Презентація + конспект уроку з української мови у 7 класі з теми "Дієслово"

Про матеріал
Презентація та конспект до уроку з української мови у 7 класі з теми "Дієслово"
Перегляд файлу

Конспект уроку

7 клас

Тема. Підсумковий урок з теми «Дієслово»

Мета: узагальнити і систематизувати знання про граматичні категорї дієслова, закріпити навички правопису особових закінчень дієслів, удосконалювати вміння розпізнавати часові форми дієслів, розвивати мислення, виробляти навички співпраці,виховувати любов до Батьківщини.

Обладнання: презентація, картки для індивідуальної роботи

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Нервово - психологічна підготовка учнів до уроку

Україна

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

                                               М. Чернявський

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів

     Я не випадково зачитала цей вірш. Сьогодні в нас буде незвичний урок, тому що ми відправляємось у подорож по Україні, і не просто подорож, а подорож у часі. Завдяки машині часу ми спробуємо перенестись в минуле, побути в сьогоденні і заглянути у майбутнє. Допоможе нам в цьому частина мови, а яка – відгадайте. Я вам прочитаю вірш, який допоможе передбачити тему нашого уроку.

Метод «Передбачення»

Ви зі мною всі знайомі:

З вами я у кожнім домі,

І усяк , хто розмовляє,

Часто той мене вживає.

                               Я – це рух, процес, робота,

Дія, мислення , турбота,

Стан людини чи природи,

Зміна часу чи погоди.

Що робити ?Хто не знає,

Хай у мене запитає,

Я трудяща і активна,

В реченні – предикативна.

Хто кмітливіший із вас,

Те ми визначимо враз:

Хай назве він тільки слово –

Мою назву … ( Дієслово)

IV. Оголошення теми, мети, завдань уроку

-Молодці, діти. Сьогодні у нас підсумковий урок з теми «Дієслово», і ми з вами повторимо все, що ви знаєте про цю частину мови. Сьогодні нам треба виконати багато цікавих завдань. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з натхненням, використовувати знання і навички з попередніх уроків. Мені б хотілося, щоб девізом нашого уроку було українське прислів’я:

 Не намагайся бути першим,

 А намагайся бути кращим.

-Вірю в те, що з усіма завданнями ви успішно справитесь і під кінець уроку хай серце ваше запалає великою любов’ю до слова рідного, до української мови, до неньки України.

- Запишемо дату і тему уроку

V. Система вправ на засвоєння навчального матеріалу

- Але машина часу запрацює лише тоді, коли ви дасте відповіді на запитання.

1. Метод  « Бліц - опитування»

- Яка частина мови називається дієсловом?

- Що таке неозначена форма дієслова?

- Які закінчення має неозначена форма дієслова?

- Як змінюються дієслова за числами?

- Що означають дієслова в однині?

- Що означають дієслова в множині?

- Як змінюються дієслова за часами?

- На яку дію вказують дієслова теп.часу?

- На яку дію вказують дієслова мин.часу?

- На яку дію вказують дієслова майб.часу?

- Як змінюються дієслова за особами?

- Які закінчення мають дієслова 3 особи множини?

- Як змінюються дієслова минулого часу?

- Молодці. Отже, машина часу готова до відправки. Зараз ми спробуємо перенестися у минуле.

Закрийте очі, подумки уявіть, що знаходитеся в машині часу і переміщаємося в минуле. Прибули…

- Роздивіться, чим характерне минуле, кого ми бачимо, чим займаються люди.

І спробуємо трохи побути жителями минулого. І перед нами є багато завдань, з якими ми повинні впоратися.

Завдання 2. Прочитати текст, виписати дієслова минулого часу, визначити число.

Запорізька Січ займала важливе значення в боротьбі українського народу за свою державність. У козацькому війську панувала тверда військова дисципліна. Козаки дотримувалися розпорядку дня. За сигналом вони вставали до сходу сонця, молилися, вмивалися на річці. Потім снідали в куренях. Щодня проводилася бойова підготовка. За сигналом козаки збиралися до обіду. Після обіду співали пісні та думи, слухали розповіді старших, гру кобзарів. Надвечір дзвони скликали козаків на молитву. Після вечері хто грав на бандурі, хто співав пісень. Згодом уся Січ, крім вартових, поринала у сон. Козаки вражали ворогів своєю відвагою.

