МИКОЛА
ВАСИЛЬОВИЧ
НАРОДИВСЯ 20 БЕРЕЗНЯ1809 Р.
В С. СОРОЧИНЦІПОЛТАВСЬКОЇ ГУБЕРНІЇ
Нин - с. Велик Сорочинц Полтавської област
народився в с м'ї письменника та став нащадком стародавнього українського козацького роду. Говорять, що р д майбутньої д яльност сина визначила театральна д яльн сть батька, який писав п'єси.
БАТЬКИ М.В. ГОЛОЛЯ
ДИТИНСТВО
Дитинство майбутнього письменника минало в сел Васил вка (тепер - Гоголеве) в маєтку батьк в.
З 1818 по 1819 р. навчався в Полтавському пов товому училищ , а з 1821 по 1828 р. — у Н жинськ й г мназ ї вищих наук. Там в н вперше спробував себе в рол актора та режесера - постановника вистав "Ед п в Аф нах", "Урок дочкам", "Лукав н"
… Я бачив цю п'єсу в Москв , в Петербурз , але завжди вважав, що жодн й актрис не
вдавалася так добре роль Простакової, як її з грав 16-л тн й Гоголь - К. Базил
Думаю, що Гоголь затьмарив би й знаменитих ком к в артист в, якби вступив на сцену - Т. Пащенко
Саме в гімназії Гоголь починає вивчати давню українську історію, народні звичаї та усну народну творчість.
Також в Ніжині Гоголь пише перші літературні твори, такі як «Битва при Калке», поема «Ганс Кюхельгартен», «Нечто о Нежине, или Дуракам закон не писан»
Мріючи про літературну кар'єру в 1828 р. Гоголь їде в Петербург. Через фінансові проблеми він іде на державну службу в Департамент уділів.
У 1829-му році публікує свій перший твір — поему «Ганс Кюхельгартен». Того ж року в журналах з'являється повість «Басаврюк, або Вечір проти Івана Купала», з циклу «Вечори на хуторі біля Диканьки».
Туга за Україною, змусила М.Гоголя наприкінці 1833 р. клопотатися про місце професора історії в Київському університеті св. Володимира. Спонукала до цього ще й дружба з Максимовичем, професором-земляком, майбутнім ректором Київського університету.
З другої половини 30-х рок в Гоголь займається переважно драматург єю. Етапною нав ть в стор ї театру стала його соц альна комед я «Рев зор» (1836 р.)
Невдовз п сля прем’єри п’єси Гоголь виїжджає на досить тривалий час за кордон. В н в дв дує Н меччину, Швейцар ю, Франц ю, Італ ю. У 1842 роц виходить друком знаменита поема-роман «Мертв душ ».
1848 року Гоголь повернувся до Рос ї, посилено працював над другим томом «Мертвих душ», але (за в домою в СРСР верс єю) незадовго перед смертю спалив рукопис. Невдовз п сля цього Микола Васильович Гоголь помер.
Існує декілька версій смерті Гоголя:
- За одн єю з верс й, Гогось заснув л тург чним сном, так як боявся за життя. Проте цю верс ю швидко спростували
- За ще одн єю верс єю, в н помер через надм рний аскетизм, зв'заний з ймов рною псих чною хворобою
- Також снує думка, що письменник заморив себе голодом,в спроб сп ритуал зму
- Загальнопринята верс я, за якою М. Гоголь зл г у л жко, перестав їсти зранку через втрату сил - помер