Стародавня Месопотамія — одна з великих цивілізацій Стародавнього світу, що існувала на Близькому Сході, в долині річок Тигр і Євфрат ( територія сучасної країни – Ірак). Умовні хронологічні рамки — з середини IV тис до н. е. (епоха Урук) по 12 жовтня 539 р. до н. е. («Падіння Вавилона»). У різний час тут існували царства-Шумер, Аккад, Вавилонія та Ассирія.
Коли первісний океан породив гору, що складалася з землі та неба, з неї виникли бог Ан (небо) і богиня Кі (земля). Набувши людської подоби, вони породили бога повітря Енліля. Ан підняв небо, а Енліль опустив землю, розділивши первісну гору. Відтак Енліль зійшовся зі своє матір'ю і вони взялися за створення всього в світі: людей, рослин, тварин і цивілізації. Міфологія. На початку світу…
Стародавні шумери винайшли першу писемну систему у світі, розвинувши шумерський клинопис із ранніх протописемних систем 30 ст. до н.е. Перші літературні тексти з'явилися близько 27 ст. до н.е. Шумерська мова залишалася в офіційному та літературному використанні в Аккадській та Вавилонській імперіях Шумерський текст. 26 ст. до н. е. Писемність
Писемність. Клинописом писали на глині, що була в достатку в Межиріччя. Обпалені таблички з глини краще зберігаються, ніж папірус. Завдяки цьому з Месопотамії дійшло безліч писемних пам'яток. Виявлено цілі бібліотеки клинописних табличок. Світову популярність здобуло зібрання ассірійського царя Ашшурбаніпала в Ніневії VII століття до н.е. У 19 столітті була знайдена частина цієї бібліотеки - понад 25 тисяч табличок.