Предмет _______________________ Клас ___ Урок № ___ Дата___/___/___
Прізвище вчителя __________________
Тема уроку: «Поезія Лесі Українки «Мрії». Образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство, впевненість, розвинена уява»
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Лариси Петрівни Косач; проаналізувати поезію «Мрії»; розкрити образ мужньої, сильної духом дівчинки, її життєрадісний погляд на світ, вільнолюбство та впевненість; розвивати навички виразного читання, коментування ліричних творів, визначення ролі художніх засобів у них; виховувати почуття любові до батьків, родини, на прикладі життя Лесі Українки формувати життєву мужність, цілеспрямованість, наполегливість, прагнення до самоосвіти.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: портрети Лесі Українки; виставка творів поетеси; презентація, ілюстративний матеріал, відеоролик «Мрії».
Методика та прийоми проведення уроку: бесіда, розповідь, контроль і самоконтроль, самостійна робота, «вільний мікрофон».
Епіграф уроку:
На шлях я вийшла ранньою весною
І тихий спів несміло заспівала,
А хто стрічався на шляху зо мною,
Того я щирим серденьком вітала...
Леся Українка
План уроку:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Добрий день, шановні діти!
Ще один за розкладом урок.
Щоб пірнути в літературну безодню,
Давайте зробимо наступний крок.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Виразне читання напам’ять поезії Лесі Українки «Як дитиною, бувало…». Визначення найкращих читців поезії.
IІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Літературна вікторина за питаннями:
Примітка. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
V. Сприйняття й засвоєння нового навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
- Сьогодні ми продовжимо нашу розмову про Лесю Українку, адже проаналізуємо її поезію «Мрії». Тому розпочинаємо роботу!
Вчитель. Поезія «Мрії» написана в Ялті 18 листопада 1897 року.
Лицар – самовідданий захисник, вихований, витончений.
Сперечник – суперник, супротивник.
2.5. Усний малюнок.
- Під час читання поезії я уявляю…
2.6. Робота у групах.
1-ша група — доберіть якомога більше епітетів до слова:
Переможець —
2-га група — доберіть якомога більше епітетів до слова:
Переможений —
Утворіть логічні пари. Поєднайте епітети, використані в поезії «Мрії», з тими словами, до яких вони належать.
Роки вродливі
Королівни переможці
Горді люто
Промовляли дитячі
(Очікувана відповідь: роки дитячі, королівни вродливі, горді переможці, промовляли люто).
Складіть сучасний кодекс честі лицаря.
Орієнтовний зразок:
Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.
Ідея: уславлення мужності, героїзму, впевненості і віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».
Основна думка: необхідно вміти боротися з життєвими труднощами навіть тоді, коли це неможливо.
VI. Закріплення опрацьованого матеріалу.
Тестові завдання до поезії «Мрії»
1. У дитячі роки лірична героїня твору бажала:
а) бути відомою поетесою;
б) надзвичайною, дивною;
в) швидше стати дорослою.
2. У дитинстві поетеса захоплювалася:
а) грою в шахи;
б) тваринним світом інших країн;
в) віком лицарства.
3. Під час поєдинку двох мужів авторка надавала перевагу:
а) обом чоловікам за їх мужність і відвагу;
б) тому, хто суперника зваливши, промовляв люто: «Здайся!»;
в) тому, хто «розпростертий, до землі прибитий списом, говорив: «Убий, не здамся!».
4. «Ти мене убити можеш, але жити не примусиш», — так сказала лицарю та, яку він завоював, а саме:
а) бранка;
б) принцеса;
в) королева.
5. «Роки любії, дитячі» зникли, як:
а) чаклунства чародія;
б) весняні води;
в) росяний ранок.
6. Які художні засоби використала поетеса у рядках:
Мріє стеля надо мною,
Мов готичнеє склепіння?
а) Метафору і порівняння;
б) порівняння та епітет;
в) епітет і метафору.
7. Сплетіння квітів героїні на вікні порівнюється:
а) з гратами;
б) чарівним малюнком;
в) таємною сіткою.
8. Розмірковуючи самотньо в хаті, лірична героїня:
а) відчула радість, побачивши очікувану першу зірку на небі;
б) не зрозуміла, звідкіля потрапило червонясте світло до її кімнати;
в) сиділа біля вікна і в’язала.
9. Шум, який відчула героїня під час особистих мрій, їй не нагадував:
а) пориву вітру;
б) стогону бранця-лицаря;
в) військових подій.
10. Знемагаючи від рани, бранець-лицар критикує:
а) короля, який завойовує нечесним шляхом землі;
б) суспільство, де панує брехня і жорстокість;
в) ледарів, що пролили кров не за рідний край.
11. Поезію «Мрії» Леся Українка написала під час лікування, перебуваючи:
а) в Єгипті;
б) Кисловодську;
в) Ялті.
12. Через що лицар вирішив не втрачати марно кров свою?
а) Почув своє гасло;
б) дуже захотілося жити всупереч усьому;
в) не мав сенсу в цьому.
Примітка. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
VІІ. Підсумок уроку.
3. Слово вчителя.
Пам’ятайте, діти , що шлях до знань , до слави нелегкий, тернистий. Треба знаходити у собі силу волі, щоб здолати життєві перешкоди, щоб розвинути свої здібності і таланти.
Як Леся любіть ви Вкраїну свою,
Й червону калину в зеленім гаю,
Під спів соловейка світанки стрічайте,
Як квітки у полі ви всі розквітайте,
Складайте вірші про красу України,
І Лесині вірші вивчайте сміливо.
VIII. Оцінювання учнів.
Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.
IХ. Домашнє завдання.