Презентація. Конспект уроку "Тарас Григорович Шевченко – великий народний поет і художник. Д.Красицький «Дитинство Тараса»

Про матеріал
Конспект уроку та презентація до теми :Тарас Григорович Шевченко – великий народний поет і художник. Д.Красицький «Дитинство Тараса»
Перегляд файлу

Тема.Тарас Григорович Шевченко – великий народний поет і художник.

Д.Красицький «ДитинствоТараса»

Мета уроку:формувати в учнів знання про Т.Г.Шевченка, як великого народного поета, художника; ознайомити із відомостями про раннєдитинство великого українського поета, викликати співчуття до його сирітської долі,

Навчати виразності та усвідомленості читання;

Розвивати мовлення, увагу, пам’ять, мислення, вміння працювати у парах і групах;

Виховувати почуття доброти, любов і повагу до батьків, любов до України, свого народу, рідної мови, бажання навчатися.   

Обладнання:  портрет Т.Г. Шевченка, “Кобзар”, презентація до уроку.

Хід уроку.

 

І. Організаціякласу.

Ось і дзвоник дав сигнал –

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо

І урок розпочинаймо!

ІІ. Актуалізація знань, умінь і навичок.

 1.  Мовна розминка.

Чистомовка  (1 слайд)

Шепче вітер: «Ша-ша-ша!

Шубку білочка знайшла!».

Шелестить трава похила:

«Шубку білочка купила!».

Шепчеш ти і вірю я:

«Шубка в білочки своя».

 

Робота над скоромовкою   (2 слайд)

Листя падає додолу, засинає гай і поле.

-         прочитати повільно пошепки

-         прочитати повільно вголос

-         швидше пошепки, швидше вголос

-         швидко пошепки, швидко вголос.

-         Розкажіть її спокійно, сумно, радісно, здивовано.

 

2.    Бесіда.

-        Твори якого розділу ми читали протягом останніх уроків?

-         Діти, вірші яких поетів ми з вами читали на попередньому уроці?

-         Яке завдання вам було додому?

-         Так що ж ви дізналися про підкову?

Підкову дарують на щастя, а   я вам пропоную послухати ще про один незвичайний подарунок долі. (аудіо запис) (3 слайд)

Який й же незвичайний подарунок може піднести доля?

 

Діти а чи знаєте ви такий вірш і хто його автор?

 

3.    Читаннявірша. (4 слайд)

Світає…Край неба палає.

Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.

Тихесенько вітер віє,степи, лани мріють,

Між ярами над ставами верби зеленіють….

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 

1.     Вступнабесіда.

-         У кожного народу є великі поети, якихзнаютьусі: і дорослі, і діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. (5 слайд )

-         Що вам відомо про цю людину?

-         Його ще називають великим кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав “Кобзар”. Чому «Кобзар»  і хто такі кобзарі? (6 слайд). Дуже часто це були старі  сліпі люди, яких водили хлопчики-поводирі…

-         “Кобзар” видавався багато разів. У кожній сім’ї є ця книжка, бо Т.Г.Шевченко – саме народний поет.

-        Як ви вже почули, Т.Г.Шевченко народився 9 березня 1814 року в с.  (7 слайд) Моринцях на Черкащині, в сім’ї кріпака, тобто селянина, який був власністю пана, жив у неволі, у постійних злиднях. Про життя Шевченка ви будете дізнаватися на багатьох уроках ,навчаючись у школі, а до його книжок будете звертатися протягом усьогожиття.

 

2.     Повідомлення теми і мети уроку.

-         Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання про дитинствоТараса,  як у кожного із нас у нього теж був перший день у школі…; дізнаємося про те – якою він був талановитою і обдарованою людиною та багато нового про нього.

Отже – тема нашого уроку: Т.Г.Шевченко – великий народний поет і художник. (8 слайд) 

3.     Робота над текстом Д.Красицького “Дитинство Тараса”.

а)  Вступнабесіда.

-         Тарас Григорович Шевченко був сином кріпака. Його батько, Григорій Іванович, стельмахував (робивіз дерева вози та колеса), а також умів читати. Мати, Катерина Якимівна, булла лагідна жінка, працьовита і дбайлива. У сім’ї Григорія Івановича та Катерини Якимівни було шестеро дітей: Катерина, Микита, Тарас, Ярина, Марія, Йосип. Сім’я жила у великій бідності.

-         Малий Тарас  рано залишився сиротою, коли йому було 9 років померла його лагідна мама. Батько вдруге одружився та мачуха не любила Тараса. А в 11 років помер і батько. Сестра Катерина замінила малому Тарасику батьків…Діти, Дмитро Красицький – правнук Катерини, тієї самої сестри Тараса Григоровича. Цей письменник написав цілу книгу, яка називається “Тарасові світанки”, в ній яскраво і послідовно розповів  про дитячі і юнацькі літа Великого Кобзаря. Зараз ми з вами ознайомимося лише з невеличким оповіданням.

 б)  Словникова робота. (слайд 9)

-         Для того, щоб краще зрозуміти текст, з’ясуємо значення таких слів:

Обдарувала посмішкою – лагідно посміхнулася;

метушилася – хвилювалася;

сіни -  нежила частина хати;

дяк   служитель православної церкви, що допомагає священнику;

запримітив – звернув увагу;

жужлив – м’яв шапку;

поприлипали до ослонів – сиділи непорушно на лавах

 

в)  Первинне ознайомлення  зі змістом твору. (ст..68)

     (Читання учителем оповідання).

- Чому оповідання має таку назву? 

г)  Перевірка первинногосприймання.

-         Як рано прокинувся Тарас того дня?

-         Хто повів малого Шевченка до щколи?

-         Хтоз дітей найбільше зрадів Тарасові? 

д)  Фізкультхвилинка.

 

Вийди, вийди сонечко.

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір’ячко.    

е)  Другеч итаннятвору. Мовчазне читання.

     (Учні читають самостійно).

 

є) Аналіззмістуоповідання з елементами вибіркового читання

-         Як збирався Тарас перший раз у школу?. Доведіть,що він дуже чекав цього дня.

- Якою ви уявили маму хлопчика зачитайте її опис.

- Що було найбільшим скарбом для Тараса?

- Як зустрів дяк хлопчика?

- Знайдіть опис школи.

- Прочитайте останній абзац. Як ви думаєте, що передають ці слова? (вони виражають головну думку оповідання. Навчання – дуже важлива річ у житті.)

 

4.     Розповідь учителя.

-         Дійсно, діти, Тарас дуже любив науку, Коли йому виповнилося 8 років батько віддав його в "науку” до кирилівського  дяка-вчителя Павла Рубана ( це ми щойно прочитали) Дяк навчав по церковних книгах і за найменшу провину карав учнів різками. Хлопець був охочий до навчання, швидко все запам”ятовував. Тарас мав феноменальну пам”ять.   Але тяжка доля випала Тарасові і після смерті батьків він не мав змоги навчатися у школі.               І  попри все з нього вийшов відомий всьому людству  поет. На наступник уроках ми з вами будемо вивчати його поезію.

5. Робота в парах. Скласти прислів’я

 Шевченко Тарас — наче сонце для нас.

Шевченкові твори сяють, мов зорі.

Ми Шевченка славить будем, і ніколи не забудем.

Шевченків «Кобзар» — то для народу — великий дар.

6. Робота в групах

1 група «Майстри слова»– скласти план

1. Незвичайний день.

2. Зустріч з дяком.

3. Радість хлопців.

4. Важка грамота.

 

2 група «Юні майстри слова» – скласти розповідь від імені Тараса «Я у школі» (опис школи)

3 група «Юні фольклористи».  Згадати. Які вірші Т.Г.Шевченка ви знаєте?

7.     Розповідь про Шевченка, як про художника.

 Дуже рано в Тараса виявилися здібності до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував усе, що бачив.Світові відомі такі його картини, як: “Циганка – ворожка”, “Катерина”, “Свята родина”. Він написав багато портретів відомих того часу людей. Намалював багато своїх портретів, тобто автопортретів.

 

8.     Розповідь про останні роки життяпоета.

-         Діти, немає людини в світі, яка б не знала хто такий Тарас Григорович Шевченко. Помер Тарас Григорович 10 березня 1861 року (47 років) у Санкт-Петербурзі  і  поховали його на Смоленському  кладовищі. А  7 травня того ж року, його перевезли на Україну і поховали на Чернечій  горі, в Каневі, як і заповідав великий Кобзар

Як умру,

 то поховайте,

мене на могилі

, серед степу широкого,

на Вкраїні милій…

-         Пам’ятники поету стоять: в Канаді, Угорщині, США, Франції. Вулиці його ім’ям названо у Франції, країнах СНД. Але він наш, наша честь і слава!

ІV. Підсумок уроку.

 Учитель. А зараз пограємо у гру «Мікрофон».

• Що нового ти дізналися про Т. Г. Шевченка, його дитинство?

• Що вас зацікавило?

• Що здивувало ?

• Що схвилювало?

• Що змусило задуматись?

• Що найбільше  запам’яталось?

VII. Домашнє завдання.

І група – скласти план,переказ.

ІІ група  - скласти питання до тексту, переказ

docx
Додано
28 вересня 2022
Переглядів
3578
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку