ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИПІСЛЯ УРОКУ УЧНІ ЗМОЖУТЬ: ЗНАТИ:поняття: «османізм», «нові османи», «молодотурки», «пантюркізм», «Танзімат», «Зулюм»;дати прийняття Конституції Османської імперії, вірменських погромів, Молодотурецької революції;РОЗУМІТИ: причини та сутність модернізаційних процесів та Молодотурецької революції;УМІТИ:показувати на карті країни Сходу та Османської імперії; пояснювати причини та сутність Молодотурецької революції;визначати наслідки Молодотурецької революції;висловлювати судження щодо діяльності молодотурків;називати дати періоду модернізації в Османській імперії та Молодотурецької революції;пояснювати і застосовувати поняття: «османізм», «Танзімат», «нові османи», «Зулюм», «молодотурки», «вірменські погроми», «башибузики».
Увідповідніть дати та події.1) березень 1856 рр.;2) 1877-1878 рр.;3) лютий 1878 р.;4) 1908-1909 рр. А Російсько-турецька війна;Б Сан-Стефанський договір;В Паризький мирний договір;Г Берлінський конгрес;Д Боснійська криза. Османська імперія, 1882 р. Відповідь: 1 В; 2 А; З Б; 4 Д. Г Берлінський конгрес – червень-липень 1878 р. дляперегляду умов Сан-Стефанського договору
ХРОНОЛОГІЯ 1839-1861 рр. – правління Абдула Меджида1839-1876 рр. - період Танзімату (від араб. танзім — «порядок», «пристрій», «реорганізація»; іноді додається епітет хайрійе – «добродійний»); період модернізаційних реформ1876 р. – прийнято Конституцію1861-1876 рр. – правління султана Абдул-Азіза1870 р. – у Стамбулі відкрився університет1876-1909 рр. – правління султана Абдул-Гаміда ІІ – Зулюм («гніт», «свавіллі»)1895-1896 рр. – погроми вірмен 1889 р. – створене таємне політичне товариство «Єднання і прогрес». Початок молодотурецького руху. На чолі з Ахмед Резою.1908 р. - Молодотурецька революція1909-1918 рр. – правління молодотурків
БАШИБУЗУКИ («дурноголові») – вояки іррегулярної піхоти Османської імперії XIX століття: учасники погромів, опора режиму Абдул-Гаміда ІІ.ІДЕОЛОГІЯ ПАНТЮРКІЗМУ — створення й панування єдиної турецької нації. ЗУЛЮМ («гніт», «свавіллі») – репресивний режим правління султана Абдул-Гаміда ІІ (1876-1909 рр.). МОЛОДОТУРКИ — політичний рух в Османській імперії, започаткований 1876 року, що ставив на меті здійснити ліберальні реформи і створити конституційний державний устрій.«ОСМАНІЗМ» — лояльність усіх підданих до Османської імперії. Збереження Османської імперії. ТАНЗІМАТ (у перекладі — «упорядкування») — назва модернізаційних реформ в Османському султанаті протягом 1839-1876 рр. ФЕДАІ (смертники) - були готові знищувати будь-кого, хто здавався «небезпечним для батьківщини». СЛОВНИК
Заснована султаном Османом І на території Малої Азії. Османську імперію в Європі та Україні називали Туреччиною, її правителів – турецькими султа-нами, а підданих — турками. Від кінця XVII ст. Османська імперія через експансію європейських держав і розвиток національно-визвольних рухів втрачала території в Європі та на Близькому Сході. У XVIII ст. - Османська імперія докладала значних зусиль, щоб утримувати владу над країнами й народами, підкореними в попередні століття. Вона, як і раніше, залишалася світовою державою, оскільки її володіння розкинули-ся на трьох континентах: в Азії, Африці та Європі. ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ на поч. ХІХ ст. Османська імперія - ісламська монархічна держава турецької династії Османів 1300–1923 рр. Спадкоємцею Османської імперії стала Турецька Республіка. Від кінця XVII ст. Османська імперія через експансію європейських держав і розви-ток національно-визвольних рухів втрачала території в Європі та на Близ. Сході.
