Презентація "Камю. Чума"

Про матеріал
Характеризується рух Опору, його течії, внесок руху Опору в перемогу над фашизмом, вплив Другої світової війни на свідомість і світогляд людей, розкрито екзистенційний зміст роману, розглянуто систему образів роману; простежено за розв’язанням проблем вибору, показано сутність війни, фашизму та приклади гуманізму
Зміст слайдів
Номер слайду 1

11клас Тема : Рух Опору в Україні. Художнє осягнення подій Другої світової війни у світлі екзистенціалістської філософії у романі А. Камю «Чума»

Номер слайду 2

Мета: Охарактеризувати рух Опору, його течії; розкрити внесок руху Опору в перемогу над фашизмом; показати вплив Другої світової війни на свідомість і світогляд людей; розкрити екзистенційний зміст роману; розглянути систему образів роману; простежити за розв’язанням проблем вибору; показати сутність війни, фашизму та приклади гуманізму; закріплювати навички аналізу і зіставлення історичного матеріалу; розвивати вміння учнів висловлювати й аргументувати свою точку зору; виховувати патріотизм, національну свідомість та гідність

Номер слайду 3

Тип уроку: інтегрований урок (світова література - історія) Обладнання: портрет Камю, фото страхіть фашизму, комп’ютер, проектор, демонстраційна дошка, схеми, репродукції картин

Номер слайду 4

Епіграфи. Здається, наближається чума… Я бачу місто у вогні.І виходу нема…Хто ж виживе у цій війні? І. Зарудня.Єдине, що важливо – це бути людиною А. Камю

Номер слайду 5

Хід урокуІ. Організаційна частина ІІ. Актуалізація опорних знань Вчитель історії:- Чому місто “у вогні”? - Асоціативна робота. Доберіть асоціації до слова “війна”

Номер слайду 6

Асоціативний кущ. Що несуть людству будь-які війни? смерть розлука втрата голод хвороба каліцтво війнасирітство руйнація кров трагедія занепад біда

Номер слайду 7

Спільні риси чуми і війни Зміна побуту: черги, нестача продуктів, води, мародерство І чума і війна – це погранична ситуація Кожен робить свій вибір Виникає “проблема героїзму”: чи вважати героями тих, хто просто чесно виконує свої обов’язки Виникає проблема “позитивного вчинку” І чума, і війна торкається усіх, не вибираючи за положенням у суспільстві, багатством, віросповіданням Перемогти їх можна тільки об’єднавшись разом Їх можна перемогти, але немає гарантії, що вони не повернуться

Номер слайду 8

Вчитель історії: Переважну частину свого існування людство перебуває у стані війни. Багатства, земля, влада – це те, чого людина прагнула в першу чергу і за будь-яких часів. Це одна з форм розв’язання політичних проблем. ХХ ст. - це століття великих перетворень, змін та зрушень. Європа кінця 30-х років. Очікування чогось невідомого, страшного.,фатального. Саме в ці часи були написані твори-перестороги. Від чого застерігали їх автори? Що, з їхнього погляду, було найстрашнішим у фашизмі?До чого приводять війни?

Номер слайду 9

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку. Слово вчителя літератури: Кожна людина робить у житті свій вибір. Проблема вибору супроводжує її впродовж всього життя. Як чинити в тій чи іншій ситуації? Який шлях обрати? Ці та багато інших питань ставить перед собою людина. Інколи досить складно зробити вибір. Яким він буде, залежить від кожного окремо: від виховання, культури, ставлення до інших людей, до суспільства,від внутрішнього духового світу. Проблема морального вибору постає і перед героями роману А. Камю “Чума”

Номер слайду 10

ІV. Робота над темою уроку. Вчитель історії. Франція напередодні Другої світової війни. Безтурботність, радість, спокій, ніхто не замислюється над бідою, що спіткала сусідню Німеччину, ніхто не вірить, що чума може прийти у Францію. Та в 1940 році фашистська Німеччина захоплює Францію і насаджує свої порядки. Це вразило французів і вже на початку окупації вони беруть участь у русі Опору

Номер слайду 11

2. Повідомлення про рух Опору. Рух Опору – антифашистський патріотичний рух народних мас, що розгорнувся на території України під час окупації Рух Опорумета причини основні рисихарактер форми діяльності активні пасивні

Номер слайду 12

3. Вчитель літератури Література періоду 1939-1945 рр дістала назву “література Опору”. Серед письменників і поетів антифашистського спрямування творчість Камю є своєрідним узагальненням екзистенційних поглядів, що поширилися у ХХст і пов’язані із потрясіннями небаченого досі масштабу, падінням духовних устоїв

Номер слайду 13

4. Словникова робота. Екзистенціалізм – (лат. Існування) літературна течія, в основі якої лежить зосередженість на особистості , що залишилася сам на сам з буттям. Це філософія відчаю, страху і безнадії.роман- притчахронікафатальністьабсурдчума колабораціонізм

Номер слайду 14

Вчитель літератури Як життя оранців підтверджує екзистенційну думку Камю?“Вони вважали себе вільними, але ніхто не буде вільним, поки існує лихо”. Як ви розумієте ці слова?

Номер слайду 15

5. Вчитель літератури. Як Друга світова війна вплинула на свідомість, світогляд жителів міста?Уявний портрет міста Місто. На перший погляд бридке , безлике,звичайне, непоказне, болото,тихе й мирне брудні сходи Мешканці“щирі, прив’язані, завзяті, викликають пошану”“нудьгують й намагаються завести собі звички”“працюють багато, але аби забагатіти і затиснути” Але”Кожний прагне віднайти душевний спокій”

Номер слайду 16

6. Рольова гра“Репортаж з місця подій”

Номер слайду 17

7. Група експертів. Щур чума війна. Оран – узагальнений образ Всесвіту, де панує хаос. Люди м. Оран зачумлені чума Всесвіт хаос, абсурд. Пізнання буття людини у Всесвіті, осягнення трагічності буття в абсурдному світі, двобій з дійсністю

Номер слайду 18

8. Рольова гра “Час спілкування з Бернардо Ріє”Як ви дійшли висновку – “чума”? Чи готові ви до боротьби з епідемією?Чи вбачаєте щось героїчне у виконанні своїх обов’язків? Ваше тлумачення подій під кутом зору релігії. Чи назавжди переможена бацила чуми? Чого навчає лиха година?

Номер слайду 19

Зважмо кожен свій крок.. Навіть у тому випадку, коли для людини немає виходу, вона повинна хоча б спробувати зберегти повагу до себе і тієї справи, на яку прирікає її сліпий рок

Номер слайду 20

Позиції героїв. Філософська основа твору. Рід діяльності персонажу Його ставлення до чуми Його дії під час чуми Результати цих дій Оцінка автором і героями твору

Номер слайду 21

9. Дослідницька робота в групах І група. Образ Бернарда Ріє. Що визначає моральну позицію Ріє? Чи можна назвати Ріє героєм? Чому Ріє, будучи в самому пеклі чуми, залишився живим?Опорні цитати“ Кожен з нас змушений робити свій вибір, і кожен вибір заслуговує на повагу”“Єдина зброя проти чуми – чесність”“Бути чесним – значить робити свою справу”“Єдине, що для мене важливо, – бути людиною”

Номер слайду 22

10. Вчитель історіїТечії руху Опору {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Характеристика. Радянська. Націоналістична. Польська. Мета. Відновлення радянської влади. Відновлення української держави. Відновлення польської держави, повернення зах.українських земель. Організаційне оформлення1941- 1942 партизанські загони, з’єднання, підпілля1942- УПА, похідні групи”Поліська Січ”, Боровець1941- 1942 Армія Крайова та Армія Людова. Кількість200-600тис.50-2000тис.10-20 тис. Основні райони дій. Полісся, Чернігівщина, Сумщина. Волинь, Галичина, Полісся. Волинь, Полісся

Номер слайду 23

11. ІІ Група. Образ Раймона Рамбера На думку Рамбера, “соромно бути щасливим одному”. Чи погоджуєтеся ви з його думкою:? Як ви оцінюєте бажання Рамбера залишити місто і повернутися до Парижа? Чого прагне Рамбер?Опорні цитати“Хочу я того чи не хочу, ця історія стосується однаково нас усіх”“Єдине, що для мене цінне, - вмерти або жити тим, що любиш”

Номер слайду 24

12. ІІІ група Усний журнал Дослідити бойовий шлях Путивльського партизанського загону на чолі з С. А. Ковпаком І сторінка Біографічна “Я – син трудового народу” ІІ сторінка Історична “Від Путивля до Карпат”

Номер слайду 25

ІІІ сторінка Літературно-музична. К. Симонов “Жди меня”, М. Исаковський “Враги сожгли родную хату” Малюнок С. Далі “Справжнє обличчя війни” r

Номер слайду 26

ІVсторінка “Бойовий шлях УПА” Колабораціоналізм ? Чи можна вважати людей, що боролись за незалежність України та йшли на співробітництво з Німеччиною, колаборантами?

Номер слайду 27

ІV група Образ Тарру До чого прагне Тарру? Як він ставиться до людей?Внаслідок чого герой прийшов висновку, що життя – чума? Яку дорогу, на думку Тарру, повинна обрати людина в житті, аби “прийти до миру”? Чи можна вважати Тарру святим?Опорні цитати“Я зненавидів світ, в якому люди вбивають людей, світ жорстокості і насильства”“Кожен носить її, чуму, в собі, бо не існує такої людини, якої б вона не доторкнулася””Дорогу , яку треба обрати, аби прийти до миру, я знаю – це співчуття”

Номер слайду 28

V група Образ отця Панлю Інсценізація “Сповідь отця Панлю”Простежити зміни у світогляді Панлю. Як , за Панлю, має діяти людина доби чуми? Прокоментуйте 1 та 2 промови отця Панлю. Опорні цитати“Схаменіться і станьте навколішки”

Номер слайду 29

VІ група “Образ Жозефа Грана” Яким постає Гран на початку твору?Як ставиться Гран до людей? Гран, зазначає автор, “здавався старшим як на свої 50 років”. Що стало причиною такої невідповідності зовнішнього вигляду і прожитих років?Гран пише книги. Чи стало це на заваді Грану в його боротьбі з чумою?Опорні цитати“Зараз чума, ну ясно, треба з нею боротися. Коли б усе на світі було так просто”“Людина безбарвна і навіть дивакувата”“Він не вмів знаходити потрібних слів”.

Номер слайду 30

Вчитель літератури - Ми познайомилися з індивідуальними портретами героїв. Ці люди – різні за характерами, фахом, поведінкою, але їх ріднило велике бажання побороти зло, хворобу, це – опір чумі.

Номер слайду 31

ІV Рефлексія Прийом “Вгадай героя”“Перемогти хворобу, мати знання про сенс буття людини на землі…” (Ріє)“Маленька людина не може стояти осторонь зла…” (Гран)“Відповідати за власні вчинки…” (Отець Панлю)“Не долати зло злом, насильством…” (Тарру)“Не шукати особистого щастя, якщо навкруги катастрофа…” (Рамбер)Гра “Так” “Ні”

Номер слайду 32

Аналіз схеми “Дорога, яка приведе до миру” Отець Панлю Гран Тарру кожен гріх світ без любові - співчувати смертний, мертвий світ іншим байдужість – зло Ріє Рамбербути людиною соромно бути щасливим одному ВСЕСВІТ Мир гармонія любов спокій злагода добро

Номер слайду 33

V. Підсумки уроку. VІ. Домашнє завдання. Написати твір – роздум на одну із запропонованих тем: “Люди більше заслуговують на захоплення” “Не бути зачумленим” “Уроки історії ХХ століття”rstyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underlinestyle.text. Decoration. Underline

pptx
Додано
10 лютого 2019
Переглядів
4974
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку