Презентація . Життєвий і творчий шлях М.М. Коцюбинського

Про матеріал

Презентація з української літератури. Михайло Михайлович Коцюбинський. Життя і творчий шлях.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Михайло Михайлович Коцюбинський. Біографія митця та його творчий шлях.

Номер слайду 2

Біографія. Народився 17 вересня 1864 у Вінниці у родині чиновника. Батьків письменника звали Михайло, Глікерія. Навчався в Барській початковій школі (1875 — 1876), Шаргородському духовному училищі (1876 — 1880).

Номер слайду 3

Біографія. Після закінчення Шаргородської семінарії у 1880 Михайло Коцюбинський поїхав до Кам’янця-Подільського, маючи намір навчатися в університеті, але ця мрія не здійснилася через матеріальні обставини, але він продовжував самотужки навчатись. У 1885 р. увійшов до підпільної “Молодої громади”, за що був притягнутий до судової відповідальності.

Номер слайду 4

Біографія. У 1886–1889 він дає приватні уроки і продовжує навчатися самостійно, а 1891-го, склавши іспит екстерном при Вінницькому реальному училищі на народного учителя, працює репетитором. Почав друкуватися в 1890 р. — львівський дитячий журнал «Дзвінок» опублікував його вірш «Наша хатка».

Номер слайду 5

Біографія. У 1891 році склав іспит на пправо працювати народним учителем.1892–1896 — працював у складі Одеської філоксерної комісії, яка боролася зі шкідником винограду. Потім працював у Криму. Від листопада 1897 до березня 1898 обіймав різні посади в редакції житомирської газети «Волинь».

Номер слайду 6

Біографія1898 переїхав у Чернігів, де займав посаду діловода при земській управі. В Чернігові зустрів Віру Устимівну Дейшу, яка стала його дружиною — вірним другом та помічником. Брав активну участь у культурному житті міста, влаштовував літературні вечори, підтримував письменників-початківців.

Номер слайду 7

Біографія. У середині 1909 р. письменник їде на о. Капрі через астму і сухоти.1911 — «Товариство прихильників української науки і штуки» призначило Михайлу Коцюбинському довічну стипендію в розмірі 2000 крб. на рік, щоби він міг звільнитись зі служби. Проте письменник почував себе дедалі гірше. Його мучили астма і туберкульоз. Через потребу в лікуванні Коцюбинський відвідав Італію (острів Капрі) й інші країни Європи. Помер 25 квітня 1913 року в Чернігові. Джерело: https://dovidka.biz.ua/mihaylo-kotsyubinskiy-biografiya-korotko

Номер слайду 8

Творчий Шлях. За своє життя Коцюбинський написав не один твір а це саме: Харитя (1891)На віру. Повість (1891)Маленький грішник (1893)Помстився (1893)Казка «Хо» (1894)На крилах пісні (1895)Для загального добра (1895)Відьма. (1898)По-людському (1900)Дорогою ціною (1901)На камені (1902)етюд «Цвіт яблуні» (1902)Під мінаретами (1904)Сміх (1906)Він іде! (1906)В дорозі (1907)Дебют (1909)Сон (1911)Тіні забутих предків (1911)Подарунок на іменини (1912)Хвала життю (1912)Ранок у лісіСім’я Равлюків

Номер слайду 9

Творчий Шлях. Але сьогодні ми більш детальніше розглянемо його повість 1901 року “Дорогою Ціною”

Номер слайду 10

“Дорогою Ціною”“Дорогою ціною” Дія відбувається у 1834—1836 роках, коли вже була ліквідована Задунайська Січ і в Україні існувала панщина.

Номер слайду 11

“Дорогою Ціною”Повість писалася упродовж 1899—1901 рр. Автор кілька разів переробляв її. Задумавши поважну повість, він змушений був частково обмежитися компромісом. Письменник переконався, що для епічного розмаху бракує сил його молодому талантові. Тому-то варіант, підготовлений до друку в листопаді 1901 р. та опублікований 1902 р. на сторінках «Киевской старины», залишився нормативним, попри факт, що не все в ньому подобалося авторові

Номер слайду 12

Сюжет ПовістіПодії відбуваються в той період, коли козацтво було знищене, а селянство українських земель було закріпачене. Волелюбні козаки не хотіли коритися, деякі з них втекли в турецькі землі й заснували там нову Січ. Час від часу туди тікали від невиданих утисків селяни. Зібрався тікати й Остап, якого пан за непокірність хотів віддати у москалі. Прощається хлопець зі своєю коханою Соломією, залишаючи її з осоружним чоловіком. Соломія перевезла коханого через річку та й залишилася сама. Ось вже довго йде Остап степами, коли чує, ніби хтось його кличе. Озирнувся — якийсь козак його доганяє. Коли підійшов ближче, Остап пізнав у молодому козакові свою Соломію. Жінка не могла лишитися сама з нелюбом, тому вирішила теж утекти. Довелося тільки відрізати її довгі чорні коси, та вона ладна була всім пожертвувати заради коханого.