2. РЕФОРМИ В ОСМАНСЬКІЙ ІМПЕРІЇ В ХІХ СТ. ТАНЗІМАТ — назва модернізаційних реформ в Османському султанаті протягом 1839-1876 рр. за правління султанів Абдул Меджида і Абдул-Азіза. МЕТА РЕФОРМ: подолати відсталість країни порівняно з Європою. На поч. ХІХ ст. – Османська імперія була в занепаді. Поразки у війнах з Росією та іншими державами свідчили про необхідність проведення реформ. Перші реформи були проведені султаном Селімом ІІІ (1789-1807 рр.), проте зустріли опір. Султан Махмуд ІІ (1808-1839 рр.) теж зробив нову спробу реформування – ввів при-ватну власність на землю, новий адміністративний поділ. Селім ІІІ1839-1876 рр. - період Танзімату (від араб, танзім — «порядок», «пристрій», «реорганізація»; іноді додається епітет хайрійе – «добродійний») – це період проведення реформ.
Ухвалені нові закони світського законодавства: карний кодекс (1840 р.), торговий, земельний, цивільний кодекси, статут торгового судочинства (1860). Відкрите судочинство і рівність всіх перед законом. Проведена грошова реформа. Утворена банківська система. 1855 р. було відкрито Османський банк — перший іноземний банк з англофранцузьким капіталом. Формувалася мережа світських навчальних закладів для мусульман і немусульман. Ухвалений у 1868 р. закон про народну освіту постановляв, що початкова освіта мусила стати загальною, обов’язковою та безплатною. Створено новітню призовну армію, поповнення рекрутами. Реформи надали іноземцям право набувати землю й нерухомість РЕФОРМИ ТАНЗІМАТУ Абдул Меджид1839-1861 рр.1839 р. - султан видав «Священний указ», у якому оголосив про початок реформ. В історію Туреччини вони увійшли під назвою Танзімат («упо-рядкування», «реорганізація»). Реформи визначали гарантії недоторканності життя, власності й гідності. Проголошувалися загальний військовий обов’язок, відкрите судо- чинство й рівність усіх перед законом. Передбачалися реорганізація армії за прусським зразком і скасування работоргівлі. Багато політичних реформ важко впроваджувалися в життя й не виходили за межі Стамбула. РЕФОРМИ МОДЕРНІЗАЦІЇ ТАНЗІМАТУ (1839-1878 рр.):
Суспільство відгукнулося на реформи піднесенням патріотизму під впливом ознайомлення з європейським інтелектуальним і політичним життям. У середовищі нової османської інтелігенції виникали різні політичні гуртки. Один з них на чолі з письменниками Намиком Кемалем, Ібрагімом Шинасі, Алі Суаві та Зія-беєм утворив рух «нових османів». Він сформулював ідею патріотизму у формі османізму – лояльності всіх підда-них Османської імперії; збереження Османської імперії. У 1851 р. в Стамбулі було утворене «Товариство знань» (Енджумені-і даниш), яке взялося поширювати знання шляхом друкування книжок з різних наук турецькою мовою. Виникли друкарні й товариства про-світи. 1870 р. - у Стамбулі відкрився перший університет. Однак переважна частина населення продовжувала відвідувати примі-тивні мусульманські школи при медресе.1868 р. - у столиці відкрився Галатасарайський ліцей, створений за французьким зраз- ком. Ліцей мав сприяти «злиттю мусульман і немусульман у єдиний народ, вірнопідда-ний султанові». Його випускники поповнювали лави нової турецької інтелігенції.
1876 р. - прийнято та першу османську Конституцію західноєвропейського зразка.3. РЕЖИМ АБДУЛ-ГАМІДА II (1876-1909) Абдул-Азіз (1861-1876) намагався скасувати нові реформи, але «нові османи» при-мусили нового султана Абдул-Гаміда ІІ прийняти конституцію, яка обмежувала владу султана, закріплювала створення двопалатного парламенту, проголошувала права і свободи громадян. Абдул-Гамід ІІ«Кривавий»Але почалася війна з Росією 1877-1878 рр. У лютому 1878 р. парламент висловив недовіру везіру та його кабінету за поразку у війні з Росією. Абдул-Гамід ІІ усу-нув від влади «нових османів», скасував конституцію і розпустив парламент, від-мовився від рівності мусульман і немусульман. Політика тиранії.1878 р. – уряд оголосив про банк-рутство Османської імперії. Дозволив будівництво залізної дороги Берлін — Стамбул — Багдад. ТЕРИТОРІАЛЬНІ ВТРАТИ ІМПЕРІЇ В ХІХ ст. Розгром Туреччини в російсько-турецькій війні 1877—1878 рр. мав найтяжчі наслідки для імперії. Туреччина втратила Румунію, Сербію, Чорногорію, Болгарію та Кіпр. Таким чином, територія імперії скоротилася майже вдвічі, а населення — у 5 раз. Франція окупувала Туніс (1881 р.), Греція приєднала Фессали (1881 р.), Велика Британія окупувала Єгипет (1882 р.), Болгарія анексувала Східну Румелію (1885 р.).
