Мета: вміти розповідати про життєвий і творчий шлях Лесі Українки, її багатогранну особистість; розкрити через поезію відповідність між певними поетичними рядками й фактами з життя поетеси; удосконалювати вміння виділяти основні мотиви у поезії письменниці, навички виразного читання поетичних творів; розвивати вміння доводити власні думки, спостере- ження, наводячи переконливі аргументи; виховувати віру в себе та власні сили, прагнення до гармонії з собою та світом, любов до природи й мистецтва.
Цілі: Я знатиму: тему, ідею, твору; основну думку; історію написання вірша. Я вмітиму: виразно читати й аналізувати твір „Давня весна”; характеризувати особливості світобачення й світовідчуття Лесі Українки; визначати художні засоби твору; аргументовано виражати власні думки; не соромитись своєї відповіді; здобувати самостійно знання і вміти співпрацювати з товаришами; об’єктивно оцінювати свою відповідь; досягати поставленої мети; Я цінуватиму: творче надбання Лесі Українки; мужність, велику силу волі, любов до життя поетеси; рідне слово, музику, живопис як могутні засоби виховання в людині прекрасного.
«На свій вік це геніальна жінка ... в кожнім її слові я бачив розум та глибоке розуміння поезії, освіти та людського життя» (М. Павлик). «Хіба жила на світі ще така жінка, в серці якої поєдналися б така мужність, така геніальність, такий вогонь і розум, така пристрасна любов до Батьківщини! Ні, другої такої на світі не було» (Л.Смілянський). «Леся Українка! Це звучить узагальнююче, як ім'я, в якому злились мільйони українок і українців, мільйони чесних борців за свободу, які в глухі часи жорстокого царизму не побоялися устати проти гніту й рабства» (П. Тичина). «...Україна не чула такого сильного гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої хворої дівчини... Україна, на наш погляд, нині не має поета, щоб міг силою і різносторонністю свого таланту зрівнятися з Лесею Українкою» (І. Франко).
Інформаційне ґроно до образу весни «...любий гай свій відгук... прислав» « промінням грала, сипала квітки» «Дарунки всім несе вона, ясна» « співало все, сміялось і бриніло» « все ожило, усе загомоніло» « за вікном цвіла» « летіла хутко, мов стокрила» « весела, щедра мила...» «...прилинули пісні пташині»
Робота в групах Запитання Стосовно теми твору Яке явище природи зображено в поезії? Який стан ліричної героїні? Чи контрастує він з тим, що відбувається в природі? Стосовно ідеї твору Чи героїня захоплюється красою природи? Як прихід весни впливає на настрій і самопочуття дівчини? Картка №1. Опираючись на запитання таблиці, допишіть речення і сформулюйте тему та ідею поезії «Давня весна». Картка №2. Визначте у вірші метафори? Яке значення вони мають? Що цим хотіла сказати Леся Українка? Визначте порівняння, яку роль воно виконує? Картка №3. Знайдіть синоніми, окличні речення. Яку роль у вірші вони виконують? Як би ви визначили настрій цієї поезії. Картка №4. Визначте зорові та слухові образи в поезії, яке значення вони мають?
Тема відтворено вплив приходу весни на хворобливий стан ліричної героїні Ідея возвеличення краси весняної природи; гармонійне єднання людини і природи. Головна думка Моя душа ніколи не забуде Того дарунку, що весна дала. Художні засоби Цитати з тексту Роль у вірші Метафори, персоніфікація «весна промінням грала, сипала квітки»; «летіла хутко», «весна…дарунки всім несе», «заглянули від яблуні гілки», «замиготіло листячко зелене», «прилинув вітер, заспівав», «прилинули пісні пташині», «гай свій відгук…прислав», «весна дала», «весна…за вікном цвіла» Відтворити весну як живу істоту. Весна – подруга лі-ричної героїні Порівняння «летіла хутко, мов стокрила» Описати політ весни Окличні речення «За нею вслід співучії пташки!», «Зелений шум, веселая луна!», «Ні, не забула!» Відтворити емоції Синоніми Ожило, загомоніло Передати рух у природі Зорові образи «промінням грала», «сипала квітки», «летіла хутко…» Відтворити стан душі хворої Слухові образи «усе загомоніло», «веселая луна», «вітер…про весняну волю заспівав».