Номер слайду 13

Сюжет ПовістіЗ часом добралися Остап із Соломією до Дунаю. Тут разом з іншими втікачами мали чекати ночі, щоб переплисти човнами на інший берег. Та коли сідали в човни, наїхали козаки й почали стріляти. Знайомий Соломії та Остапа, Іван, встиг вскочити у човна, вони ж лишилися на березі й мали швидко тікати. Пересидівши деякий час, звернулися до знайомого мірошника, який обіцяв їм допомогу. Той запропонував зробити плот та вночі самотужки переплисти Дунай. Через деякий час плот був готовий. Ним попливли обоє втікачів, у густому тумані не бачачи нічого. Тільки знову їм не пощастило — один козак почув плюскіт та вистрілив навмання в той бік. Остапа було поранено в груди.

Номер слайду 14

Сюжет ПовістіЛедве дісталися Остап із Соломією до твердого ґрунту, сховалися в плавнях. Остапові було зовсім зле, жінка обмила його, перев’язала, а сама вирішила піти роззирнутися. Соломія заблукала в плавнях і не могла знайти коханого. Він же лежав самотній і прощався зі світом. Ввижався йому дідусь, який своїми оповідями про козацьке життя завжди розпалював нескоримий дух в онукові. Та Соломії не було. До Остапа прийшов голодний вовк, постояв трохи і пішов.

Номер слайду 15

Сюжет ПовістіНавкруги горіли плавні. Нарешті Соломія знайшла чоловіка і кинулася до циганської хатки за підмогою. За гроші, які жінка мала у вузлику, цигани згодилися прийняти втікачів до себе, поки Остап не видужає Видужував він дуже повільно. Хазяїни вже почали скоса поглядати на непроханих гостей, тому Соломія мала йти на заробітки, гроші ж усі віддавала старому циганові. В хаті жили старі циган з циганкою та молоді, було видно, що це злодії. Якось вночі, як звичайно, чоловіки вирушили на промисел, повернулися ж раптово. Старий циган був поранений. Наступного дня, коли Соломія була на роботі, вони знялися, залишивши в хатині самого Остапа.

Номер слайду 16

Сюжет ПовістіСоломія ж у цей день зустріла знайомого Івана. Разом повернулися вони додому, але нікого вже там не побачили. Не було ні циганів, ні Остапа. Кинулись його шукати і знайшли у в’язниці. Даремно намагалася Соломія довести його невинність. Остапа вирішили видати росіянам. Соломія підмовила Івана відбити чоловіка в той день, коли його мають везти річкою на той берег. Разом наскочили вони на турків, однак перемогти їх не змогли. Загинув підстрелений Іван, захлинулася в холодній воді Соломія. Вирватись вдалося тільки Остапові. Вже старим дідусем приходить він на берег річки і ввижається йому, що кличе його кохана Соломія.

Номер слайду 17

Коментарі до твору. Оповідання "Дорогою ціною" відтворює реальну картину подій на тогочасній Україні: замучені постійним немилосердним знущанням панів, маючи ще в пам’яті згадки про свою колишню волю, українці намагалися врятуватися від кріпаччини, віддаю чи інколи навіть своє життя за омріяну волю. Остап та Соломія теж намагаються врятуватись, переживаючи страшні пригоди. Підтримує їх у важкі хвилини тільки їхнє невгасиме кохання.

Номер слайду 18

Отже підведемо підсумки!Ми познайомилися з М. М. Коцюбинським. А також з його життєвим і творчим шляхомІ більш детально ознайомилися з його повістю “Дорогою Ціною” яку зараз вивчаємо по шкільній програмі!

Номер слайду 19

Дякую За Увагу!

pptx
Додано
31 травня 2021
Переглядів
865
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку