Музей «Лікарські рослини Купʼянщини» розміщений в приміщенні Куп'янського ліцею № 1 Куп'янської міської ради Харківської області.
Музей був створений у 2001 році, а у 2016 отримав свідоцтво про реєстрацію Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації.
Людина в усі часи свого існування не залишалася тільки спостерігачем величі й краси природи. Вона здавна із вдячністю використовувала її щедрі дари, намагалася їх зберегти й вивчити. Тому метою роботи музею є ознайомлення з лікарськими рослинами рідного краю та поглиблення знань про ці рослини, також в музеї особливу увагу приділяють лікарським рослинам, занесеним до Червоної книги України.Ознайомлення, вивчення та використання лікарських рослин не втрачає актуальності, тому що незважаючи на бурхливий розвиток хімії і зростання кількості нових, дедалі ефективніших синтетичних лікарських препаратів, антибіотиків, лікарські рослини продовжують займати значне місце в арсеналі лікувальних засобів. Традиційно музеї асоціюються у нас з експонатами за склом і табличками “не торкатися". Та світ змінюється і люди, а особливо діти не прагнуть лекцій та наукових фактів, вони потребують інтерактивну. Ми намагаємось відповідати запитам наших відвідувачів.Наприклад після проведення екскурсії ми пропонуємо розгадати кросворди, відповіді на питання яких прозвучали під час екскурсії або їх можна знайти на стендах музею.Або екскурсоводи розповідають легенди про ті чи інші рослини.Також зацікавлюємо відвідувачів грою «Чарівний мішечок». Мішечки містять лікарські рослини, які можна розпізнати за індивідуальним ароматом.Маленьким відвідувачам подобається відгадувати загадки про рослини.Нам завжди цікаво почути враження відвідувачів для того щоб наступні екскурсії були більш пізнавальними та цікавими. Для цього існує Рефлексія, відвідувачам пропонується закінчити речення (наприклад):
Розмаїття рослин, що з ранньої весни до пізньої осені звеселяють наш зір, то не лише життя рослин, а й наше – людське життя. Бо кожна – ніби й непомітна рослина – цілюще джерело здоров'я.