Інші чиновники постійно знущались з Акакія Акакійовича, “сипали на голову папірці, називаючи це снігом. Але жодного слова не відповідав Акакій Акакійович, ніби й нікого не було перед ним. Тільки якщо вже занадто допікали йому, штовхали під руку, заважаючи займатись справою, він вимовляв: “Облиште мене, для чого ви мене кривдите?”(с.322) Один юнак після цих забав відчув такий сором, що йому все життя ввижався тихий чиновник, а в його словах чулось: “Я брат твій”
Отримував платні він 400 рублів на рік. Так би мирно й пройшло все його життя, але одного разу він побачив, що його шинель на плечах протерлась. А кравець відмовився її ремонтувати, бо вона просто розпадається. Довелось замислитись про пошиття нової шинелі. Кравець обіцяв пошити нову шинель за 80 рублів
Акакій Акакійович за все життя накопичив близько 40 рублів. “Акакій Акакійович взяв собі за правило з кожного рубля відкладати грош у невеличку скриньку, яку закривав на ключ. Через півроку він рахував мідні гроші та заміняв їх дрібним сріблом. Так впродовж багатьох років накопичилось у нього більш ніж 40 рублів” (с.331)
Де ж взяти ще 40 рублів? Акакій Акакійович вирішив економити на протязі хоча б одного року: “припинити пити чай увечері, на засвічувати ввечері свічки, а якщо треба буде переписувати, йти в кімнату до хазайки і працювати при її свічці; йдучі по вулиці, сткпати якомога легше по камінню, щоб не витерлись завчасно підошви; рідше віддавати прати білизну, а щоб вона менше бруднилась, прийшовши додому скидати її та ходити в самому лише халаті.” (с.332)
Акакій Акакійович йшов в депертамент в святковому настрої. Всі службовці помітили, що у нього нова шинель. Вони кажуть, що обновку треба “обмити”. Акакій Акакійович дуже знітився, почав казати, що це стара шинель… Один з чиновників сказав, що у нього іменини і запросив всіх після служби до себе
“Він йшов через заметіль, що гула по вулицях, відкривши рота, збиваючись з тротуарів; вітер, к це завжди буває в Петербурзі, дув на нього з усіх боків, з усіх провулків. Моментально надуло йому застуду, прийшовши додому, не міг він вимовити вже жодного слова; весь розпух й зліг. Такий сильний вплив може мати інколи крик начальника!” (с.344)
“Враз відчув значна особа, що його схопив хтоь дуже міцно за комір. Обернувшись, він побачив чоловіка, невеликого на зріст, в старому, поношеному віцмундирі, і не з жаху впізнав в ньому Акакія Акакійовича. […] – Ага, так ось ти нарешті! Нарешті я тебе, той, впіймав за комір! Саме твоя шинель мені й потрібна! Не потурбувався про мою, та ще й нагримав – віддавай тепер свою!” (с.349)