 7
Рефрени. Це засоби літератури, в яких використовується неодноразове повторення деяких слів або навіть виразів з метою підкреслення їхньої важливості. До рефренів належать такі літературні засоби як анафора (єдинопочаток), епіфора (однакове закінчення) та тавтологія (надмірне повторення слів).
Номер слайду 8
Ти знаєш, що ти — людина?Ти знаєш про це чи ні?Усмішка твоя — єдина,Мука твоя — єдина,Очі твої — одні. Більше тебе не буде. Завтра на цій земліІнші ходитимуть люди,Інші кохатимуть люди —Добрі, ласкаві й злі. Сьогодні усе для тебе —Озера, гаї, степи.І жити спішити треба,Кохати спішити треба —Гляди ж не проспи!Бо ти на землі — людина,І хочеш того чи ні —Усмішка твоя — єдина,Мука твоя — єдина,Очі твої — одні.
Номер слайду 9
Риторичні фігури – це засоби вираження мови, які посилюють увагу читача до певного виразу. Риторичні фігури поділяються на 4 типи:а) риторичні звертання – це звертання до відсутніх людей або понять, які є абстрактними;б) риторичні запитання – такі види запитань, які не вимагають відповіді;в) риторичний оклик – це спосіб образного вираження надто сильного почуття;
Номер слайду 10
Василь Симоненко «Лебеді материнства»Мріють крилами з туману лебеді рожеві,Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві. Заглядає в шибку казка сивими очима,Материнська добра ласка в неї за плечима. Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати,Не пущу тебе колиску синову гойдати. Припливайте до колиски, лебеді, як мрії,Опустіться, тихі зорі, синові під вії. Визначте художні засоби