Презентація на тему:" Гібридологічний аналіз та основні типи
схрещувань ."
Мета: Ознайомити учнів з гібридологічним аналіомз та основними типами
схрещувань .
11 клас профіль К.Задорожний
Гібридологічний аналіз — це дослідження характеру успадкування ознак за допомогою системим схрещувань. Його основою є гібридизація, яка полягає у схрещуванні організмів, які різняться між собою за однією чи кількома спадковими ознаками. забарвленням насіниня, Формою крил, довжиною ніг
Номер слайду 3
Нащадків, одержаних від такого схрещування, називають гібридами.
Номер слайду 4
Для здійснення дослідів із генетики й селекції здійснюють:1.схрещування організмів2. досліджують батьківські організми 3. досліджують організми першого, другого й наступних поколінь.
Номер слайду 5
Залежно від кількості генів, які аналізують, розрізняють:моногібридне (один ген),дигібридне (два гени) полігібридне (багатогенів) схрещування.
Номер слайду 6
Під час вивчення успадкування, зчепленого зі статтю, часто використовуютьреципрокні схрещування.1. Зворотне - схрещування F1 з однією з батьківських форм.2. Реципрокне - система двох схрещувань (прямого і зворотного), в одному з яких організми з ознаками, що вивчаються, використовують як материнські, в іншому - як батьківські: 1). ♀ АА Х ♂ аа; 2) . ♀ аа Х ♂ АА
Номер слайду 7
Класичним випадком застосування реципрокних схрещувань є дослідження успадкування кольору очей у дрозофіли. Ген,який визначає колір очей (зазвичай він червоний, це домінантна ознака), розташований у Х-хромосомі. Існує рецесивний алель цього гена, який визначає білий колір оче . Під час схрещування гомозиготних за цією ознакою самок із червоними і самців із білими очима всі їхні нащадки мали червоні очі. Адже самки нащадків отримали одну хромосому з домінантним алелем від матері, а в самців ця хромосома могла бути тільки материнською. У оберненому варанті схрещування (самки з білими, а самці з червоними очима) результати були інші.
Номер слайду 8
Аналізуюче схрещування — це схрещування особини,що має невідомий генотип, з особиною, гомозиготною за рецесивними алелями всіх досліджуваних генів. Залежно від того, який буде отримано результат серед гібридів першого покоління, можна дізнатися, який генотип мала вихідна досліджувана особина.
Номер слайду 9
Пурпурні пелюстки — домінантна ознака, яка визначається домінантним алелем — Р. Білі пелюстки — рецесивна ознака, якав изначається рецесивним алелем — р. Якщо рослина, яку ми досліджуємо, має пурпурні пелюстки, то в неї може бути два різні генотипи, які забезпечують такий фенотип: РР і Рр. Якщо ми схрестимо цю рослину з рослиною, яка має білі пелюстки (вона може мати тільки генотип рр), то результат схрещування буде залежати тільки від її генотипу.
Номер слайду 10
У тваринництві, залежно від мети, використовують такі основні методи розведення:1. Чистопородне розведення використовується для підтримання чистоти породи, і для його здійснення створюють пари тварин, які належать до однієї породи.
Номер слайду 11
тривале чистопородне схрещування може бути ризикованим для існування породи. Якщо кількість особин породи є невеликою, то виникає проблема споріднених схрещувань і прояву спадкових захворювань.породою німецька вівчарка після Другої світової війни. Під час бойових дій велика кількість собак цієї породи загинула.
Номер слайду 12
Схрещування використовується для поєднання в нащадків цінних якостей від різних батьків. Для цього створюють пари з тварин одного виду, але різних порід. Усі сучасніпороди сільськогосподарських тварин було виведено саме методом схрещування.
Номер слайду 13
Гібридизація є найскладнішим із видіврозведення. Для здійснення міжвидової гібридизації пари батьків підбирають із тваринрізних видів. У результаті не завжди утворюються гібриди, що здатні до розмноження, але це й не завжди мають на меті. Класичним прикладом гібридизації є отримання мулів від схрещування кобил із віслюками.+=
Номер слайду 14
Мул є гібридом віслюка і кобили,а гібридконя і самки віслюка має назву ослюк. Мулмає більші розміри. Для нього характернібільша витривалість та сила, ніж в ослюка.
Номер слайду 15
Запитання та завдання1. Яким буде результат аналізуючих схрещувань із гетерозиготами: а) Аа. Bb; б) aа. Bb; в) Аа. BBCc; г) Аа. Bb. Cc? 2. Складіть схему будь-якого тригібридного схрещування.
Номер слайду 16
Домашнє завдання§ 71. Схрещування та розведення11 клас профіль К. Задорожний