        Ми можемо пишатися тим, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких сусідів.

3. Метод «Працюємо разом»

Відтворити зміст картини за допомогою дієслів

Воювали, рухалися, скакали, били,боролися, танцював, співав, сидів, грав, відпочивав,розмовляли, виховували, годували , раділи.

- Молодці. Ви зуміли побути мешканцями минулого, але пора відправлятися в сьогодення.

- Закрийте очі, подумки уявіть, що знаходитеся в машині часу і переміщаємося в сьогодення. Прибули…

 - Хто здогадався , куди ми перемістилися? Так, Закарпаття. Мала Батьківщина - це місце, де ти народився. Кожен з нас повинен знати історію рідного краю. Місто, де більшість із вас  живе – Ужгород.  Знати про рідне місце, де родився – це наш святий обов’язок.

4. Робота на картках

Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

Ужгород - місто, яке лежить біля підніжжя Карпатських гір, на березі річки Уж. Ужгород являється обласним центром Закарпаття. Історія Ужгорода нараховує більше 1100 років. В Ужгороді проживає біля 70-ти національностей.

 

Горянська ротонда − чудове архітектурне творіння, котре знаходиться на одному із семи пагорбів Ужгорода. Невелика кругла церква вже кілька століть приваблює своєю оригінальністю.

 

Ще одна чарівна пам’ятка Ужгорода Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Він складається з архітектурних пам’яток старожитнього закарпатського села і зразків найдавніших видів народного мистецтва. Тут зберігаються зразки будинків і садиб русинів-долинян, румунів та угорців, бойків та гуцулів. У музеї нараховується 7 садиб, 6 житлових будівель, школа, кузня, церква, дзвіниця, млин, корчма.

 

Цікавою частиною Ужгорода є липова алея, котра тягнеться вздовж річки Уж. І має протяжність 2 кілометри 200 метрів. Не дивно, що вона має таку назву, адже цвіте алея все літо, завдяки липам різноманітних сортів. Це найдовша липова алея в Європі.

 

Старе місто і Нове місто Ужгорода разом пов’язує один з найдавніших мостів − кам’яний Пішохідний міст. Саме тут туристи загадують бажання і, довірившись прикметі сміло йдуть з однієї частини міста в іншу. Ваше найзаповітніше бажання неодмінно збувається.

 

Ужгородська дитяча залізниця − установа для розвитку дітей Ужгорода, котра розповідає їм про залізничні спеціальності. Це одна з найкоротших дитячих залізниць в Україні, довжина якої складає всього 1,1 км. 

 

Ботанічний сад, який знаходиться в Ужгороді, був створений завдяки зусиллям місцевого Національного Університету . Його територія складає більше 4 гектарів. Цей історичний пам'ятник садово -паркової архітектури контактує з багатьма ботанічними садами в усьому світі. Рослинність розкинулася на трьох рівнях ландшафту ботанічного парку, які займають дві тераси над річкою і частина долини.

 

 Ужгородський замок − серце міста. З трьох боків замок оточується ровом глибиною до 10 метрів. На краю урвища навпроти центральних воріт знаходиться двоповерховий палац-цитадель. Товщина стін башти місцями сягає 3 метрів, як і зовнішньої стіни фортеці. Палац також був оточений ровом, що, в разі прориву ворога, давало можливість зайняти оборону в цій внутрішній цитаделі. В наші дні тут розміщується краєзнавчий музей Закарпаття.

Цитаде́ль (італ. citadella  маленьке місто)

5. Індивідуальна робота з учнями (назви дії, які зображені на малюнках )

  1. Творчий диктант

Ø  Утворити дієслова 3-ї особи множини теперішнього часу.

Ліпити,різати,малювати,говорити, ходити, плескати, бачити.

  1. Індивідуальна робота з учнями (картка- списування)

Ліплять, ріжуть, малюють, говорять, плескають, бачать.

-Закрийте очі , подумки уявіть, що знаходитеся в машині часу і переміщаємося в майбутнє. Прибули…

-А зараз спробуємо заглянути в  «майбутнє»

  1. Метод «Гронування»

Підібрати дієслова до поданих слів за даним часом. 

 

 

            

 

             Майбутній час                                   Майбутній час 

Народ - Житиме, радітиме, святкуватиме, працюватиме, дбатиме

Україна – процвітатиме, розвиватиметься , піклуватиметься , захищатиме, оборонятиме, відбудовуватиме, створюватиме, відроджуватиме.

  1. Робота в парах

Метод « Незакінчені речення»              

В майбутньому я хочу  бачити свою країну …

  • Я щиро вірю, що______________ над Україною чисте, блакитне небо і яскраве сонце. Рідко коли його_______________хмари, і тоді ____________дощ прозорий та чистий, який ____________ родючу землю, лани, поля, степи. ____________ пшениця, яка ____________запашним хлібом і__________на стіл людям України.

Все чисте, не забруднене, все яскраве і барвисте, тепле і лагідне. Це – Україна майбутнього, про яку ми мріємо, в якій захочеться жити і бути її патріотом. 

Слова для довідок: засяє, заступатимуть, крапатиме, змочуватиме, Зростатиме, стане, явиться.

  • Я вірю в те, що економіка  України ____________. І тоді кожна  сім’ я _________забезпечити себе і жити в достатку, не відмовляючи собі навіть у дрібницях. Міста та села її__________. Влада та керівництво держави_________ такі умови, які _________до нових досягнень у сфері екології та економіки.

Слова для довідок: процвітатимуть, зможе, розвиватиметься, створять, приведуть.

  1.  Музичний диктант (виписати дієслова з часткою не і пояснити їх написання)

Не просила, не молила, не стелилася, не загине, не чекай, не забувай, не піду.

  1. Індивідуальна робота з учнями

VІ. Підсумок уроку

Учні продовжують сказане вчителем: «На уроці я навчився…; дізнався…; зрозумів…; найбільше труднощів відчув…».

Слово вчителя. Вірю і знаю - Україна у майбутньому стане прекрасною та сильною державою. Де її будуть поважати та цінувати не тільки в Європі, а й у цілому світі. До нас з великим бажанням приїжджатимуть у справах, на навчання чи відпочинок люди із інших країн. Адже Україна славиться чистим повітрям та водою, мальовничими краєвидами та дбайливо збереженими пам’ятками. Та для того, щоб наша країна досягнула належного рівня, потрібно дуже багато працювати, переймати досвід інших країн, а при невдачах просто не опускати руки.

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

   Ужгород - місто, яке лежить  біля підніжжя Карпатських гір, на березі річки Уж. Ужгород являється обласним центром Закарпаття. Історія Ужгорода нараховує більше 1100 років. В Ужгороді проживають  біля 70-ти національностей.

 

 

 

 

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

      Старе місто і Нове місто Ужгорода разом пов’язує один з найдавніших мостів − кам’яний Пішохідний міст. Саме тут туристи загадують бажання і, довірившись

прикметі сміло йдуть з однієї частини міста в іншу. Ваше найзаповітніше бажання неодмінно збувається.

 

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

        Цікавою частиною Ужгорода є липова алея, котра тягнеться вздовж річки Уж.

 І має протяжність 2 кілометри 200 метрів. Не дивно, що вона має таку назву, адже цвіте алея все літо, завдяки липам різноманітних сортів. Вона являється  найдовшою липовою алеєю в Європі.

 

 

 

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

        Ужгородський замок − серце міста. З трьох боків замок оточується ровом глибиною до 10 метрів. На краю урвища навпроти центральних воріт знаходиться двоповерховий палац. Товщина стін башти місцями сягає 3 метрів, як і зовнішньої стіни фортеці. Палац також був оточений ровом, що, в разі прориву ворога, давало можливість зайняти оборону у внутрішньому палаці. В наші дні тут розміщується краєзнавчий музей Закарпаття.

 

 

Картка

     Горянська ротонда − чудове архітектурне творіння, котре знаходиться на одному із семи пагорбів Ужгорода. Невелика кругла церква вже кілька століть приваблює своєю оригінальністю.

 

 

Картка

     Горянська ротонда − чудове архітектурне творіння, котре знаходиться на одному із семи пагорбів Ужгорода. Невелика кругла церква вже кілька століть приваблює своєю оригінальністю.

 

 

Картка

 

Ліплять, ріжуть, малюють, говорять, ходять, плескають, бачать.

 

 

Картка

 

Ліплять, ріжуть, малюють, говорять, ходять, плескають, бачать.

 

 

 

Картка

 

Ліплять, ріжуть, малюють, говорять, ходять, плескають, бачать.

 

 

 

Картка

     Горянська ротонда − чудове архітектурне творіння, котре знаходиться на одному із семи пагорбів Ужгорода. Невелика кругла церква вже кілька століть приваблює своєю оригінальністю.

 

 

Картка

  Прочитати текст. Доповнити речення дієсловами майбутнього  часу

 

            Я щиро вірю , що  яскраве сонце ___________ над Україною . Блакитне

небо ___________________________хмари.  Дощ _____________________ прозорий та чистий  , який _______________________ родючу землю .

 _____________________ пшениця, яка ____________запашним хлібом і______________на стіл людям України .  

Це – Україна майбутнього, про яку ми мріємо, в якій захочеться жити і бути її патріотом. 

 

Слова для довідок:  засяє, не заступатимуть, крапатиме, змочуватиме, Зростатиме, 

                                    стане, явиться.

 

 

 

 

 

 

Картка

  Прочитати текст. Доповнити речення дієсловами   майбутнього  часу

 

 

        Я вірю в те, що економіка  України ______________________________.

І тоді кожна  сім’ я _____________забезпечити себе і жити в достатку , не відмовляючи собі навіть у дрібницях. Міста та села її__________________________. Влада та керівництво держави____________________ такі умови, які ________________________до нових досягнень у сфері екології та економіки .

 

Слова для довідок:  розвиватиметься, зможе,  процвітатимуть, створять,  

                                     приведуть.

 

 

 

Картка

 

Ліплять, ріжуть, малюють, говорять, ходять, плескають, бачать.

 

 

Картка

 

Ліплять, ріжуть, малюють, говорять, ходять, плескають, бачать.

 

 

Картка

Закреслити зайве дієслово.

 

  • Грію, малюватиму, бігаю.
  • Сивіє, летіла, іде.

 

Картка

Закреслити зайве дієслово.

 

  • Грію, малюватиму, бігаю.
  • Сивіє, летіла, іде.

 

 

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

Ужгородська дитяча залізниця − установа для розвитку дітей Ужгорода, котра розповідає їм про залізничні спеціальності. Це одна з найкоротших дитячих залізниць в Україні, довжина якої складає всього 1,1 км. 

 

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

Ботанічний сад, який знаходиться в Ужгороді, був створений завдяки зусиллям місцевого Національного Університету . Його територія складає більше 4 гектарів. Цей історичний пам'ятник садово -паркової архітектури контактує з багатьма ботанічними садами в усьому світі. Рослинність розкинулася на трьох рівнях ландшафту ботанічного парку, які займають дві тераси над річкою і частина долини.

 

 

Картка

  Прочитати текст. Підкреслити дієслова теперішнього часу, визначити число.

 

     Ще одна чарівна пам’ятка Ужгорода − Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Він складається з архітектурних пам’яток старожитнього закарпатського села і зразків найдавніших видів народного мистецтва. Тут зберігаються зразки будинків і садиб русинів-долинян, румунів та угорців, бойків та гуцулів. У музеї нараховується  7 садиб, 6 житлових будівель, школа, кузня, церква, дзвіниця, млин, корчма.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Українська мова, 7 клас Підсумковий урок з теми «Дієслово»

Номер слайду 2

У всіх людей одна святиня, Куди не глянь, де не спитай, Рідніша їм своя пустиня, Аніж земний в чужині рай. Їм красить все їх рідний край. Нема без кореня рослини, А нас, людей, без Батьківщини.

Номер слайду 3

Машина часу

Номер слайду 4

Карта подорожі

Номер слайду 5

Метод „ Передбаченняˮ Ви зі мною всі знайомі: З вами я у кожнім домі, І усяк , хто розмовляє, Часто той мене вживає. Я – це рух, процес, робота, Дія, мислення , турбота, Стан людини чи природи, Зміна часу чи погоди. Що робити ?Хто не знає, Хай у мене запитає, Я трудяща і активна, В реченні – предикативна. Хто кмітливіший із вас, Те ми визначимо враз: Хай назве він тільки слово – Мою назву … ДІЄСЛОВО

Номер слайду 6

Не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим. Девіз уроку

Номер слайду 7

- Яка частина мови називається дієсловом? - Що таке неозначена форма дієслова? - Які закінчення має неозначена форма дієслова? - Як змінюються дієслова за числами? - Що означають дієслова в однині? - Що означають дієслова в множині? - Як змінюються дієслова за часами? - На яку дію вказують дієслова теперішнього часу? - На яку дію вказують дієслова минулого часу? - На яку дію вказують дієслова майбутнього часу? - Як змінюються дієслова за особами? - Які закінчення мають дієслова 3 особи множини? - Як змінюються дієслова минулого часу? Метод „ Бліц - опитування”

Номер слайду 8

дію стан що робити? що зробити? відповідає на питання ДІЄСЛОВО - це

Номер слайду 9

ДІЄСЛОВО однина множина

Номер слайду 10

минулий теперішній майбутній

Номер слайду 11

Номер слайду 12

минуле

Номер слайду 13

Завдання. Прочитайте текст, випишіть дієслова минулого часу, визначте число. Запорізька Січ займала важливе значення в боротьбі українського народу за свою державність. У козацькому війську панувала тверда військова дисципліна. Козаки дотримувалися розпорядку дня. За сигналом вони вставали до сходу сонця, молилися, вмивалися на річці. Потім снідали в куренях. Щодня проводилася бойова підготовка. За сигналом козаки збиралися до обіду. Після обіду співали пісні та думи, слухали розповіді старших, гру кобзарів. Надвечір дзвони скликали козаків на молитву. Після вечері хто грав на бандурі, хто співав пісень. Згодом уся Січ, крім вартових, поринала у сон. Козаки вражали ворогів своєю відвагою. Ми можемо пишатися тим, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких сусідів.

Номер слайду 14

що робили? що зробили? що робив? що зробив?

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Сьогодення

Номер слайду 17

3 особа множини УТЬ ЮТЬ ЯТЬ АТЬ

Номер слайду 18

ліпл … ріж… малю … ход … говор … плещ … бач …

Номер слайду 19

Номер слайду 20

майбутнє

Номер слайду 21

Метод “Передбачення” Метод „ Незакінчені речення ˮ В майбутньому я хочу бачити свою країну …

Номер слайду 22

Метод “Передбачення” Метод „ Незакінчені речення ˮ Я щиро вірю, що засяє над Україною чисте, блакитне небо і яскраве сонце. Рідко коли його заступатимуть хмари, і тоді крапатиме дощ прозорий та чистий  , який змочуватиме родючу землю , лани, поля , степи. Зростатиме пшениця, яка стане запашним хлібом і явиться на стіл людям України . Все чисте , не забруднене , все яскраве і барвисте, тепле і лагідне . Це – Україна майбутнього, про яку ми мріємо, в якій захочеться жити і бути її патріотом.  Я вірю в те, що економіка  України розвиватиметься . І тоді кожна  сім’ я зможе забезпечити себе і жити в достатку , не відмовляючи собі навіть у дрібницях. Міста та села її процвітатимуть . Влада та керівництво держави створять такі умови, які приведуть до нових досягнень у сфері екології та економіки .

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Перевір себе

zip
Додано
26 жовтня 2025
Переглядів
182
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку