Презентація на тему "Фізичні властивості речовин. Навчальне дослідження №4"

Про матеріал
Мет уроку: поглибити знання про речовини. Формувати поняття про речовини молекулярної та немолекулярної будови. Навчити порівнювати та описувати фізичні властивості речовин. Формувати вміння проводити лабораторні дослідження з дотриманням правил техніки безпеки. Розвивати спостережливість, акуратність, уміння фіксувати одержані результати, працювати в команді. Формувати вміння використовувати свої знання в життєвих ситуаціях.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Фізичні властивості речовин. Навчальне дослідження №47 клас. Урок № 18

Номер слайду 2

Вправа №121, ст. 121 Уявіть, що у вас наявні зразки трьох металів:міді, заліза й алюмінію. Обговоріть ознаки, за якими їх можна розпізнати. Перевірка домашнього завдання. Вправа №122, ст. 121 Порівняйте фізичні властивості. Визначте, що спільного й відмінного у їхніх властивостях. Для виконання завдання скористайтеся Додатком 1: а) води й оцтової кислоти; б) крейди та графіту; в) золота та ртуті; г) сірководню та амоніаку.

Номер слайду 3

Перевіримо свої знання. Відповідаємо не запитання. Аналізуємо. Обговорюємо. Працюємо з інформацією.

Номер слайду 4

1. Що в природничих науках означає поняття «фізичне тіло»? 2. Наведіть приклади фізичних тіл природного походження.3. Наведіть приклади фізичних тіл, створених людиною.4. Що таке речовина?5. Що таке матеріал?6. Що таке властивість речовини?7. Що означає описати фізичні властивості речовини?8. Серед переліку властивостей вкажіть ті, які характерні для скла: газувате, тверде, рідке, має колір, безбарвне, має запах, без запаху, крихке, еластичне.

Номер слайду 5

Гра «Вірю – не вірю» Відповідаємо рухами рук: Так Ні 1. Сірка – жовтого кольору.2. Мідь – сріблясто-сірого кольору.3. Цукор – солений.4. Кисень – газ білого кольору.5. Лимонна кислота – кисла на смак.6. Вода за звичайних умов рідина.7. Алюміній – електропровідний.8. Пісок – розчиняється у воді.

Номер слайду 6

Об’єднуємося у 5 груп. Кожна група витягує 1 папірець із запитанням. Обговорюємо відповідь і звітуємо перед класом. 1. Чому акваріумвиготовляютьіз скла, а не із заліза чи алюмінію?5. Чому із алюмінію виготовляють кухонний посуд? 2. Які фізичні властивості міді використовують для виготовлення дроту? 3. Чому електричні дроти виготовляють з міді або алюмінію, а їхню оболонку – з поліетилену? 4. Яка властивість кухонної солі зумовила найпоширеніше її застосування?

Номер слайду 7

Чому для ідентифікації (розпізнавання) речовини, досліджують не одну фізичну властивість, а кілька?  

Номер слайду 8

М. В. Ломоносов говорив: «Дослід цінніше тисячі думок, народжених уявою» Мотивація навчальної діяльності.Є такий афоризм: Практика без теорії сліпа, теорія без практики мертва. Кожна гіпотеза тільки тоді стає теорією, коли вона перевірена практикою.

Номер слайду 9

У нас проблема. Ми вже знаємо, що речовини можуть мати однакові й відмінні фізичні властивості, але немає речовин абсолютно схожих між собою. Чим би ви це пояснили?Пригадайте, із яких частинок можуть бути побудовані речовини?

Номер слайду 10

Будова речовин{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}Молекулярна. Немолекулярна. Властивості: зазвичай крихкі, невисокі температури плавлення і кипіння. Властивості: високі температури плавлення. Агрегатний стан (за кімнатної температури): рідини, гази або легкоплавкі тверді речовини. Агрегатний стан (за кімнатної температури): тверді тугоплавкі речовини. Приклади: вода, кисень, азот, вуглекислий газ, сірка, поліетилен, спирт тощо. Приклади: кухонна сіль, питна сода, кварц (пісок), графіт тощо, а також усі метали незалежно від температури плавлення.

Номер слайду 11

Експериментуємо, досліджуємо, формуємо уміння та навички

Номер слайду 12

Мета: використовуючи методи спостереження та експерименту описати фізичні властивості даних речовин. Обладнання: зразки речовин: залізо ( Fe), кухонна сіль (Na. Cl), цукор (C12 H22 O11 ), графіт (C), склянка з водою, предметне скло, спиртівка, металева ложка, штатив з пробірками, скляна паличка , сірники, тримач , шпатель, ступка з товкачиком. Навчальне дослідження № 4 «Визначення фізичних властивостей речовин»

Номер слайду 13

Інструктаж з техніки безпеки: Починати роботу і виконувати досліди тільки з дозволу вчителя; Не можна змішувати невідомі вам речовини, куштувати їх на смак;Обережно поводьтеся з лабораторним посудом, не забувайте про те, що він зроблений зі скла;Правильно визначайте запах речовин.

