Рання творчість Т.Г. Шевченка. “Іван Підкова”, “Тарасова ніч”, “Гайдамаки”

Про матеріал

Презентація з української літератури 9 клас. Рання творчість Т.Г. Шевченка. “Іван Підкова", “Тарасова ніч", “Гайдамаки"

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Т. Шевченко. Поезії періоду 3-х лєт.“Сон. У всякого своя доля”

Номер слайду 2

Поема «Сон» Тараса Шевченка - складний, багатошаровий, гостросоціальний і навіть доленосний твір. Рік написання - 1844 Рід - ліро-епос. Жанр - сатирична поема.(гострий, дошкульний гумор. Автор хоче показати, що він дуже погано ставиться до якогось явища, засуджує його). Провідний мотив: зображення справжньої суті російського імпер­ського режиму.Ідея: засудження самодержавства й кріпосництва в Росій­ській імперії, вірнопідданства й аморальності земляків-перевертнів.

Номер слайду 3

До чого Шевченко ставився сатирично?До російського самодержавства, до суспільних порядків у Російській імперії, від яких так страждали прості українці, особливо до кріпацтва, до гноблення бідних із боку багатіїв. А ще до того, що чимало українців, йдучи на службу до царя, відцуралися рідної мови та звичаїв.

Номер слайду 4

Експозиція: пролог, в якому Шевченко роздумує над тим, що у кожної людини своя доля; зображення соціальних й моральних гріхів, які процвітають в країні. Зав’язка: п’яний ліричний герой лаштується до сну і врешті-решт летить до неба. Розвиток подій: зображуються картини життя у часи, коли простий люд був покріпачений самодержавством. Кульмінація: сатирично висміюються кати і грабіжники народу. Розв’язка: «Не здивуйте, / Брати любі, милі, / Що не своє розказав вам, / А те, що приснилось».

Номер слайду 5

Дійові особиЇх не дуже багато. До них, зокрема, можна віднести образи героя-оповідача, царя та цариці, землячка-зрадника. Поет дає їм дуже лаконічні, проте влучні характеристики. Так, про царя сказано, що він був високий, сердитий. Про царицю, що вона була мов опеньок засушений, тонка, довгонога, та ще на лихо, сердешне, хита головою. Підкреслено її худорлявість, хворобливий вигляд, схильність до нервових конвульсій. Цікаво, що Микола та його дружина прочитали Шевченків твір та надзвичайно образилися, побачивши своє дошкульне зображення. Це стало однією з передумов того, що серед заарештованих учасників Кирило-Мефодіївського товариства саме Тарас отримав найсуворіше покарання.

Номер слайду 6

У поемі «Сон» Т. Шевченко вдається до форми сну. Саме такий композиційний прийом (подорож уві сні) дав можливість авторові у відносно невеликому творі зобразити широку панораму життя в того­часній Росії. В основі композиції поеми чотири частини: вступ і три час­тини — зображення України, Сибіру й Петербурга.

Номер слайду 7

Дякую за увагу!

pptx
Додано
31 травня 2021
Переглядів
1040
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку