Презентація до уроку біології у 7 класі на тему : "Ланцюги живлення". Кожна екологічна система складається з організмів-виробників, споживачів і руйнівників. В даній презентації розкрита роль даних організмів.
Продуценти. Продуценти — організми, які продукують органічні речовини із неорганічних сполук. Організми, які здатні до фотосинтезу. Вони є автотрофами, тобто організмами, які здатні синтезувати з неорганічної речовини необхідні їм для життя органічні речовини. Рослини, водорості.
Номер слайду 7
Консументи. Консуме́нти — гетеротрофні організми, що одержують енергію за рахунок споживання готової органічної речовини. У одному трофічному ланцюзі можуть бути консументи 1-го порядку (рослиноїдні тварини) та консументи 2-го та 3-го порядків (хижаки). Наприклад, консументи 3-го порядку (крупні хижаки) поїдають консументів 2-го (дрібні хижаки), які поїдають, у свою чергу, консументів 1-го порядку. Серед консументів є травоїдні (тварини, що живляться рослинною їжею), всеїдні (тварини, що споживають як рослинну, так і тваринну їжу), м'ясоїдні, а також паразити.
Редуценти. Редуценти — це організми, що перетворюють органічні речовини в неорганічні. Мікроорганізми розкладають органічну речовину продуцентів і консументів до простих сполук - води, вуглекислого газу, мінеральних солей, замикаючи таким чином колообіг речовин у біосфері. До редуцентів належать бактерії, гриби.
Номер слайду 10
Трофічна сітка. Консументи І порядку. Консументи ІІ порядку. Консументи ІІІ порядку
Номер слайду 11
У процесі живлення енергія їжі переходить до її споживача. При перенесенні енергії від ланки до ланки до 80–90 % втрачається у вигляді теплоти. Цей факт обмежує довжину ланцюга живлення, який у природі зазвичай не перевищує 4–5 ланок. Потоки енергії~ 10%~ 10%~ 10%тепло~ 90%тепло~ 90%тепло~ 90%тепло
Номер слайду 12
Екологічна піраміда енергіїЛанцюги живлення можна зобразити у вигляді піраміди живлення, що складається з окремих блоків. Кожному із цих блоків відповідає певний рівень ланцюга живлення. А розміри такого блоку відповідають тій масі їжі, яку споживають організми на кожному з рівнів живлення. Як пояснити таку закономірність?Коли організми, що посідають вищий рівень у ланцюзі живлення, споживають поживні речовини, створені організмами на нижчому рівні, то засвоюють лише її частину. Ця частина становить близько 10% тієї маси їжі, яку вони спожили. Інша її частина витрачається на забезпечення процесів життєдіяльності організмів, вона розсіюється у вигляді тепла.
Номер слайду 13
Ланцюг виїдання. Продуцент. Консумент І порядку. Консумент ІІ порядку. Консумент ІІІ порядку. Продуцент. Консумент І порядку. Консумент ІІ порядку. Консумент ІІІ порядку
Розглянь схему. Назви продуценти; консументи; редуценти Рослини. Тварини. Рештки рослин і тварин. Гриби. БактеріїПерегній. Мінеральні речовини
Номер слайду 16
Розглянь ланцюг живлення. Поясни.
Номер слайду 17
Дай відповіді на запитання. Підручник. Сторінка188Із чого починаються і чим закінчуються всі ланцюги живлення?Чи може існувати ланцюг живлення, у якому є лише консументи та редуценти?