Номер слайду 14

Хід роботи. Повторіть правила безпеки та дотримуйтеся їх під час виконання дослідів. Накресліть у зошиті таблицю для фіксування результатів дослідження. Прочитайте інструкцію. Виконання роботи. Перед початком роботи уважно роздивіться запропоновані речовини, виконуйте дослідження дотримуючись інструкції. Після виконання кожного досліду записуйте результат у таблицю. Температури плавлення й густину та інші потрібні дані знайдіть у довідковій літературі, Інтернеті, підручнику (Додаток ст.201-203)

Номер слайду 15

Ознака дляпорівняння. Кухонна сіль Na. Cl. Графіт CЦукор. C12 H22 O11 Залізо (Fe)1. Зовнішній вигляд речовини:-агрегатний стан,- колір,- блиск    2. Розчинність у воді    3. Здатність речовин до плавлення. (легкоплавка чи тугоплавка речовина)    4. Крихкість     5. Густина     6. Електропровідність    

Номер слайду 16

Дослід 1. Опишіть зовнішній вигляд речовини. Зверніть увагу на її агрегатний стан, колір, блиск, наявність запаху. Запишіть результат спостереження у таблицю. Дослід 2. Дослідження розчинності речовин у воді . У чотири пробірки налийте по 2 мл води. Внесіть шпателем у першу пробірку кілька кристаликів кухонної солі, у другу – графіту , у третю – цукру, у четверту – залізо. Перемішайте речовини скляною паличкою або пробірки струшуйте кілька секунд. Що спостерігаєте? Визначте здатність речовин до розчинення. Дослід 3. Дослідження плавлення речовин. У металеву ложку помістіть по черзі невеликі порції виданих вам речовин(сіль, графіт, цукор) і нагрійте їх в полум′ї спиртівки 30 секунд. Чи плавляться дані речовини? За даними інтернету або додатку в підручнику визначте їх температури плавлення, результати запишіть в таблицю. Дослід 4. Дослідження крихкості речовин. Помістіть у ступку невелику кількість цукру, спробуйте подрібнити його товкачиком. Визначте крихкість даної речовини, тобто визначте здатність речовин до подрібнення. Повторіть дослід з графітом, цукром та залізом. Дослід 5. За даними інтернету або додатку в підручнику визначте їх температури плавлення. Дослід 6. За даними інтернету або додатку в підручнику визначте електропровідність даних речовин, результати запишіть в таблицю.

Номер слайду 17

Робимо висновки Яку будову - молекулярну чи немолекулярну - мають досліджені речовини? Зробіть висновок щодо подібностей і відмінностей фізичних властивостей досліджених речовин. Для чого люди досліджують різні речовини та їх властивості?

Номер слайду 18

Повторити § 11. Виконати тести Classtime «Фізичні властивості речовин»Домашнє завдання

Номер слайду 19

Пояснюємо, творимо, використовуємо в житті

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Об'єднуємося у 4 групи. Кожна група описує фізичні властивості будь-якої речовини так, щоб учні другої групи змогли її відгадати. Назвіть найбільше фізичних властивостей, за якими можна розрізнити ці метали

Номер слайду 22

Робота в групах. Проаналізуйте діаграму, дайте відповіді на запитання: Які речовини мають нижчу температуру кипіння, ніж спирт? 2. Яка температура кипіння вуглекислого газу? 3. Яка речовина має найвищу температуру кипіння? 4. Яка речовина має найнижчу температуру кипіння? 5. Укажіть речовини, які за кімнатної температури (22°С) перебувають у рідкому агрегатному стані. 6. Середня температура в Арктиці становить –30°С. Які речовини будуть газуватими в арктичну зиму? 7. Що відбудеться зі спиртом за температури 78,3°С? У якому стані перебуватиме вода за цієї ж температури?

Номер слайду 23

Спробуйте ідентифікувати речовину, якщо відомо, що за нормальних умов це газ, без кольору, смаку та запаху, міститься в атмосфері. Під час сильного охолодження перетворюється в снігоподібну масу (сухий лід), яка змінює агрегатний стан з твердого на газуватий за –78,5°СЗнайдіть і виправте помилки, якщо вони є в даних твердженнях: а) Для речовин молекулярної будови характерні високі температури плавлення та кипіння.б) Фізичні властивості описують явища (процеси), у яких відбувається перетворення речовин. Закінчіть речення: Властивості — це … Фізичні властивості описують … До фізичних властивостей речовин належать …

Номер слайду 24

Порівняйте за фізичними властивостями яблука та апельсини. Назвіть властивості, за якими вони схожі, та за якими відрізняються. Дайте відповіді на запитання: - Що означає описати фізичні властивості речовини? - Чому запах є фізичною властивістю речовин? - Які речовини мають здатність намагнічуватися? - Що таке температура плавлення? - Що таке температура кипіння? Які речовини можна ідентифікувати за запахом? Наведіть приклади. Наведіть приклади простих речовин, що мають блиск.

Номер слайду 25

Складіть ментальну карту «Фізичні властивості речовин»

Номер слайду 26

Скіфи — племена, що мешкали на землях сучасної України у VII – III ст. до н.е. Скіфи знали властивості багатьох металів. Для прикрашання тіла та зброї вони використовували відомі на той час техніки: лиття, тиснення, карбування, а також виготовляли ювелірні вироби з золота. Особливістю скіфського золотарства стало зображення фантастичних звірів.

Номер слайду 27

1)Де на території сучасної України розвивалося скіфське золотарство?2) Використовуючи додаткові джерела інформації, проаналізуйте фізичні властивості золота та поміркуйте, чому саме цей метал скіфи використовували для виготовлення прикрас. 3) Де вони знаходяться ювелірні вироби скіфської доби у наш час? 4) Використовуючи інтернет-джерела, обговоріть, історію повернення «скіфського золота» в Україну

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Презентації
Додано
24 грудня
Переглядів
46
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку