Презентація Класифікація хімічних реакцій

Про матеріал
Яскравий експеримент та наочність допомагають засвоєнню нового матеріалу та застосуванню його у повсякденному житті.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Клеопатра – цариця Єгипту

Номер слайду 2

Куди зникла перлина? СаСО3 + 2СН3СООН  перлина оцет (СН3СОО)2Са + Н2СО3 кальцій ацетат (розчин) СО2 Н2О

Номер слайду 3

ТЕМА: Класифікація хімічних реакцій МЕТА: - закріпити знання про вивчену раніше класифікацію хімічних реакцій за зміною числа реагентів і продуктів реакції; - ознайомитися з новими класифікаціями хімічних реакцій: а) за зміною або відсутністю зміни ступеню окиснення елементів, які входять до складу речовин, що реагують; б) за виділенням або поглинанням енергії під час хімічної реакції; в) за оборотністю; г) за наявністю каталізатора. - продовжувати вдосконалювати вміння записувати хімічні реакції та урівнювати рівняння хімічних реакцій.

Номер слайду 4

Девіз уроку Яскравий експеримент сам по собі часто набагато цінніший, ніж двадцять вивчених формул Альберт Ейнштейн

Номер слайду 5

План уроку Класифікація за числом вихідних та кінцевих речовин (сполучення, розкладу, заміщення, обміну). Класифікація за зміною ступенів окиснення (окисно-відновні, без зміни ступеню окиснення). Класифікація за виділенням або поглинанням енергії під час реакції (екзотермічні, ендотермічні). Класифікація за перебігом реакції до кінця (оборотні, необоротні). Класифікація за наявністю каталізатора (каталітичні, некаталітичні).

Номер слайду 6

Каталітичні (kat) Некаталітичні Наявність каталізатора 5 Оборотні (  ) Необоротні (=, або ) Перебіг реакції 4 Екзотермічні (Q0) Ендотермічні (Q0) Виділення чи поглинання енергії під час реакції 3 Окисно-відновні Без зміни ступенів окиснення елементів Зміна або відсутність зміни ступенів окиснення елементів, які входять до складу речовин, що реагують. 2 Сполучення А + В  АВ Розкладу АВ  А + В Заміщення А + ВС  АС + В Обміну АВ + СD  AD + CB Зміна числа і складу реагентів і продуктів реакції 1 Типи реакцій Ознаки класифікації № п/п Таблиця 1. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками

Номер слайду 7

1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ BaCl2 + K2SO4  BaSO4 + KCl + Q 4 1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ Na + H2O  NaOH + H2 + Q 3 1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ KMnO4  K2MnO4 + MnO2 + O2 - Q 2 1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ Fe N2 + H2 = NH3 + Q 1 І варіант Тип реакції Рівняння реакцій № п/п Таблиця 2. Типи хімічних реакцій

Номер слайду 8

1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ Mg + O2  MgO + Q 8 1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ Н2О2  Н2О + О2 + Q 7 1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ AgNO3 + KJ  AgJ + KNO3 + Q 6 1.___________________________________ 2.___________________________________ 3.___________________________________ 4.___________________________________ 5.___________________________________ Al + H2SO4  Al2(SO4)3 + H2 + Q 5 ІІ варіант Тип реакції Рівняння реакцій № п/п Таблиця 2. Типи хімічних реакцій (продовження)

Номер слайду 9

ПРАВИЛА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ В КАБІНЕТІ ХІМІЇ Заходити до кабінету хімії лише з дозволу вчителя. Виконувати досліди лише в халаті. Під час виконання дослідів на вашому столі повинні реактиви, обладнання, зошит, підручник. Кожний дослід виконувати чітко за інструкцією, поміщеною в підручнику та рекомендаціями вчителя. За перебігом у пробірці спостерігайте через її стінки. Не можна дивитися на речовини в отвір пробірки, особливо під час нагрівання. Працюючи з вогнем, будьте особливо уважними і обережними! Нагрівайте пробірку з розчином або речовиною рівномірно. Категорично забороняється брати речовини руками, пробувати їх на смак. Не вживайте їжу в хімічному кабінеті. Не вдихайте пари невідомих речовин на повні груди. Якщо на шкіру потрапила будь-яка речовина, струсіть її, змийте достатньою кількістю проточної води й одразу звернутися до вчителя або лаборанта. Після виконання дослідів ретельно помити руки з милом.

Номер слайду 10

Правила визначення ступенів окиснення Ступені окиснення елементів у простих речовинах дорівнюють нулю. Ступені окиснення лужних металів завжди дорівнює +1. Ступінь окиснення Гідрогену із неметалами та у сполуках, що мають 3 і більше елементів завжди дорівнює +1, а у бінарних сполуках з металами дорівнює -1. Алгебраїчна сума ступенів окиснення всіх атомів у сполуці дорівнює нулю. Флуор в усіх сполуках має ступінь окиснення -1. Ступені окиснення галогенів у сполуках з металами завжди дорівнюють -1. Ступінь окиснення Оксигену у сполуках, як правило дорівнює -2. Винятки: +2 -1 +1 -1 оксиген флуорид ОF2; гідроген пероксид Н2О2

Номер слайду 11

Закінчити речення Процес, під час якого з одних речовин утворюються інші речовини, відмінні за хімічним складом – це … Реакція, внаслідок якої з двох, або кількох речовин утворюється одна нова речовина, називається … Реакція, під час якої з однієї речовини утворюються дві або кілька нових речовин, називається … Реакція між простою і складною речовинами, у процесі якої атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній речовині, називається … Реакція, у процесі якої дві складні речовини обмінюються своїми складовими частинами називається … Літій, Натрій, Калій, Рубідій, Цезій, Францій відносяться до металів, які називаються … Умовний заряд атома у речовині, який виник би на атомі за умови, що спільні електронні пари повністю змістилися б до більш електронегативного атома – це … Реакції, у процесі яких змінюються ступені окиснення елементів, що входять до складу реагуючих речовин, називаються … Реакції, які супроводжуються виділенням теплоти, називаються … Реакції, які супроводжуються поглинанням теплоти, називаються … Реакції, що за одних і тих самих умов відбуваються одночасно у протилежних напрямках, називаються … Реакції, які відбуваються практично до кінця (із утворенням газу, осаду чи слабкого електроліту), називаються … Реакції, які відбуваються за участю каталізатора, називаються …

Номер слайду 12

Домашнє завдання § 13; вправа 4 на ст.85 (1-6 балів – середній рівень); вправа 6 на ст.85 (7-9 балів – достатній рівень); вправа 7 на ст.85 (10-12 балів – високий рівень).

ppt
Пов’язані теми
Хімія, Матеріали до уроків
Додано
29 листопада 2021
Переглядів
805
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку