Коеволюція та коадаптація
стор. 40-41.
Коеволюція - процес адаптування до умов навколишнього середовища, у тому числі й до взаємодії з іншими видами. Ті види, з якими взаємодіє вид, також адаптуються до нього. Як результат, відбувається процес спільної еволюції різних видів, у ході якого види можуть суттєво змінюватися.
Хижаки полюють на своїх жертв і стають швидкими, щоб їх наздоганяти. Жертви втікають від хижаків і теж стають більш швидкими, щоб мати можливість утекти від хижака. Рослиноїдні організми поїдають листя, а рослини у відповідь виробляють речовини, які є отруйними для таких фітофагів. У свою чергу фітофаги виробляють стійкість до токсичної дії захисних речовин і навіть накопичують їх для власного захисту. Паразити пристосовуються до імунної системи організму-хазяїна, а той у відповідь винаходить нові форми захисту - це все і є
Коеволюція
Коадаптація -˘ǻȀǾȁǽdzǻȃ˘
ǮǷǬȔǾǿǸȈ˘ǬDzǬȁȄǬȊȖǹʨ˘țǻȖ˘
DzȀǷǮȀǽțȚȄȎ˘ǮǸDzǬǾ˘ ǮǷǬȔǾȀDzȖțȄǸ˘ǿǬǹǭȖǽȎȋ˘ dzȇdzǻȄǸǮǿȀʧ˘
Прикладом коадаптації може бути комплекс взаємних пристосувань у птахів колібрі та рослин, квітки яких колібрі запилюють.
Ще один приклад коадаптації — виникнення ендосимбіозу між бактерією та еукаріотичною клітиною, наслідком чого стало утворення мітохондрій.
Основа функціонування стабільних екосистем
Будь-яка екосистема є відкритою, і в ній відбувається дуже багато динамічних процесів. Якщо ці процеси є врівноваженими, то система може залишатися стабільною протягом тривалого часу. А врівноваженість процесів досягається саме завдяки коадаптації компонентів екосистеми.
Якщо, коадаптація між хижаком і жертвою буде неуспішною, то надто успішний хижак знищить усіх представників виду жертви.
Але вид-жертва пов’язаний в екосистемі не тільки з хижаком. Відповідно, виникнуть порушення і в інших видів. Та й сам хижак утратить один із ресурсів, що забезпечують його існування.
Наслідком може бути порушення багатьох процесів в екосистемі й навіть вимирання видів.
Головач В.О.