Болота:
-мають важливе водоохоронне значення: фільтри для води
-накопичують вологу
-регулюють рівень води у колодязях, ставках, озерах
-зменшують засуху у та підвищують вологість у прилеглих районах
-формують особливий мікроклімат зі своєю флорою та фауною
-10% боліт України знаходиться під охороною
Болота відіграють роль фільтра, який очищує воду річок. Тому потрібно охороняти болота, їх рослинність, тваринний світ від непродуманої меліорації. В Україні болота охороняються у заповідниках і заказниках
План. Болота. Фізико-географічні фактори що визначають процес утворення та поширення боліт. Основні типи боліт, які зустрічаються на Земній кулі. Найбільші болото України. Домашнє завдання 4. Вплив боліт на режим річок. Як проявляється закон зональності на поширення та які їх властивості.
По окремих географічних зонах болота розподілені таким чином:у зонах тундри й лісотундри вони займають близько 70%, у зоні лісів – до 30%, у зоні мішаних лісів – 10%, у лісостеповій – 4%, а в степовій – лише 2% території. В Україні болота найбільш поширені в Поліссі, в заплавах Дніпра І Прип'яті.
другий шлях утворення боліт – підтоплення території з підвищенням рівня ґрунтових вод (після спорудження, гребель на річках або внаслідок надмірного зрошення значних територій) заростання водойм. Розрізняють такі випадки:пряме заповнення водойми відкладами поступове заповнення водойми відкладами і насуваня з боку берега, рослинності, що формується на мінеральному дні. Підтоплення території:
поступове заповнення водойми відкладами і насуваня з боку берега, рослинності, що формується на мінеральному днінадлишок вологи в ґрунті спричинює погіршення кисневого і мінерального живлення рослин, внаслідок чого порушуються процеси розкладання відмерлих органічних решток рослин, відбувається виділення гумінових кислот і консервація органічного матеріалу.
Болота, які розміщуються в заплавах річок, живляться багатими алювіальними водами, а болота, які розміщуються на других терасах, приозерних западинах, стічних улоговинах – делювіальними і джерельними водами. Крім того, всі геоморфологічні типи боліт додатково живляться ще й атмосферними опадами.
За умов багатого водно-мінерального живлення та періодичного підсихання низинні болота мають:- різноманітний видовий склад, - добре виявлену горизонтальну і вертикальну почленованість - високу продуктивність. На них росте більше 200 видів квіткових і вищих спорових рослин. Багато з них знаходять тут оптимальні умови і нормально розвиваються.
Залежно від ступеня зволоження, проточності і застійності болотних вод, на болотах розвиваються різні типи рослинного покриву. Мало обводнені болота вкривають лісові болотні угруповання. Дуже обводнені болота населяють рідколісні угруповання з низькорослим і пригніченим деревостаном або крупнотравні безлісні болотні угруповання – очерету, рогозу. Менш зволожені болота зайняті трав'янистими безлісними угрупованнями (суцільним моховим покривом (при застійному водному живленні).
Рослинність верхових лісових боліт є дуже характерною ознакою ландшафту. Вони розміщені по зниженнях межиріч та других терасах річок. Основним джерелом їх живлення є атмосферні опадивміст азоту верхового торфу становить 0,53–1,31%, кальцію 0,19–0,98%, калію 0,03–0,12%, фосфору 0,02–0,32%, зольність торфу 1,71–5,02%.
За хімічним складом води, що надходить, болота поділяються на:оліготрофні, вода яких, а в зв'язку з цим і торф, що на них утворюється, характеризуються малим вмістом мінеральних солей (зольність торфу звичайно менша як 5%);мезотрофні — перехідні між оліготрофними і евтрофними (зольність торфу 4—8%);евтрофні — із значним вмістом мінеральних солей (зольність торфу 8—17%);алкалітрофні — з надмірним вмістом мінеральних солей, зокрема карбонатів (зольність торфу 18—40% і більше).
Цікаві факти про болота України. В Україні болота займають понад 1 200 тис. га з запасами повітряно-сухого торфу більш як 3 млрд. тон. Найбільше боліт в Україні на Поліссі (900 тис. га), менше — в Лісостепу (близько 300 тис. га), ще менше — в Степу і гірських районах. В Україні проводилась велика робота з осушення боліт, внаслідок чого багато видів рослин, в тому числі й цінних лікарських (Вовче тіло болотне, Латаття біле, Лепеха звичайна) та інші, були занесені до Червоної книги
Висновок. Болота:мають важливе водоохоронне значення: фільтри для водинакопичують вологурегулюють рівень води у колодязях, ставках, озерахзменшують засуху у та підвищують вологість у прилеглих районахформують особливий мікроклімат зі своєю флорою та фауною10% боліт України знаходиться під охороною Болота відіграють роль фільтра, який очищує воду річок. Тому потрібно охороняти болота, їх рослинність, тваринний світ від непродуманої меліорації. В Україні болота охороняються у заповідниках і заказниках