1876-1909 рр. – правління султана Абдул-Гамі-да ІІ – Зулюм («гніт», «свавіллі»). Султан нацьковував одних націоналістів на інших: болгар на греків у Македонії, курдів — на вірмен. В 1882 р. - Турція перестала повертати гроші за займами. Султан боявся повстання і ввів поліцейську деспотію і цензуру. Під час правління Абдул-Гаміда II продовжувалися гоніння на турок-християн. Його політику, спрямовану проти вірмен, болгар, греків, неодноразово засуджували глави європейських країн. 1894 р. – вірмени підняли повстання.1895-1896 рр. – погроми вірмен. Було спалено 50 тисяч будинків, закатовано 100 тис. осіб, включно з жінками і дітьми. Через 3 роки були винищені греки на о. Крит, а на поч. ХХ ст. відбулися погроми болгар і македонців башибузаками. Серед значної частини суспільства панував страх. То было в Турции, где совесть — вещь пустая,Там царствуют кулак, нагайка, ятаган,Два-три нуля, четыре негодяя. И глупый маленький султан. Во имя вольности, и веры, и науки. Там как-то собрались ревнители идей,Но сильных грубостью размашистых плетей. На них нахлынули толпы башибузуков. ... К. Бальмонт. БАШИБУЗУК («дурноголовий») – вояки іррегулярної піхоти Османської імперії XIX століття. Набиралися з незаможного мусульманського населення — турків, курдів, черкесів, албанців, арабів. Відзначалися браком дисципліни, мародерством та масовими вбивствами цивільного населення. Башибузук - вживається для характеристики людини, здатної на жортокенасильство.
4. МОЛОДОТУРЕЦЬКА РЕВОЛЮЦІЯВоно проголосило своєю метою порятунок батьківщини від деспотизму й тиранії, забезпечення справедливості, рівності й свободи, звільнення країни від іноземного Відновити Конституцію 1876 р. і провести деякі реформи, модернізувавши суспільство за європейським зразком. РОЗБІЖНОСТІ:група Ахмеда Рези обстоювала ідею «османізму» — збереження імперії; інша група наполягала на децентралізації імперії та визнанні автономії за нетурець-кими народами.1894 р. - курсанти військових училищ створили «Османське товариство єднання й прогресу». До обох рухів входили молода турецьку інтелігенцію (звідси й назва - «молодотурки»). 1889 р. – створене таємне політичне товариство «Єднання і прогрес» - (початкова назва — «Товариство османського єднання»). Початок молодотурецького руху. Очолив Ахмед Реза. ПРИЧИНИ ПОЯВИ ОПОЗИЦІЙНИХ РУХІВ: ДЕСПОТИЧНИЙ РЕЖИМ; ВОЄННІ ПОРАЗКИ; НАЦІОНАЛЬНІ ПОВСТАННЯ. Ахмед Реза
Невдовзі товариство молодотурків сильно розрослося. У ньому виникли навіть відділи смертників (федаі), які були готові знищувати будь-кого, хто здавався «небезпечним для батьківщини». Нові цілі привабили військових, які почали становити більшість товариства. Султан поспішив оприлюднити своє рішен- ня про відновлення конституції. Повсталі війська вступили до Стамбула. Молодотурки сформували новий уряд, але султана залишили на троні. Зулюм. Карикатурана правління Абдул-Гаміда ІІ3 липня 1908 р. – почалося повстання молодотурків виступом армійських під-розділів у Македонії.1908 р. – Молодотурецька революція. Свідчать документи. Із відозви до підданих султана Абдул-Гаміда II «Діти мої, я завжди був прихильником конституції. У тому, що конс-титуція спізнилася, винні мої дурні радники. Кля-нуся короною і мечем, що захищатиму консти-туцію». Прийшовши до влади, молодотурки про-водили непослідовну та нерішучу політи-ку. Цим скористався султан, який зару-чився підтримкою духівництва, 13 квітня 1909 р. було вчинено заколот з вимогами відродити шаріат, скасувати конституцію, відновити владу султана.
Листівка молодотурків з гаслом «Нехай живе батьківщина, нехай живе нація, нехай живе свобода» французькою та турецькою мовами Султан Мехмед V – 1909-1918 рр.1908-1918 рр. – влада молодотурків. Молодотурки спромоглися ліквідувати найбільш вар-варські методи управління, започаткувати парламент-ські та конституційні норми. Щоправда, самі вони їх неодноразово порушували. 1912 р. - група офіцерів на чолі з Енвер-беєм силою зброї змусила уряд піти у відставку. Новий уряд моло-дотурків встановив у країні диктаторський режим. ЕКОНОМІКА. Уряд Енвер-бея намагався стимулювати міс-цеве виробництво. Але при цьому запроваджувалися жор-сткі обмеження для грецьких і вірменських підприємців, що призвело до занепаду економіки в ряді районів імперії. Лише напередодні Першої світової війни були проведені незначні реформи: протекціонізм, форми експлуатації. У зовнішній політиці молодотурки також зазнали відчутних втрат. Унаслідок війни з Італією 1911 р. та Балканських війн 1912–1913 рр. Османська ім-перія втратила майже всі володіння в Півн. Африці та на Балканському півострові. Воєнні поразки спричинили антиосманські виступи арабів. У внутрішній політиці задля збереження імперії утверджу-валась ідеологія пантюркізму — створення й панування єдиної турецької нації. Це спричинило нові хвилі антиту-рецьких настроїв у поневолених народів. Спроба насиль-ного запровадження пантюркізму вилилась у криваві по-громи вірменського та грецького населення.
Листівка, присвячена відновленню. Конституції 1876 р. в Османській імперії1) Молодотурецька революція в Османській імперії перемогла, молодотурки залишалися при владі до 1918 р. Але за правління вони не виконали обіцянок провести модернізацію країни й звільнитися від європейського еко-номічного засилля та політичної залежності. Це пояснюється особливістю структури турецького суспільства, де турки були панівною нацією, а будь-яка модернізація призвела б до втрати ними цієї ролі та до розпаду імперії, що згодом і сталося. 5. НАСЛІДКИ СПРОБ МОДЕРНІЗАЦІЇ ТА РЕВОЛЮЦІЇ В ОСМАНСЬКІЙ ІМПЕРІЇ 2) Утім значення Молодотурецької революції, як і революції в Ірані (1905–1911 рр.) і Сіньхайської революції в Китаї полягає в тому, що вони запо-чаткували пробудження Азії, що стало передумовою руйнування колоніаль-ної системи. 3) Суспільство розкололося на ворогуючі табори прихильників і противників змін. Це зумовило подальші гострі конфлікти.
Гісем А. В. Всесвітня історія: підруч. для 9 кл. . — ХаркІв : «Ранок», 2017. §25 С.204-207 Щупак І. Я. Всесвітня історія: підруч. для 9 кл. - К. : УОВЦ «Оріон», 2017. С.156-159https://history.vn.ua/pidruchniki/world-history.phphttps://mozok.click/world-history/ С. О. Осмоловский, Т. В. Ладиченко,. Всесвітня історія: підруч. для 9 кл. https://history.vn.ua/lesson/world-history-2017-lessons-9-class/27.php / Спроби модернізації Османської імперії та Персії (Ірану)https://mozok.click/821-sprobi-modernzacyi-osmanskoyi-mperyi-molodoturecka-revolyucya-1908-roku-sprobi-modernzacyi-ranu-persyi-revolyucya-1905-1911-rokv.htmlhttps://uk.wikipedia.org/wiki/Османська_імперіяhttps://uk.wikipedia.org/wiki/Османська_імперія#/media/Файл: Kanun-i_Esasi.jpghttps://uk.wikipedia.org/wiki/Османська_імперія#/media/Файл: Territorial_changes_of_the_Ottoman_Empire_1882.jpg. ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА