Колодій - одне з календарно-побутових свят, яке пов'язане із давнім народним звичаєм - проводами зими і зустріччю весни. Припадає воно на останній тиждень перед початком Великого посту.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Хто такий Колодій?Назва Колодій — має язичницький підтекст. Це маленький Сонце-Божич, який вже достатньо підріс для того, щоб стати Коло-дієм — тим, хто розкручує Сонячне Коло. Він запускає цей природний процес, коли Сонце піднімається все вище, відганяючи зиму і морози, запускаючи новий етап оновлення природи. Колодій - бог любові, шлюбу і злагоди. Головними усі сім днів були жінки. Чоловіки мали їх у всьому слухатись та без образ сприймати жарти та різні підколювання, збиткування.
Номер слайду 5
Походження Колодію. До XVII століття Колодій відмічали аж декілька тижнів. Ще в язичницькі часи слов’яни вважали, що на Масницю зима вмирає, а весна воскресає. З приходом християнства в Київській Русі свято змінилося та стало частиною релігійного циклу свят, хоч традиції лишилися без змін.
Номер слайду 6
Традиції МасниціНа Масницю неодруженим дівчатам і хлопцям в’язали на ногу дерев’яну колодку як знак осуду, що не побралися. Старші жінки прикрашали колодку стрічками, квітами й в’язали парубкам до ноги. Ті мали так ходити з колодкою весь тиждень або пригостити жінок солодощами для відкупу
Номер слайду 7
Що готувати на Колодій? Найпоширенішою стравою були вареники з сиром та маслом. Звідси і приказка «Чекайте, вареники, прийде і на вас Масниця». А ще поширеними були налисники, каші та локшина з молоком, пампухи, вергуни, гречаники, кисіль, сирники.
Номер слайду 8
З ким варто святкувати Колодій? Святкувати Колодій варто з родиною чи в колі друзів. Це чудова можливість примиритися, попросити вибачення до Великого посту. Та й смачні вареники з рідними наліпити — гарне заняття на вечір!
Номер слайду 9
Тиждень перед Масляною називали «всеїдним», оскільки протягом цього часу церковний статут дозволяв їсти скромні продукти
Номер слайду 10
Понеділок – зустріч У понеділок всі ходили в гості. Цього дня влаштовували гуляння, катання на санчатах і пекли млинці
Номер слайду 11
Вівторок – загравання. У вівторок влаштовували веселі забави, ворожили на суджених.
Номер слайду 12
Середа – ласуни. У середу господині пекли ласощі, тещі приймали зятів і пригощали їх млинцями.
Номер слайду 13
Широкий Четвер. У четвер – гуляння всіма сім’ями: кінські перегони, катання на ковзанах, санчатах, кидання сніжками тощо
Номер слайду 14
П’ятниця – вечірки тещ. У п’ятницю були «тещині вечори» - зяті пригощали тещ, після чого катали їх вулицями села або міста.
Номер слайду 15
Субота – зовичні посиденьки. В суботу невістки запрошували сестер чоловіка, усіляко розважали і частували їх.
Номер слайду 16
Прощена неділя. В останній день Масниці «Прощену неділю» просили взаємного прощення за образи, завдані мимоволі чи навмисно. При зустрічі люди тричі низько кланялися одне одному й промовляли: “Прости мене!” У відповідь казали: “Бог простить”.
Номер слайду 17
Завершення свята. Традиційним завершенням гулянь на Масницю є спалення величезного опудала Масляної (Зими), що символізує проводи холодів і народження Весни та нового життя.
Номер слайду 18
Прикмети на Масляну. Гарне святкування Масляної — хороша прикмета для майбутнього року. Вважалося, що в цьому випадку рік буде врожайним і ситним. Дощова і прохолодна погода на Масляну означає теплу і гарну погоду навесні та велику кількість грибів. Велика кількість крижаних бурульок — до багатого врожаю.
Номер слайду 19
Символом чого є млинці, які печуться на Масляну? Сонця
Номер слайду 20
Що зустрічають Масляною? Весну
Номер слайду 21
Скільки днів святкується Масляна? 7 днів
Номер слайду 22
Чим мастять млинці відразу після випікання? Маслом
Номер слайду 23
В якій із днів Масляного тижня прийнято просити один в одного прощення? Неділя
Номер слайду 24
Що спалюють на Масляну? Опудало
Номер слайду 25
Що з основних страв Масляної вважають символом місяця? Вареники