Мотивація на уроці — не одноразова акція, а цілеспрямована робота, яка має організовувати й тримати в полі уваги учнівський інтерес до пізнання нового впродовж усього навчального часу. Мотивація сприяє появі в учнів навчальної ініціативи й любові до предмета, спонукає їх діяти з максимальною енергією в різних навчальних ситуаціях.
Педагогічні дослідження підтверджують, що найвищих результатів досягають ті учні, у яких учитель позитивно оцінює навіть незначні успіхи. Важче навчатися тим, кому вчитель лише вказує на помилки та недоліки, і кого дуже рідко хвалить. І, звичайно, найнижча успішність у тих дітей, яким учитель взагалі не повідомляє про їх успіхи на уроці.
Наведу приклади спеціальних вправ, які сприяють не тільки формуванню мотивації учіння, а й створюють позитивний настрій. Мета занять – формування позитивної навчальної мотивації, підвищення самооцінки молодших школярів, розвиток саморегуляції, формування навичок керування психічними функціями, корекція порушених психофізичних функцій за допомогою рухової активності.
«ДЕРЕВО ОЧІКУВАНЬ»З ватману виготовляється дерево очікувань. На занятті учні вирізають з паперу листочки, на яких пишуть свої очікування від навчання у цьому навчальному році, і прикріплюють їх на дерево очікувань. Вчитель наприкінці навчального року разом з учнями має підбити підсумки очікувань.
«ЗАКІНЧИ РЕЧЕННЯ»В школі мені_________________________________________Коли я прийшов до школи, то в мене____________________Я вчуся, тому що______________________________________Коли я приходжу із школи, то мої батьки________________Коли мені потрібно робити домашні завдання, то я_______Хочу, щоб у школі_____________________________________В школі мені подобається, тому що____________________
«Товсті і тонкі питання» Це спосіб організації взаємоопитування учнів за темою, при якому «тонке» питання передбачає репродуктивну однозначну відповідь (частіше це «так» або «ні»), а «товсте» (проблемне) вимагає глибокого осмислення завдання, раціональних міркувань, пошуку додаткових знань і аналіз інформації.
«Дерево передбачень»Техніка допомагає розвивати усне мовлення та навчає створювати припущення. Читаєте лише заголовок чи назву тексту, а потім намагаєтесь передбачити послідовність подій. Передбачення повинні мати підтвердження. Тож потрібно аргументувати свою думку та обґрунтувати свою позицію.
«Сенкан»А зараз давайте складемо сенкан за такими словами по групах : Рушник мама, вода, музика, Україна. Я думаю, що ви переконалися, що такий вид роботи краще використовувати на етапі закріплення матеріалу. Ефективний цей прийом на уроках укр.мови, я досліджую світ, літ. читання. Але немає він застосування на уроках математики.
«Приклад кубування»1) Лексичне значення слова. Ведмідь – дика кошлата тварина, що живе у лісі, зимує у барлозі, любить мед.2) До істоків слова. Ведмідь – означає «поїдавший мед», медоїд.3) Слова схожі за значенням. Ведмідь- клишоногий, топтигін, ведмежа.4) Сполучення слів: Великий, крупний, клишоногий, старий, голодний, чорний, бурий, гімалайський, білий.- Побачити, зустріти, вислідити (ведмедя).- Реве, ричить, смокче (лапу), спить.5) Фразеологізм:- Ведмідь на вухо наступив (немає музичного слуху).- Ведмежа послуга.
Ромашка Блума прості питанняуточнюючі питанняпояснюючі питання творчі питанняоцінюючі питанняпрактичні питання«Після грози»1. Які природні явища описані в поезії В. Скомаровського «Після грози»? 2. Якщо правильно вас я зрозуміла, то гроза ущухла? 3. Чому ви так вважаєте? Поясніть. 6. Що змінилося б у природі, якби зникло таке природнє явище як гроза? 5. А це добре чи погано, що стихла гроза? 4. А чому це добре, що стихла гроза? Назвіть плюси.
Стратегія Fishbone{35758 FB7-9 AC5-4552-8 A53-C91805 E547 FA} «Риб ҆яча кістка» або «Скелет риби»{35758 FB7-9 AC5-4552-8 A53-C91805 E547 FA}В основі методики схематична діаграма, яка дозволяє провести швидкий та точний аналіз певної проблеми, виявивши її причини і наслідки, зробити правильні висновки.
Інтерес є могутнім засобом успішного навчання і виховання, необхідною умовою досягнення результатів. Формування інтересу до навчання залежить від умов формування в учнів повноцінної мотивації. Виконання цих умов сприяє розвитку в учнів стійкого інтересу до вивчення предметів, формує в них позитивне ставлення до навчальної діяльності, виховує вольові якості, спонукає їх до творчої самостійності, веде до успішного вирішення проблемно-пошукових ситуацій.
Успіх у навчанні дарує радість, задоволення, пробуджує інтерес, підвищує самооцінку та створює потужний імпульс до пізнання нового. Тож мотивований учень не тільки успішно опановуватиме знання, у нього пробуджуватиметься допитливість й усвідомлення набуття компетенції в процесі навчання. Говорять, що мотивація триває не довго. Що ж, свіжість після ванни – теж. Тому піклуватися про них варто щодня. Зіг Зиглар