Урок "Загальна характеристика класу Птахи"

Про матеріал

Урок підготовано в цікавій формі, з використанням музичного супроводу. В розробці використано різні фоми і методи роботи з новим матеріалом: гра "Вірю-не вірю", "Четвертий зайвий", "Загубилися слова" Розраховано для учнів 7класу

Перегляд файлу

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ

НАВЧАЛЬНО – ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ

ШКОЛА I-III СТУПЕНІВ-ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД»

 

 

Урок

«Загальна характеристика класу Птахи. Особливості життєдіяльності птахів»
 

 

                                              Кондратьєва Лариса Іванівна

                                              Вчитель біології та хімії

 

 

 

 

 

 

2018 рік

 

 

 

ТЕМА. Загальна характеристика класу Птахи. Особливості життєдіяльності птахів.

Мета:- почати формувати знання учнів про птахів; ознайомити із особливостями будови та процесів життєдіяльності цих тварин; розкрити пристосування до польоту у системах органів;
- розвивати уміння порівнювати біологічні особливості птахів із тваринами, що вже вивчили; уміння спостерігати, логічно мислити та бути уважними.
- виховувати бережливе ставлення до птахів, що мешкають поруч із людиною та птахів у дикій природі.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. 
1. Запитання.

- На які відділи поділено тіло плазунів? (голова, шия, тулуб, кінцівки, хвіст)

- Чим вкрито тіло плазунів? (лускою)

- Назвати представників плазунів.

2. Гра «Так – Ні» (З допомогою сигнальних карток. Синій колір – «Так»,

червоний колір «Ні»)

- Земноводні– це холоднокровні тварини, тіло яких вкрите пір'ям. (ні)

- Всі плазуни вміють літати. (ні)

- Задні кінцівки земноводних перетворені на крила. (ні)

- У земноводних виражена турбота про потомство. (ні)

- Плазуни поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. (ні)

- Шия плазунів має високу рухливість. (ні)

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Постановка проблемного запитання. (Звучить запис голосів лісових

птахів)

Майже кожен із нас мріяв здійнятися вгору і побачити безкраї простори

рідного краю. Лише один клас типу Хордових здатен на це. Що це за тварини? Так, це звичайно птахи. Вони є невід’ємною частиною нашого життя. Вони поширені скрізь, де є на землі сприятливі умови для їхнього життя. На земній кулі їх налічується 8 тисяч 700 видів, а в нашій країні майже 770 видів. Багато птахів видають мелодійні чарівливі звуки. Ознайомившись із загальною характеристикою класу Птахи, ми з вамиі дістанемо відповіді на наші питання про цих незвичайних тварин.

Проблемне запитання:
- За допомогою чого птахи  здатні підійматися вгору?

- Які особливості у будови тіла мають птахи, що допомагають їм у польоті?

- Завдяки чому пернаті широко розселилися по планеті?

- Чому усі літаючі птахи відносно невеликих розмірів?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
1. Складання «живого ланцюжка»  загальні ознаки класу Птахи.

Птахи – це теплокровні яйцекладні наземні хребетні з передніми кінцівками, перетвореними на крила, тіло яких вкрито пір’ям. В основному це тварини, що добре літають. Є представники, що пристосувалися до життя на поверхні землі й у водному середовищі. Поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. Харчуються в основному тваринними організмами (від дрібних безхребетних до ссавців), але є й рослиноїдні види.

 Основні прогресивні ознаки класу Птахи.

- Значний розвиток центральної нервової системи

- Високорозвинена здатність до терморегуляції, що зумовила відносно сталу температуру тіла

- Добре розвинена здатність до пресування в повітрі (у більшості представників)

- Виражена турбота про потомство (висиджування яєць і вигодовування пташенят)

 Форма тіла й розміри

Тіло птахів, обтічної форми, що зумовлює зменшення сили тертя у повітрі під час польоту. Є дві пари кінцівок, перша з яких видозмінюється в крила. Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки та хвіст. Чітко виражена шия, що має високу рухливість, завдяки чому птах може не тільки спритно збирати корм та озиратися на всі боки, а й чистити дзьобом пір’я черевця, крил, спини й хвоста. Голова в птаха невелика, округлої форми, з витягнутим уперед досить довгим і тонким дзьобом, покритим роговим чохлом. Дзьоб складається з двох частин: верхньої — наддзьобка і нижньої — піддзьобка. В основі наддзьобка відкриваються ніздрі. З боків голови містяться великі круглі очі, трохи нижче й позаду них під пір’ям сховані вушні отвори. За допомогою передніх кінцівок — крил — птах літає, їх поверхні підтримують птаха в повітрі.

Ходить птах, спираючись на пальці задніх кінцівок — ніг. Нижня частина ніг

і пальці з кігтями вкриті грубою шкірою з роговими лусочками.

 (НАПИСИ НА ЛИСТКАХ НА МАГНІТАХ)

Покриви тіла.

Шкіра птахів суха позбавлена залоз,  вкрита пір'ям.

- Будова пера

Контурні пера складаються зі стрижня і двох бічних пластинок – опахала (складаються з борідок першого і другого порядків). У пухового пера на борідках другого порядку відсутні гачечки. Пух не має стрижня.

Шкірною залозою у птахів є куприкова. Вона розташована над основою хвоста й добре розвинена у водних видів. У деяких наземних видів вона відсутня (страуси, дрохви).

Пір’я, особливо пухове, і пух зберігають тепло пташиного тіла. Між борідками, у стрижнях і серед окремих пушинок міститься багато повітря, яке погано проводить тепло.

Птахи періодично линяють: старе, зношене пір’я випадає, а замість нього виростає нове.

Риси пристосованості до польоту:
- обтічна форма тіла;
- наявність крил;
- наявність пір’яного покриву;
- компактний скелет із порожнинами у кістках;
- наявність кіля;
- відсутність зубів;
- наявність легеневих та повітряних мішків;

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ

  1. Вправа    “Вірю – не вірю”

1) Скелет птаха легкий, бо частина кісток   має порожнину заповнену повітрям.

2) Кістки передплесна і плесна    зростаються в одну кістку – цівку.

3) У більшості птахів кіль має виріст – грудину.

4) Кістки птаха важать менше, ніж його оперення.

5)Мязи, що опускають крило виконують меншу роботу, ніж мязи,що піднімають крило

  1.  Гра «четвертий зайвий (Діти за допомогою цифрових карток (1,2,3,4)

повідомляють, який птах зайвий в даному переліку) Серед наведеного переліку видів необхідно відкинути зайвого за певними ознаками.

  • ластівки,  солов’ї, зозулі, горобці
  • горобці, гуси, голуби, дятли
  • граки, сороки, ластівки,  галки
  1. «Заморочки з бочки»

Впізнати назви птахів на шифрограмах.

РИБОТЕРВІ , ГАДРІМЛЮ,  ЛОЧБАКАРИ, ВІЛЬВИГА

ЛЬШАНВІКА, РЕОЧЕКАТЯН,  ХОМУВКАЛО, ГАЙЧИКБУ

НЬОКАШИЙСИ,  БЕРОГОЦЬ, НОКОНКАПЛЯ, ЛАБАНБА

(БОРИВІТЕР, ДРІМЛЮГА, РИБАЛОЧКА, ВИВІЛЬГА,ВІЛЬШАНКА,

ОЧЕРЕТЯНКА, МУХОЛОВКА, БУГАЙЧИК, СИНЬОШИЙКА, ГОРОБЕЦЬ,КОНОПЛЯНКА, БАЛАБАН)

  1. Назвати з яких птахів взяті частини (ізошутки)
  2. Розфарбувати тіло птаха

V. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Назвати особливості будови птахів.

2. Вказати відділи тіла птахів.

3. Назвати пристосування до польоту птахів.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Опрацювати §42, дати усно відповіді на

запитання в кінці параграфа, принести різні пірїни, повідомлення про птахів «Най, най, най…»

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
13 грудня 2018
Переглядів
2758
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку