У 1766 році німецький фізик та математик Й.Тиціус запропонував емпірічне правило для наближеного визначення відстані від Сонця до планет. Завдяки працям німецького астронома Й.Боде ця закономірність стала загальновідомою. Правило Тиціуса-Боде: r=(0,3x2^n+0,4)а.о. Для Меркурія n=- , для Венери n=0, для Землі n=1 і т.д. На відстані 2,8 а.о. від Сонця (n=3) мала б рухатися планета.
28 березня1802 р. німецький астроном та лікар В.Ольберс виявив ще одну малу планету – Палладу (610 км) 1 січня 1801р.італійський астроном Дж.Піацці виявив у телескоп зореподібний об’єкт 7-ї зоряної величини. Орбіта світила виявилася планетною. Піацці назвав планету Церерою.(діаметр до 1000 км)
За однією гіпотезою, ці астероїди – рештки великої планети, що рухалась між Марсом та Юпітером і була зруйнована чи то гравітацією Юпітера, чи катострофічним зіткненням з великим космічним тілом. Гіпотетична планета мала назву Фаетон. “О юноша! Презрев земное, К орбите Солнца взнесся ты!” Но вожжи разорвали кони, И в море, вечно голубое, безумец рухнул с страшной высоты. Валерий Брюсов
12 бернезня 1932р. Ежен Дельпорт на обсерваторії в Уклле (Бельгія) відкрив невеликий астероїд на орбіті з відстанню в перигелії 1,08 а.о. Це був Амур (радіус 1 км),який пройшов від Землі на відстані 16,5 млн.км. 24 квітня 1932 р. К.Рейнмут із Гейдельберга (Німеччина) відкрив Аполлон. Саме вони поклали початок сімейства “потенційно небезпечних” для життя на Землі астероїдів. До сімейства Амурів стали відносити всі астероїди з перигейною відстанню від 1,33 до 1,017 а.о. З точки зору можливості зіткнення вони менш небезпечні, ніж астероїди сімейства Аполлона.
Чи є астероїди, орбіти яких майже повністю лежать всередині орбіти Землі? Елеонора Хелін (обсерваторія Маунт Паломар, США) відкрила чергового космічного візитера в різдвяну ніч 7 січня 1976 року. Об'єкт отримав ім'я Атон і поклав початок ще одному сімейству потенційно небезпечних астероїдів. Можливо, такі об'єктів не дуже багато, а можливо, ми просто стикаємося з додатковою проблемою їх виявлення, але на сьогоднішній день сімейство Атона складає лише близько 1/10 від повного числа відомих людству потенційних космічних агресорів.
В 1977 р. на Паламарській обсерваторії був відкритий повільний об’єкт 1977UB, орбіта якого знаходилась між орбітами Сатурна та Урана. Астероїд 2060 назвали Хіроном. В подальшому подібні об’єкти стали відносити до сімейства Кентаврів. До січня 2000р. Було відомо 16 таких астероїдів. 5 із них досліджені найкраще, отримали назви: Хірон, Фол, Несс, Асбол та Харікло
30 серпня 1992 р. астрономи обсерваторії Мауна-Кі (Гаваї,США) сфотографували малу планету, орбіта якої розташована зовні плутонової. Згодом виявили рій подібних тіл – пояс Койпера. До листопада 2000 р. було відомо понад 400 планетоїдів. Перший планетоїд одержав назву Варуна. Пояс Койпера починається за орбітою Нептуна і простягається на відстань понад 150 а.о.
Комети. Найефектнішими малими тілами Сонячної системи є комети. У перекладі з грецької слово «комета» означає «довговолоса». Перша письмова згадка про появу комети датується 2296 роком до нашої ери. Рух комети ретельно спостерігався китайськими астрономами. Древнім китайцям небо представлялося величезною країною, де яскраві планети були правителями, а зірки органами влади. Давні люду панічно боялися комет, пов’язуючи з ними багато земних катаклізмів і нещастя: мор, голод, стихійні лиха... Комет боялися за те, що не могли знайти досить зрозумілого логічного пояснення цьому явищу.
Згідно з теорією, розробленою у 1950 р. нідерландським астрономом Я. Оортом, на відстані приблизно 100-150 тис. а. о. від Сонця знаходиться величезна кількість - сотні мільйонів чи може й мільярди окремих комет. За припущенням, хмара Оорта - це залишки матеріалу, які не пішли на утворення планет Уран і Нептун.
У комет, що наближаються до периферії хмари Оорта (їхня відстань до Сонця може досягати 105 а. о., а періоди обертання навколо нашого світила - 106-107 років), орбіти змінюються під дією сили тяжіння найближчих зірок. При цьому деякі комети набувають параболічної швидкості відносно Сонця і назавжди покидають Сонячну систему.
Класифікацію кометних хвостів запропонував у XIX в. російський астроном Ф.А. Бредихин. Хвости I типу – прямі, спрямовані від Сонця. За сучасними уявленнями вони утворені іонізованими молекулами кометної атмосфери. Хвости II типу зігнуті і по відношенню до орбіти комети відхиляються назад. Утворюються вони безперервно стікаючи з ядра частинками пилу. Хвости III типу – короткі, майже прямі, помітно відхиляються від лінії «Сонце – ядро комети». Такі хвости утворюються при одноразових «виверженнях» з ядра цілого хмари порошинок різних розмірів, розтягуються тому в смужку під дією світлового тиску.
Події, що не мають наслідків (Біла Зона) 0 Вірогідність зіткнення в найближчі десятиліття дорівнює 0. До цієї ж категорії подій відносяться зіткнення з об'єктами, які не зможуть досягти поверхні Землі, згорівши в її атмосфері. Американським астрономом Бінзелом була розроблена шкала оцінки небезпеки зіткнення астероїдів та комет із Землею. У 1999 р. шкала була затверджена Міжнародним Астрономічним Союзом.
Ті, що заслуговують уваги (Зелена Зона) 1 Вірогідність зіткнення украй низька, порядку вірогідності випадкового зіткнення Землі з об'єктом такого ж розміру. (швидше за все, подібні тіла в найближчі десятиліття із Землею не зустрінуться) Що викликають занепокоєння (Жовта Зона) 2 Близький, але такий, що не є чимось незвичайним, проліт. Зіткнення дуже маловірогідно. (подібні події відбуваються незрідка) 3 Близько пролітаюче тіло, вірогідність зіткнення 1% або вище. Зіткнення здатне викликати лише локальні руйнування. 4 Близько пролітаюче тіло, вірогідність зіткнення 1% або вище. Зіткнення здатне викликати регіональні руйнування.
Явно загрозливі події (Помаранчева Зона) 5 Близький проліт, який може з істотною вірогідністю викликати зіткнення, що приводить до регіональної катастрофи. 6 Близький проліт, який з істотною вірогідністю може викликати зіткнення, що приводить до катастрофи з вірогідними глобальними наслідками. 7 Близький проліт, який з істотною вірогідністю може викликати зіткнення, що приводить до катастрофи з вірогідними глобальними наслідками.
Неминуче зіткнення (Червона Зона) 8 Зіткнення приводить до локальних руйнувань. Такі зіткнення із Землею походять від одного разу в 50 років до разу в 1000 років. 9 Зіткнення приводить до регіональних руйнувань. Такі події походять від одного разу в 10000 років до одного разу в 100000 років. 10 Зіткнення приводить до глобальної катастрофи із зміною клімату. Такі події трапляються один раз в 100000 років або рідше.