Червоний список Міжнародного союзу охорони природи — всеосяжний збірник відомостей про охоронний статус рослин та тварин в усьому світі. Видається Міжнародним Союзом Охорони Природи (МСОП) з 1963 року. Червоний список опікується флорою та фауною всього світу. Червоний список МСОП побудовано на строгих критеріях оцінки статусу видів та ризику їхнього зникнення.
Міжнародний союз охорони природи (МСОП) був створений у 1948р.і на сьогоднішній день об’єднує 105 держав,400 національних та 28 міжнародних організацій. Основні напрямки діяльності: збереження середовища проживання диких тварин; охорона заповідників та національних парків; удосконалення законодавства з охорони природи; розробка програм та проектів по збереженню природного середовища; підготовка проектів міжнародних конвенцій та угод з охорони рідкісних видів; ведення міжнародної Червоної книги.
Для визначення ступеня загрози було передбачено 7 категорій: I - вимерлі (Extinct) таксони, представники яких не траплялися в природі протягом останніх 50 років;II - загрожені (Endangered) таксони, які знаходяться під реальною загрозою зникнення і збереження яких неможливе без здійснення спеціальних заходів з охорони;III - вразливі (Vulnerable) таксони, яким наданий час не загрожує вимирання, але які через низьку чисельність є кандидатами для віднесення їх до категорій І і II;IV - рідкісні (Rare) таксони, що мають дуже обмежений ареал, скорочення якого становить небезпеку для їх існування;V - невизначені (Indeterminate) таксони - ті, які відносяться до однієї з попередніх 4-х категорій, але по відношенню до яких немає достатньо повної інформації;VI - відновлені види (Out of Danger), які раніше перебували під загрозою зникнення, але завдяки прийнятим заходам з охорони зараз знаходяться поза небезпекою;VII - недостатньо вивчені (Insufficiently Known) - таксони, що вірогідно перебувають під загрозою, але точна інформація про них відсутня.
Фактори скорочення генофонду видів рослин і тварин. Знищення вихідних екосистем в результаті розкорчування, випалювання та вирубки лісів, оранки степів, осушення боліт і заплавних водойм, забудови природних ландшафтів, що веде до повного руйнування звичних для живих організмів умов проживання; Перетворення природних екосистем під впливом різних видів людської діяльності (наприклад, перевипасу худоби на пасовищах), що призводить до їх збіднення; Створення нових екосистем на місці колишніх (будівництво водосховищ і т. д.), що знижує їх різноманітність і біологічну продуктивність;Пряме вилучення з природного середовища деяких видів рослин і тварин під впливом рубок лісу, сінокосіння, збирання ягід, грибів, вилову риби, полювання, що веде до перерозподілу, а іноді і до винищення біоресурсів;
Поява таких несприятливих фізичних факторів навколишнього середовища, як масова загибель тварин від транспортних засобів, промислової та іншої діяльності людей; Біологічне порушення екосистем в результаті непродуманих заходів з акліматизації рослин і тварин, чужих нових умов проживання;Неконтрольована рекреація, дачне будівництво і т. п. Торгівля дикими тваринами. Вбивство диких зникаючих видів