Наша мета. Продовжити формувати знання про царства живої природи; ознайомити з царством Дроб’янки, будовою та процесами життєдіяльності його представників; особливу увагу звернути на особливість їхнього існування у природі. Розширити знання про бактерії; ознайомитися з різноманітністю їх у нашій природі; особливу увагу звернути на хвороботворні бактерії та заходи профілактики.
План представлення царства Дроб’янкиІ група учнів розкаже нам про організми які відносять до царства Дроб’янок:ІІ група - розкаже про форму їхнього тіла;ІІІ група - розкаже про особливості будови і життєдіяльності бактерій;ІУ група підготувала розповідь про особливості поширення та значення бактерій у живій природі.
Традиційно їх вивчає ботаніка, однак це доядерні організми (прокаріоти), які разом з синьозеленими водоростями становлять царство Дроб’янки. Розміри бактерій значною мірою залежать від зовнішніх умов і коливаються в межах від часток мікрометра до кількох мікрометрів. Довжина їх становить 1 – 10 мкм (рідко більше), ширина – 0,2 – 1 мкм.
Заглянемо в історію. В 1676г. Голандський вчений Антоні ван Левенгук вперше побачив бактерії в мікроскоп і назвав їх «звірушками», в 1683 г. він вперше описав бактерії.Італійський зоолог А. Бассі в 1835г. Висунув гіпотезу, згідно якої заразні хвороби викликаються мікроорганізмами. В 1864г. Видатний французький вчений Луї Пастер довів присутність бактерій в повітрі і воді.
Так, в 1мл води міститься від 5 до 100 тис.бактеріальних клітин. Найменше бактерій у воді артезіанських свердловин і джерел, багато – у відкритих водоймах і річках. Найбільше бактерій спостерігається поблизу берега у верхніх шарах води. Особливо забруднена вода відкритих водойм у тих місцях, куди потрапляють стічні води. Саме тут часто зустрічаються хвороботворні бактерії.
Гетеротрофи поділяють на три групи. САПРОФІТИбактерії, які харчуються органічними рештками відмерлих організмів(молочно-кислі бактерії, гнилісні бактерії )ПАРАЗИТИБактерії, які споживають органічні речовини живих організмів(менінгококі, гонококі)СИМБИОНТИтісне співіснуваннябактерій з живими організмами, яке приносить користь одне одному(клубенькові бактерії на коренях бобових)
Значення бактерій в природіГнильні бактерії розкладають органічні речовини на неорганічні, роблячи їх доступними для рослин. Внаслідок діяльності гнильних бактерій грунт очищається від трупів тварин і рослин, що забезпечує також і родючість грунтів. Грунтові бактерії беруть участь в утворенні кам'яного вугілля, нафті, торфу
Янтарна кислота від бактерій У рубці - відділ травного тракту жуйних тварин – був виявлений новий вигляд бактерій, що виробляють янтарну кислоту. Мікроби чудово живуть і розмножуються без кисню, в атмосфері вуглекислого газу. Окрім янтарної кислоти вони виробляють оцтову і мурашкову. Основним живлячим ресурсом для них служить глюкоза; з 20 грам глюкози бактерії створюють майже 14 грам янтарної кислоти.
Боротьба з кишковими інфекціями (бактеріальна дизентерія, сальмонельози тощо) полягає у лікуванні хворих, охороні навколишнього середовища від забруднення збудниками хвороб та підвищення санітарної культури населення. У разі кров’яних інфекційних хвороб (висипний і поворотний тифи та ін.) оздоровчі заходи спрямовані на виявлення й лікування хворих людей і тварин та знищення переносників
Це цікаво У 1 г льоду Антарктиди виявлено до 100 бактерій. У 1 см3 повітря вулиць крупних міст міститься до 500 000 частинок пилу, однак на 38 млн. порошинок припадає лише 1—2 бактерії. Найбільш стійка до нагрівання спори бактерії ботулінуса - вона витримує температуру до +120° С. Ці бактерії мешкають в грунті і добре розмножуються в анаеробних умовах — в консервах з овочів. Порушення правил консервації може спричиняти важке захворювання — ботулізм.
Це цікаво. З кишкової палички вдалося виділити гормон росту - соматропін, який з успіхом використовується для лікування деяких форм карликовості. Спори збудника сибірської виразки протягом півхвилини витримують навіть температуру +400°С. Верхня межа тиску, яку може витримати бактерія, відповідає 8000—10000 атм|.
Тестове завдання на “+” та “-“.1. Бактерії – це одноклітинні організми. 2. Ціанобактерії мають назву синьо-зелені водорості. 3. Мікробіологія – це наука про бактерії. 4. Бактерії самостійно не рухаються. 5. Коки – паличковидні бактерії. 6. Лофотрихи мають віяло джгутиків. 7. Бактерія в перекладі означає “паличка”.
Тестове завдання на “+” та “-“.8. Всі бактерії безбарвні. 9. Стафілококи – гілочка коків. 10. Аероби дихають киснем. 11. Розмноження бактерій залежить від умов.12. Циста – міцна оболонка.13. Одна і та ж бактерія може бути корисна і шкідлива. 14. Найбільше бактерій у грунті.15. Деякі корисні копалини утворилися за допомогою бактерій.