Культура Стародавнього Риму — другий етап античної культури. Вплив культури Стародавньої Греції на Рим не підлягає сумніву. Римська культура не копіювала грецьку, вона розвивала, поглиблювала досягнуте, а також привносила власні національні риси — практицизм, дисциплінованість, дотримання суворої системи. Найбільші завойовники старовини — римляни, підкоряючи різні народи, вбирали їх культурні досягнення, але при цьому зберігали й свої «домашні» звичаї.
Римські боги. Янус – бог воріт, дверей, бог будь-якого початку, серед римських богів стоїть на першому місці, зображають з двома обличчями. Фавн – бог пастухів, стад, бог, що бачить майбутнє, його голос чує римлянин у полях і лісах, коли раптово пронісся таємничий звук у повній тиші;Сільван – бог лісів, пугає вночі подорожуючих страшним криком, охороняє в лісі стада, сади, посіви землеробів;Вортумн – бог зміни пори року або осені, що несе багаті плоди землеробу і садоводу;Квірін – бог озброєних під час миру громадян, які готові у будь-який час піти на війну;Веста – богиня домашнього вогнища. Пенати – боги, що охороняють дім і комори, приносять благополуччя дому;Лари – боги – покровителі усієї родини. Геній – хранитель римлянина протягом всього його життя, розділяє з ним всі радості та біди. Боги смерті – богиня Морс віднімає життя у людини, бог Цекул закриває їй очі, відіймає душу з тіла – бог Відуус;Боги мани – приймають померлого у могилі
За римськими легендами, Рим був заснований двома братами — Ромулом та Ремом, онуками царя Нумітора. Підступний брат царя Амулій поклав немовлят у кошик і вкинув у води Тибру, прирікаючи їх на вірну загибель. Брати були врятовані й вигодувані вовчицею. Вони заснували Рим, але посварилися. Рем був убитий, а Ромул став першим царем Рима. Його громадянами стали сабіни і латини, які називали себе римлянами, а також племена етрусків.
Традиційно починають відлік історії Стародавнього Риму з 8 ст. до н.е., від легендарної дати заснування Риму Ромулом і Ремом в 753 р. до н. е. До VI ст. до н. е. Рим являв собою поліс на чолі з царями. Символ Риму — бронзова статуя вовчиці — виконана етруським майстром. Етруською була остання з царських династій.
Для практичних римлян мистецтво було одним із засобів розумної організації життя , звідси — провідне місце архітектури. Римляни урізноманітнили будівельні матеріали : використали дуже міцний з'єднувальний вапняковий розчин, винайшли бетон . Римські архітектори і будівельники досконало освоїли і дуже широко використали арочну конструкцію , її розвитком стали склепіння купол . Римський форум, в центрі — колони храму Сатурна. Архітектура
Колізей - найбільший амфітеатр у Римі. Його спорудження тривало протягом 8 років – із 72 до 80 року за наказом імператора династії Флавії, й мало за мету показати надзвичайну могутність імператорського роду. Спорудження амфітеатру розпочав римський імператор Веспасіан після перемоги в Юдеї, а завершив будівництво у 80-му році син імператора - Тит.
Колізей формою нагадує еліпс, всередині якого – арена такої ж форми. Це найграндіозніший античний амфітеатр:довжина його зовнішнього еліпса дорівнює 524 м, довжина арени - 85,75 м, її ширина - 53,62 м, висотайого стін - від 48 до 50 метрів. За таких розмірів він міг вміщати близько 50 000 глядачів. Колізей побудовано на бетонному фундаменті товщиною у 13 метрів. Архітектурне рішення - безліч входів розташовуються рівномірно по всьому периметру будівлі. Завдяки цьому публіка могла заповнити Колізей за 15 хвилин і залишити за 5 хв. Колізей мав 80 входів, з яких 4 -для вищої знаті.