Презентація "Михайло Стельмах. Повість «Щедрий вечір». Калейдоскоп подій, відображених у спогадах автора"

Про матеріал
Презентація до уроку української літератури в 7 класі з теми "Михайло Стельмах. Повість «Щедрий вечір». Калейдоскоп подій, відображених у спогадах автора" створена з метою допомогти вчителеві дати семикласникам цілісне уявлення про повість Михайла Стельмаха "Щедрий вечір"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Михайло Стельмах. Повість «Щедрий вечір». Калейдоскоп подій, відображених у спогадах автора

Номер слайду 2

Поетична хвилинка. Я мрію так життя прожити,Щоб кров і піт віддать землі своїй,Щоб у плодах моїх хилились віти,Щоб розроставсь в глибинах корінь мій.… земля моя, запашна, барвінкова,Ріки медові, дощі золоті,Тільки б побачить тебе у обнові,Більше нічого не хочу в життіМихайло Стельмах

Номер слайду 3

Літературна гра «Закінчи речення»М. Стельмах народився у ... році. Дитячі роки письменника пройшли... М. Стельмах навчався у ... Твори, які написав М. Стельмах …Від імені кого ведеться розповідь у повісті М. Стельмаха?

Номер слайду 4

Яке слово заховалося в хмаринці?

Номер слайду 5

Теорія літератури. Повість — це великий розповідний прозовий твір, у якому широко змальовано життя одного чи кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу Дилогія - два самостійних твори одного автора, що мають різні назви й власні сюжети, але пов'язні між собою єдиним ідейним задумом та головними персонажами. Дилогія М. Стельмаха: «Гуси-лебеді летять»(1964), «Щедрий вечір»(1966)Автобіографічний твір – це …..

Номер слайду 6

Композиція і сюжет повісті «Щедрий вечір»Повість "Щедрий вечір" стала гармонійним продовженням першої частини "Гуси-лебеді летять". У "Щедрому вечорі" оповідь ведеться вже від імені Михайлика-учня. За своєю художньою структурою повість "Щедрий вечір" нагадує описову повість (розлогі описи, подієва основа, поступове висвітлення змісту зображуваного). У творі органічно поєднались ліризм з достовірністю, зображення життя у "формах самого життя" з романтичним його піднесенням, антитезним відтінюванням змагань добра зі злом, правди з кривдою. В центрі ліричної повісті є формування особистості головного героя – хлопчика Михайлика. Повість написана у формі спогадів про минуле, в яких важко відокремити документальне від художнього домислу. 

Номер слайду 7

Композиція і сюжет повісті «Щедрий вечір»Експозиція. Михайлик і його батьки після поділу дідизни мусять жити в клуні. Мама хлопчика, Ганна, журиться їхньою бідністю. Сім'ю обсіли нестатки, тому батько Михайлика – Панас, хоче їхати з жінкою і сином у херсонські степи. Мама і Михайлик не хочуть нікуди їхати. Зав'язка. Дядько Володимир хоче купити у Панаса його десятину, бо знає про можливий переїзд.

Номер слайду 8

Композиція і сюжет повісті «Щедрий вечір»Розвиток дії. Батьки хлопця сперечаються, бо мама не хоче покидати рідне село. Люба – подруга Михайлика, просить його батьків не їхати. Батько вирішує не їхати. Михайлик провідує Любу, діти часто гуляють в лісі. Літом Михайлик вперше стає женцем, восени йде до школи, взимку радіє снігові, сам їде до млина, на ярмарку продає з батьком кобилу Обмінну. Перед самим Різдвом Михайлик катається на льоду і мало не топиться у крижаній воді. На Святвечір Михайлик відвідує дядька Себастіяна, у якого збирається багато гостей. Хлопчик отримує пропозицію поїхати у бібліотеку у Майдан-Трепівський, адже любить читати і сам пише п'єси.

Номер слайду 9

Композиція і сюжет повісті «Щедрий вечір»Кульмінація. Щедрий вечір. Михайлик їде з дядьком Себастіяном у Майдан-Трепівський і обирає дві книжки, а вчитель запрошує хлопчика після закінчення школи приїжджати вчитися сюди. Розв'язка. Щасливий Михайлик повертається додому, всюди лунають щедрівки, він бачить Любу, до його дому їдуть гості: "І хороше, і дивно, і радісно стало малому Михайлику в цім світі, де є зорі, і добрі люди, і тихі вогники, і щедрі вечори...".

Номер слайду 10

Літературний паспорт. Жанр. Повість (автобіографічна повість)Час створення. 1966 рік. Автор. Михайло Стельмах (1912-1983) – український письменник, драматург, педагог, фольклорист. Тема. Зображення дитинства головного героя, витоків формування його характеру, світу дитячих переживань, впливу на головного героя краси навколишнього світу, сімейних цінностей, народних уявлень про світ.Ідея. Утвердження думки про те, що саме в дитинстві формується людина, тому треба оточити дитину любов'ю і вчити її любити навколишній світ, цінувати природу, розрізняти добро і зло, завжди чинити справедливо. Проблеми. Добро і зло; сімейні цінності; дитинство; дитяча дружба; відносини між батьками і дітьми; людська нечесність і підступність; бережливе ставлення до природи; реальне і казкове у світосприйнятті дитини.

pptx
Додав(-ла)
Власюк Марія
Додано
22 жовтня
Переглядів
3440
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку