РЕЛЬЄФ і КЛІМАТНа сході: Велика Китайська рівнина,Невисокі гори: Великий Хінган та Малий Хінган. На півночі: пустеля Гобі. На північному заході: Алтай, Тянь- Щань;Між Алтаєм і Тань-Шанем – Джунгарська рівнина. На заході: центрально – азійське плоскогір`я . На південному заході гори Кунь-Лунь, Тибет, Гімалаї. На півдні: острів Хайнань. В центральній частині: нагір`я Юнань-Гуйчжоуське.
Клімат країни – основа сільського господарства. Переважно континентально – мусонний. На півдні – субтропічний; ¾ території розташовано у відносно сприятливих кліматичних умовах. На півночі взимку t⁰ знижується до -30ͦ ⁰,на півдні - +18 ⁰С. В літку +20 і +29 відповідно. Опади: на півдні – 2000мм/рік; на півночі – 400мм/рік.
Китай займає друге після США місце у світі за обсягом підтверджених запасів вугілля всіх типів. Бл. 95% з них зосереджено в провінціях Шаньсі, Шеньсі, Хейлунцзян, Гуйчжоу, Хенань, Аньхой, Юньнань, Шаньдун, Хебей і в автономних районах Синьцзян-Уйгурському і Внутрішній Монголії. Китай багатий на кам'яне вугілля, і розміщено воно вигідно. Його поклади є в усіх головних районах, крім Південного Китаю. Майже половину вугілля видобувають у провінції Шаньсі, де знаходиться один з найбільших у світі вугільних басейнів (його можна порівняти з Аппалачським у США чи Кузнецьким у Росії). Значною є частка Дунбею, Нижньої та Середньої Янцзи.
1 місце у світі за запасами: Вольфраму ( W),Олова ( Sn - станум),Сурьми (Sb-стибій,),Цинку (Zn),Магнезіту (магнієві руди),Рідкоземельних елементів ( Sc, Y, La та лантаноїди).6 місце у світі за запасами золота. Значні запаси кам`яного вугілля, нафти, газу, залізних руд.80 видів неметалевих корисних копалин. МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ Сурьма
Вольфрам – 83% від світового видобутку. Олова – 60%. Значні запаси ртуті, сурьми, міді, алюмінієвих і поліметалевих руд . Покладами руд для кольорової металургії вирізняється пояс низьких гір на південному сході та півдні Китаю.(Вольфрам вважається самим тугоплавким з металів. Його застосовують для легування сталі, як основу для сплавів вольфраму, в електротехніці та радіоелектроніці тощо).
Китай -експортер олова. Китай — світовий лідер по виробництву і експорту олова. У 2003 р.. Найбільші розробки олов'яних руд зосереджені в пров. Юньнань, в рудному районі Гецзю і в Гуансі-Чжуанському автономному районі. Велику частину олова добувають з розсипів відкритим способом (бл. 80%).
Видобуток золота і срібла За виробництвом золота (156 т/рік) К. займав у 1999 р. 5-е місце у світі; у 2000 р. К. видобув 180 т, а у 2001–185 т золота і перемістився на 4-е місце у світі. Осн. район розробки — Шаньдунський п-ів, де зосереджено ~50% виробництва золота. Великими постачальниками золота є також півн. райони пров. Хейлунцзян, сх. частини пров. Гірін, зах. пров. Хунань, півн. пров. Хебей і центр. частини автономного району Внутр. Монголія.
Китай є імпортером алмазів. Алмази попутно із золотом видобувають в басейні ріки Юаньцзян (провінції Хунань і Гуйчжоу), а також в районі Чанте. і Тибетському автономних районах. Великі родов. бірюзи відомі в Тибеті, нефриту в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі і гірського кришталю в пров. Гуандун. Нефрит — традиційний ювелірно-виробний камінь, що широко застосовується для виготовлення різьблених виробів. Видобуток дорогоцінних і виробних каменів.
НАСЕЛЕННЯ КИТАЮЧиельність населення – 1 385 599 307 Чоловіків – 51,2%Жінок – 48,8%Населення нерівномірно розподілено по території країни: на схід від умовної лінії від міста Хейхена до міста Тенчун на Юнані, на площі не набагато більше 1/3 території країни зосереджено близько 90% всього населення, а середня щільність населення тут перевищує 170 чол/км.кв.
НАСЕЛЕННЯ КИТАЮНаселення багато чисельне і складає майже п`яту частину людей всій планети (1млрд.340млн). Останні роки (з 2006р) демографічна ситуація перейшла на І тип відтворення населення через демографічну політику обмеження народжуваності. Середня довго тривалість життя – 73,5р. Характерні активні міграції (як внутрішні, так й зовнішні).
ДЕМОГРАФІЧНА ПОЛІТИКА А дітей з 2006 китайці заводять не більше двох, в силу закону і обставин. У сільській місцевості буває більше дітей, але сільська місцевість Китаю це взагалі окрема історія. Китайські селяни нагадують людей, що вийшли з далекого минулого, вони багато і важко працюють, тільки заради того, щоб вижити, просто вижити…
Мовна структура. Більшість мов Китаю належать до синотибетської мовної сім'ї, якими розмовляють близько 29 етносів. Серед них найуживанішими є Мандаринський (ним розмовляють близько 70 % населення), У (шанхайський), Юе (кантонська мова), Мін, Сян, Ган та Хакка. До некитайських мов відносяться мови чжуан (тайців), монголів, тибетців, уйгурів (тюрків), хмонг і корейців. Ними розмовляють етнічні меншини.
Економіка. Китай одночасно є космічною ядерною державою і традиційно – аграрною країною. За виробництвом ВВП Китай поділяє перше-друге місце в світі (разом із США). Економіка зберігає свою багатоукладність. Ринкова економіка в Китаї будується під керівництвом Комуністичної партії (КПК) на основі п’ятирічних планів. Економічні реформи почалися з аграрного сектору, де селянам було надано можливість довгостроково орендувати землю та обладнання. За умов високих темпів економічного зростання економіка має екстенсивний характер. ВВП на душу населення у 2010 р. досяг 7544 $. Доля іноземних інвестицій в економіку країни дуже висока, майже 80 % всіх іноземних інвесторів є етнічні китайці («хуацяо»), що проживають за кордоном. Китай упевнено посідає друге місце після США за обсягами залучених іноземних інвестицій. Однією з характерних рис економічних реформ Китаю є їхній еволюційний характер та відсутність елементів «шокової терапії».
Енергетика Китаю. Виробництво комерційних видів палива та енергії в абсолютному вимірі є одним з найбільших у світі: вугілля — 1300 млн т (перше місце в світі), нафти — 150 млн т, природного газу — 17 млрд м куб., електроенергії — 1000 млрд к. Вт•год. на рік. Разом з тим, в Китаї все ще значну роль відіграють некомерційні види палива та енергії: дрова, відходи рослинництва, кізяк (свинячий гній), мускульна сила тварин та людини.
Чорна металургія базується на покладах власної сировини, тому концентрується переважно у двох районах: Північно-Східному (Ань-Шань, Фушунь, Шеньян) і Східному (Баошань, Ухань). Хоча Китай вийшов на перше місце у світі за виробництвом сталі, він не забезпечує власних потреб у прокаті, тому імпортує труби, дроти, тонкий лист.
Кольорова металургія розвивається на південному сході біля родовищ кольорових металів. Центри виробництва кольорових металів зосереджено на півдні та південному сході країни (у провінції Юньнань – мідь і олово, у провінції Хунань – олово, алюміній, свинець, цинк). Власного продукту не вистачає, бо попит вище.
ЛЕГКА ПРМИСЛОВІСТЬ – важлива частина економіки країни. Найважливіша галузь – текстильна. Китай — найбільший у світі виробник бавовняних тканин, значний також обсяг виробництва шовкових та вовняних тканин. Місцева сировина відіграє вирішальну роль. Проте частину бавовни довозять, як і вовну з Австралії. Шовк, текстильні вироби і готовий одяг — важлива стаття китайського експорту. Китай — батьківщина шовківництва, і вироблені тут з натурального шовку тканини цінуються в усьому світі.
Структура вантажних перевезень має такий вигляд: 48% припадає на залізничний транспорт, 28% — на автомобільний, 19% — на водний, більше 5% — на трубопровідний. Основний обсяг вантажопотоків зосереджений у східній частині Китаю. Довжина залізничних колій — понад 60 тис. км, автомобільних шляхів — 965 тис. км, водних шляхів — 110 тис. км. На 1 тис. км2 припадає 6 км залізничних доріг (66-й показник у світі). Залізничний транспорт продовжує відігравати головну роль у перевезенні вантажів на далекі відстані усередині країни. Створення високошвидкосних ліній є приоритетним напрямком
РОСЛИННИЦТВО За різноманітністю продукції займає 1-ше місце у світі. Площа ріллі становить 110 млн га (7% світової ріллі). На рослинництво припадає 60% валової продукції сільського господарства. Основна зернова культура – рис. Ячмінь-1-ше місце у світі. Пшениця, кукурудза, просо, гаолян. Арахіс – 1-ше місце у світі. Бавовник – 1-ше місце у світі. Цукрова тростина, цукровий буряк, джут, чай., овочи, фрукти
ТВАРИННИЦТВО У Китаї традиційно склалося два типи тваринництва. Перший пов'язаний із землеробством і має підсобний характер: в землеробських рівнинних районах розводять переважно свиней, тяглову рогату худобу, птицю В західних районах поширене екстенсивне кочове чи напівкочове скотарство. Близько 90 % виробництва м'яса припадає на свинарство.
ОСВІТА В КИТАЇТермін початкової освіти вї Китаї становить 6 років. Головне місце серед початкових навчальних закладів займають загальноосвітні шестирічні початкові школи з повним навчальним днем. У програму навчання в Китаї включені: ідейне і моральне виховання, рідна мова, політика, історія, географія, фізика, хімія, біологія, фізкультура, музика, мистецтво, фізіологія і гігієна, трудові навички тощо.
Наука. Розвиток науки у Китаї має глибокі історичні коріння. Наприклад Першими винайшли компас китайці. Саме в Китаї вперше з'явилися папір, шовк, друкарство, порцеляна, парашут, механічний годинник і це далеко не все. Китай з очевидних причин має найчисленнішу кількість науковців та інженерів у світі. Зараз КНР витрачає більше грошей на досліди і розвиток науки, ніж Європа, і у 2020 році китайці мають перегнати США. Китай завершує будівництво найбільшого телескопу у світі
ВИСНОВОК: На сьогодні Китай став найбільшим у світі виробником товарів, змістивши з лідируючої позиції США, які займали її протягом 110 років з початку XIX століття. Різноманітні товари з Китаю поставляються в більш ніж 70 країн і регіонів світу. Звання "фабрики світу" закріпилося за КНР вже давно. Піднебесна займає позицію світового лідера у виробництві величезної кількості товарів. Електричні машини та обладнання, одяг та взуття, іграшки та меблі є найбільш затребуваними виробами для споживачів у всьому світі. А лідером з виробництва всіх цих товарних позицій є Китай. Весь світ знає такі компанії, як: Марка Lenovo відома на світовому ринку як найбільший виробник ноутбуків. Ось всередині країни компанія є досить успішним виробником мобільних телефонів. Серед китайських брендів побутової техніки можна виділити Haier, Hisense, Gree, Midea, ВВК, TCL, Galanz. Haier – один з найбільших виробників побутової техніки в світі, лідер з виробництва холодильників і найбільш популярний китайський бренд після Lenovo на світовому ринку. Компанія створена в 1984 р. і випускає мікрохвильові печі, телевізори, кондиціонери, пральні машини, а також мобільні телефони та сонячні генератори, комп'ютери і ноутбуки. Haier відома високою якістю і сучасним дизайном, завдяки чому компанія успішно конкурує зі світовими брендами. З китайських автомобільних брендів на увагу заслуговують Dongfeng, BYD, Geely. До числа кращих телекомунікаційних брендів увійшли Huawei, ZTE, TCL. Huawei – транснаціональна корпорація, що складається з 100 філій в усьому світі. Продукцію Huawei Technologies становлять абонентські пристрої, телефони початкового рівня, смартфони та інтернет-планшети.