Королівство вестготів було створене 418 року ватажком федератів Римської імперії вестготів Валлією після згоди імператора Гонорія виділити його одноплемінникам для розселення землі в Аквітанії (навколо Тулузи – звідси назва «Тулузьке королівство», що використовується для найменування держави у 418-507 роках).
За наказом римського уряду Валлія впродовж 416 – 418 років успішно воював з вандалами, свевами, аланами, що втаборилися в Іспанії. Він розгромив у битві та знищив вандалів-силінгів у Бетіці, а короля силінгів Фрідубальда підступом захопив у полон і відіслав до імператора. Аланам було завдано нищівної поразки, їхнього короля Аддак було вбито. До 417 року змусив свевів відступити до Галеції (сучасна Галісія). Дочка Валії була одружена з представником королівського роду свевів і, ймовірно, це врятувало свевів від повного розгрому.
Вестготи прийняли активну участь у битві на Каталаунських полях (451 року) – битва в Галлії, у якій війська Західної Римської імперії під керівництвом полководця Аеція в союзі з армією Тулузького королівства вестготів зупинили навалу коаліції варварських племен гунів і германців під проводом Аттіли на Галлію.
В 712 Тарік ібн Зіяд, намісник Омейядів в Африці, висадився на узбережжі Іспанії з армією чисельністю близько 18 тисяч осіб, і протягом наступних п'яти років араби захопили більшу частину Піренейського півострова, поклавши початок мусульманської Іспанії (Аль-Андалус). Лише найдавніші мешканці найпівнічнішої, гірської частині країни – баски, а також романізована Астурія – не підкорилися і продовжували боротьбу в ході Реконкісти.
У 756 представник Омеядів, Абд ар-Рахман I повалив владу Аббасидського халіфату, захопив Аль-Андалус, Кордову і Севілью, проголосив себе еміром або маліком, та оголосив незалежність від Аббасидів756-1031 р. існування мусульманської держави – Кордовський халіфат, що стала найрозвиненішою країною Європи, звідки поширювалися досягнення арабської культури та науки. Період арабського панування – піднесення сільського господарства, ремесла і торгівлі. Кордова – найбільш населене місто Європи в ХІ ст. В Кордові знаходилася найбільша бібліотека середньовічної Європи, що налічувала 400 тисяч томів. При бібліотеці була вища школа де навчалися тисячі студентів, в тому числі з християнських країн Європи. Толерантність – мирне співіснування багатьох народів – арабів, євреїв, берберів, вестготів. Християни не переслідувалися.
Внаслідок знищення мусульманами Вестготського королівства, частина біженців-християн переховувалася у Астурійських горах. 718 року вони обрали своїм новим лідером шляхтича Пелагія, який очолив християнські сили в боротьбі проти ісламських поневолювачів й близько 722 року розбив ворогів у битві при Ковадонзі.
813 р. у Галісії самітник на ім'я Пелайо відкрив біля Ірії Флавії багате поховання римської епохи. Єпископ Теодоміро встановив, що це – останки апостола Святого Якова (Сантьяго). Поклоніння мощам Святого Якова – важливий епізод Реконкісти, що додасть наснаги християнам у війні проти мусульман.
Перебіг Реконкісти939 р.: «Кампанія всемогутності»: 100 000 мусульманських солдатів відправилися в похід на Леон. 6 серпня відбувся бій біля Симанкаса – Альхангеди. Християни Раміро ІІ зненацька атакували мусульман і змусили їх відступати долиною, де лицарська кіннота влаштувала справжнє побоїще військам халіфа.11 серпня 997 р.: Аль-Мансур завоював Сантьяго-де-Компостела, зруйнувавши все на своєму шляху, починаючи з Візеу. Кавалерія зробила рейд по суші, а піхоту перекинули морем із Сетубала в Опорто. Трофеї кампанії були величезними. Це було найбільше приниження з усіх, що зазнавали християни, які були обурені, довідавшись про зруйнування святого місця.
Перебіг Реконкісти. Перебіг Реконкісти9 серпня 1002: р. Аль-Мансура було смертельно поранено у бою з християнами у Калатаньясорі. Це сталося під час 52-ї експедиції «шаленого Альманзора». За цей час він розгромив усі християнські держави Іспанії, крім Наварри, де правила його теща.25 травня 1085 р.: Альфонсо VI після довгої облоги захопив давню столицю вестготів – місто Толедо. Під контроль християн перейшло не тільки одне з найважливіших міст Іспанії, але й усе плоскогір'я. Правитель Севільї аль-Мутамід, правителі Бадахоса і Гранади через втрату Толедо та швидке просування християн попрохали допомоги в Альморавідів.
З початком ХІV ст. Реконкіста більше ніж на століття припинилася. Це було пов'язано як з внутрішніми причинами і проблемами, так і з епідеміями, котрі прокотилися Європою і кількісно зменшили армії християн. Два найбільші королівства Кастилія та Арагон суперничали між собою за владу над всім регіоном. Це не означало, що прикордонні сутички між двома цивілізаціями зникли…
{00 A15 C55-8517-42 AA-B614-E9 B94910 E393}Королівство Кастилія. Королівство Арагон. Виникло під час Реконкісти. Займало 3/5 Піренейського півосторова. Сильна королівська влада1217 р. виникли кортеси – станово-представницький орган, що складався з трьох палат. Кортеси затверджували нові податки та закони. Виникло під час Реконкісти. Займало невелику території півострова, але мало чисельні володіння у Середземному морі (Сицилійське королівство та ін.)Слабка королівська влада. Арагонські чотирипалатні кортеси повністю контролювали короля. Королівства Кастилія та АрагонІспанські кортеси. Кастилія. Арагон
У 1474 р. наступник арагонського престолу Фернандо (Фердінанд) узяв шлюб із королевою Кастилії Ізабелль (Ізабеллою). 1479 р., коли Фернандо вступив на престол Арагону, вважається датою об’єднання двох королівств у єдину Іспанію. Однак кожна з держав зберігала свої закони та окремі кортеси.4. Об'єднання Іспанського королівства
1492 р. – захоплення останнього оплоту мусульман – Гранади – завершення реконкісти. Спочатку арабському населенню дозволили залишити його землю та віру. Проте від моменту завоювання всі обіцянки порушувалися. Почалося насильницьке хрещення. У 1502 р. було видано указ, згідно з яким маври та євреї мали або хреститися, або залишити Іспанію. Завершення Реконкісти. Здача Гранади
Але перед іспанськими правителями постала проблема – після завершення Реконкісти відпала потреба в утриманні величезної армії лицарів – ідальго. Відкриття Нового Світу – Америки співпало в часі з завершенням Реконкісти і влада скерувала війська на захоплення нових земель, золота та рабів. Так Реконкіста перетворилася на Конкісту, а іспанських завойовників почали називати конкістадорами. Дуже швидко майже вся Центральна та Південна Америка опинилася під владою Іспанського королівства.
На межі XV—XVI століть створилася світова імперія Габсбургів. Унаслідок шлюбу Максиміліана І з дочкою герцога Бургундії Карла Сміливого Марією й одруження їх сина Філіпа з донькою іспанських правителів Ізабелли та Фердинанда Хуаною утворилась найбільша держава тогочасного світу, якою почав управляти імператор Карл V (1519–1566).