Презентація " Календарно - обрядові пісні.Орнаментальні мотиви"

Про матеріал
Презентація містить матеріал для уроків образотворчого мистецтва з теми Календарно - обрядові пісні". "Орнаментальні мотиви". Розкривається зміст календарно- обрядових пісень. Показано основні види орнаментів: геометричний, рослинний, зооморфний. Подано зразки виробів народних майстрів із використанням орнаментів,послідовність виконання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Календарно- обрядові пісні. Орнаментальні мотиви.

Номер слайду 2

Календарно-обрядові пісні — це пісні, які виконувались під час різних народних свят та обрядів. Слов’яни вірили в сили природи, в духів природи та вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на них та примусити їх діяти в бажаному напрямку. Обрядова поезія дуже тісно зв’язана з працею людини, з родинним побутом та з народним календарем.

Номер слайду 3

У різні пори року виконувались різні обрядові (календарно-обрядові) пісні. Ці пісні повинні були забезпечити успіхи в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті. Наприклад, на сільських майданах і галявинах співали гаївки, під час Зелених свят — русальні пісні, на Івана Купала — купальські пісніПо закінченню жнив, люди співали жниварські пісні, славлячи землю за те, що дала їм гарний урожай.

Номер слайду 4

Розпочиналося виконання зимового циклу пісень із зимового рівнодення (кінець грудня) і закінчувалося з появою перших ознак наближення весни (кінець лютого) проводами зими — святом масляної. До зимового циклу календарних пісень входять колядки і щедрівки. колядки — до Різдва (7 січня);щедрівки — до Нового Року (за старим календарем — 14 січня). За своїм змістом колядки та щедрівки близькі, але все ж мають певні відмінності. Щедрівки — це новорічні вітання, побажання успіху в новому землеробському році, побажання здоров’я сім’ї, величання господаря, прославлення праці хлібороба та її здобутків, які виконуються у щедрий вечір, під Новий рік. Колядки виконують під час обряду колядування на Різдвяні свята.

Номер слайду 5

Весняний цикл складається з веснянок і хороводних ігор. Початок його припадає на ранню весну, коли оживає природа, а кінець — на завершення весняних польових робіт. За змістом пісні весняного циклу зводяться до: закликання весни; хорошого врожаю; відображення підготовки поля, знарядь тощо. Це переважно дівочі пісні. Сповнені ліризмом, радісними сподіваннями, світлими надіями. До найвідоміших веснянок належать такі: «Подоляночка», «Ой весна, весна — днем красна», «А ми просо сіяли, сіяли».

Номер слайду 6

. Літній цикл розпочинається русальними піснями, вони дуже давні за походженням, та виконували їх під час «русального тижня» — на початку червня, коли починало колоситися жито. Наші пращури хотіли забезпечити високий урожай і вплинути на міфічних русалок, аби вони не шкодили посівам. Купальські пісні — обрядові пісні, які співали на Івана Купала, В ніч перед святом Купала хлопці і дівчата збиралися біля вогнищ, стрибали через них, співали, влаштували ігри, дівчата пускали вінки на воду й дивилися, куди вони попливуть, — звідти й прийде суджений.

Номер слайду 7

До літнього циклу відносяться і жниварські пісні — обрядові величальні пісні, які виконували під час жнив. Діляться на: зажинкові, власне жниварські, обжинкові. Після Купала припинялись молодіжні розваги і гуляння, наступала велика і відповідальна пора в житті хлібороба — жнива.

Номер слайду 8

Орнамент з'явився ще за прадавніх часів і донині є найуживанішим засобом оздоблєння в декоративному та декоративно-прикладному мистецтві. Орнамент _ візерунок, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів або рослинних чи тваринних мотивів і призначений для прикрашання різноманітних предметів (предметів вжитку, меблів, одягу і т.д.), архітектурних споруд.

Номер слайду 9

Мотив частина орнаменту, його головний формуючий елемент. За мотивами орнаменти поділяють на три групи: геометричні, рослинні, тваринні. Рослинний орнамент складається із стилізованих рослинних мотивів. Геометричний орнамент створюється на основі геометричних форм. Тваринний (зооморфний) орнамент — із стилізованих зображень тварин

Номер слайду 10

Орнамент буває стрічковий, коли розміщується у смузі, як наприклад фриз в архітектурі, та сітчастий, коли ряди смуг поєднуються в орнаментальній площинній композиції. Він може продовжуватися безперервно або замикатися в певній формі: крузі, квадраті, прямокутнику тощо

Номер слайду 11

Традиція прикрашати орнаментами предмети побуту й одяг поширена в усіх народів світу. Спільним у них завжди залишається принцип побудови: повторення рапорту — незмінюваної частини орнаменту.

Номер слайду 12

Головною характеристикою орнаменту є ритмічна повторюваність мотивів й елементів цих мотивів, їхні нахили та повороти. Ритмом в орнаментальній композиції називають закономірність чергування і повторення мотивів, фігур та інтервалів між ними. Підкреслює ритм в орнаменті колір.

Номер слайду 13

В орнаментах зазвичай використовуються стилізовані (спрощені, декоративні), а не реальні форми. Для створення декоративного образу художник виділяє найсуттєвіші особливості природної форми та узагальнює її.

Номер слайду 14

Практичне завдання. Створити рослинний орнамент в стрічці.

Номер слайду 15

pptx
Додано
24 жовтня
Переглядів
220
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку