Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦

Презентація "Кров, функції крові"

Про матеріал
У презентації висвітлені наступні питання: функції крові, фізико - хімічні властивості, склад крові, що таке плазма, осмотичний тиск, гемоглобін, лейкоцитарна формула, групи крові, резус - фактор, процес зсідання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Складають рідини, які взаємодіють між собою, і за допомогою яких в організмі відбуваються всі важливі фізіологічні процеси. До них належать:

Номер слайду 4

Кров рухається по замкнутих судинах і з клітинами тіла не контактує. Тканинна рідина утворюється з рідкої частини крові. Лімфа утворюється з тканинної рідини.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

В організмі дорослої людини міститься 5-6 л крові. Її об’єм становить 6-8% маси тіла.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

еритроцити лейкоцити тромбоцити

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Виконує роль міжклітинної рідини. Вона містить 91% води і 9% розчине-них в ній речовин: білків, вуглеводів, амінокислот, жирів, глюкози, гормонів, мінеральних солей, мікроелементів, вітамінів… Мінеральні речовини становлять 0,9%. Вони подані катіонами та аніонами: Na, K, Ca, Cl, HCO3, HPO4…

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Дрібні без’ядерні клітини d=7,5 мкм. Їх кількість в 1 куб. мм крові становить 5-5,5 млн. Форма нагадує двоввігнутий диск, що сприяє кращому проникненню в них кисню.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Живуть еритроцити близько 120 днів. Потім руйнуються у печінці і селезінці. Кров постійно поповнюється новими клітинами, що утворюються у червоному кістковому мозку з особливих клітин, які називаються стовбуровими.

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Основна функція еритроцитів – постачання кисню до кожної клітини. Вони переносять його від легень до клітин, а вуглекислий газ від клітин до легень.

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

До складу еритроцитів входить гемоглобін. Він складається із залізо- вмісної частини – гему та білкової частини – глобіну. Сполука гемоглобіну з киснем називається оксигемоглобін – HbO2, а з вуглекислим газом – HbCO2 – карбгемоглобін.

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Безбарвні клітини крові амебоїдної форми, що мають ядро. В 1 куб.мм крові їх 6-8 тис. За будовою вони не однакові. У цитоплазмі деяких наявні зернятка, їх називають зернистими. Існують невеликі, з темним ядром – лімфоцити.

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Номер слайду 31

Утворюються лейкоцити у червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах. Тривалість їх життя від кількох днів до кількох тижнів, а деякі живуть до 10 років.

Номер слайду 32

Номер слайду 33

Співвідношення між різними лейкоцитами у крові людини - це лейкоцитарна формула.

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Номер слайду 36

Основна функція лейкоцитів – захист організму від бактерій, вірусів та інших чужорідних речовин. Процес поглинання та перетравлю- вання лейкоцитами різних сторонніх частин носить назву фагоцитоз, який був відкритий І.І.Мєчніковим, за що учений отримав Нобелівську премію.

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Номер слайду 40

Тромбоцити – кров’яні пластинки, найдрібніші формені елементи d=1,5-2 мкм. В 1 л крові 200-400 10 . Усього в організмі 1,5 трлн. тромбоцитів.

Номер слайду 41

Номер слайду 42

Номер слайду 43

Основна функція тромбоцитів – участь у зсіданні крові. Це захисна реакція, спрямована на зупинку кровотечі.

Номер слайду 44

Розчинний білок фібриноген перетворюється у нерозчинний фібрин: Фібриноген + Са2+ Фібрин Ферменти тромбоцитів

Номер слайду 45

Номер слайду 46

Номер слайду 47

Транспортна функція включає: Живильну – транспортування поживних речовин від органів травлення до клітин тіла. Дихальну – полягає у перенесенні кисню від легень до клітин, а вуглекислого газу від клітин до органів дихання. Видільну – перенесення від клітин до органів виділення продуктів обміну, надлишку води та мінеральних солей.

Номер слайду 48

Регуляторна функція забезпечується перенесенням гормонів та інших біологічно активних речовин від місця їх утворення до усіх клітин тіла. Терморегуляторна полягає у підтри- манні постійної температури тіла. Захисна – кров бере участь у захисті організму від отруйних речовин, вірусів, м\о та утворює тромб під час поранень.

Номер слайду 49

Номер слайду 50

Група крові залежить від наявності в еритроцитах білків-аглютиногенів та в плазмі крові білків-аглютининів.

Номер слайду 51

Номер слайду 52

- І група – універсальний донор, може давати кров усім іншим групам. - ІІ група може давати ІІ та ІV. - ІІІ група може давати ІІІ та ІV. - ІV група – універсальний реціпієнт, може лише приймати кров від інших.

Номер слайду 53

Номер слайду 54

Реакція аглютинації – склеювання еритроцитів

Номер слайду 55

Номер слайду 56

Номер слайду 57

Резус-належність – це наявність на мембрані еритроцитів білка – резус-фактора. Людей, що мають такий білок називають резус-позитивними, їх 86%, а тих, що не мають даного білка називають резус-негативними, їх 14%.

Номер слайду 58

Номер слайду 59

Резус-конфлікт виникає, коли мати є резус-негативною, а дитина – резус-позитивною. У крові матері з’являються антитіла – специфічні білки, які руйнують еритроцити матері або дитини.

Номер слайду 60

ppt
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
22 листопада 2020
Переглядів
606
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку