Матеріал можна використати на уроці Довкілля у 5 класі. Презентацію створено відповідно до модельної програми «Довкілля. 5-6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автор: О. В. Григорович).
Магнітами називають тіла, які притягуються одне до одного або до інших, зазвичай залізних, тіл. N – північний полюс магніту S – південний полюс магніту Постійні магніти – тіла, які довго зберігають намагніченість. Підковоподібний магніт Полосовий магнит N N S S Полюс - місце магніта, де спостерігається найсильніше притягання
Номер слайду 3
Властивості магнітів. 2. Різнойменні магнітні полюси притягуються, а одноіменні - відштовхуються. 3. Магнітні лінії - це уявні замкнуті лінії. Поза магнітом лінії виходять з «N» і входять у «S», замикаючись всередині магніту. 1. У будь-якого магніту існують два полюси: північний N і південний S.
Номер слайду 4
Притягання магнітів забезпечується певним природним явищем — магнетизмом. Магнітне поле — особливий вид матерії, який відрізняється від речовини та існує навколо намагнічених тіл. Магнітне поле проникає крізь багато речовин. Є речовини, які послабляють дію магнітного поля, й речовини, що підсилюють її. Магнетизм виникає через те, що навколо магнітів існує магнітне поле.
Номер слайду 5
Силові лінії магнітного поля Умовні лінії, уздовж яких у магнітному полі встановлюються осі маленьких магнітних стрілок, називають лініями магнітного поля або магнітними лініями
Номер слайду 6
ДИВУЙТЕСЬ ! Магнітне поле Землі. МАГНІТНЕ ПОЛЕ ЗЕМЛІ ВІДКРИТЕ В 1600 РОЦІ. МАГНІТНІ ПОЛЮСИ НЕПОСТІЙНІ. ПЕРІОДИЧНО ВОНИ МІНЯЮТЬСЯ МІСЦЯМИ. ЗАРАЗ ПОЛЮС РУХАЄТЬСЯ НА СХІД.
Номер слайду 7
Магнітне поле Землі. Земля — це великий магніт Земне магнітне поле надійно захищає поверхню Землі від космічного випромінювання, дія якого на живі організми смертельна. За сучасними уявленнями, існування в Землі магнітного поля зумовлено наявністю рідкого ядра планети. У деяких тварин, зокрема птахів, риб, черепах тощо, існує «внутрішній компас». Вони відчувають напрям у магнітному полі, і можуть визначати напрям для далеких мандрівок
Номер слайду 8
СТРІЛКА КОМПАСА ОРІЄНТУЄТЬСЯ вздовж силових ліній магнітного поля Землі. одним кінцем показує напрям на Північ, а протилежним — на Південь. ЧОМУ ? стрілка компаса НАМАГНІЧЕНА !
Номер слайду 9
ЩО ТАКЕ КОМПАС І ЙОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ? це найдавніший , найпростіший і найважливіший навігаційний інструмент для орієнтації по сторонам горизонту на місцевості за його допомогою визначають напрямок руху і розташування обєктів на місцевості відносно один одного прилад використовується виключно в польових умовах ( на місцевості )
Номер слайду 10
Магнітні бурі та магнітні аномалії Сильні збурення магнітного поля Землі, що охоплюють всю планету і тривають від одного до кількох днів, називають магнітними бурями. Якщо на Сонці відбувається потужний спалах, то збільшується сонячний вітер. Це викликає супротив земного магнітного поля і призводить до магнітної бурі. Пролітаючи мимо Землі частинки сонячного вітру створюють додаткові магнітні поля. Магнітні бурі спричиняють серйозну шкоду: вони здійснюють сильний вплив на радіозв’язок, на лінії електропередач та на вимірювальні пристрої.
Номер слайду 11
Вплив магніного поля на людину Магнітні бурі спричиняють разлад серцево-судинної, дихальної та нервової системи, а також змінюють в ’язкість крові.
Номер слайду 12
Контрольні запитання Що таке постійний магніт? Що таке полюси магніту і яку назву має кожний із них? Назвіть властивості постійних магнітів. За допомогою яких дослідів можна виявити властивості постійних магнітів? Як розташовуються в магнітному полі магнітні стрілки? Наведіть означення магнітних ліній. Який напрямок взято за напрямок ліній магнітного поля? Як розташовані магнітні полюси Землі відносно географічних? Чим можна пояснити виникнення магнітних бур? Як вони впливають на самопочуття людини?
Номер слайду 13
Домашнє завдання Прочитати параграф 23, відповісти на питання після параграфа (усно) Експерементальне завдання: Самостійно дослідити різні речовини та тіла вдома та об'єднати їх у групи: - притягуються до магніту; - не притягуються до магніту; - послабляють магнітне поле; - підсилюють магнітне поле.