Вступ. Сільськогосподарська радіоекологія - це наука, предметом якої є вивчення закономірностей міграції радіонуклідів по біологічним ланкам та вплив іонізуючих випромінювань на сільськогосподарські рослини та тварин. Прикладне призначення цієї науки – розробляти заходи, що обмежують залучення радіонуклідів у біологічний кругообіг, зниження вмісту радіоактивних речовин в рослинах та тваринах і як слідство в продукції рослинництва та тваринництва. Взагалі це обгрунтуваня системи ведення і функціювання агропромислового виробництва на територіях з підвищеним вмістом радіоактивних речовин.
При забрудненні штучними радіонуклідами на початковому етапі вони знаходяться на поверхні ґрунту і в контакті з масою рослин, поступово перерозподіляючись по профілю під впливом вітру, наростанням фітомаси і випадання опадів, а також пересуваючись у глибину ґрунту в результаті міграційних процесів або агротехнічних заходів.
Перехід радіонуклідів у м'ясо із раціону тварин визначається фізико-хімічними властивостями радіонуклідів, а також видовими особливостями і віком тварин. При тривалому споживанні забруднених кормів, радіонукліди нагромаджуються в органах і тканинах найбільш інтенсивно на перших етапах.
ІІ. Дія іонізуючого випромінювання на живі організми. Первинні реакції у рослинному організмі починаються з дії радіації на біологічно активні молекули живої тканини. При цьому відбувається онтогенетичне посилення непомітних пошкоджень деяких молекул до яскраво виявлених біологічних наслідків.
Під впливом випромінювання змінюється увесь комплекс захисних механізмів і реакція організму. Малі дози випромінювання підвищують специфічний і неспецифічний клітинний і гуморальний захист організму. При сильному опроміненні у тварин розвиваються глибокі функціональні й морфологічні порушення клітинних структур, змінюється діяльність усіх систем організму.
Висновок. Роль сільського господарства в економіці країни або регіону показує її структуру і рівень розвитку. Сільське господарство має більший вплив на природне середовище, ніж будь-яка інша галузь народного господарства. Причина цього в тому, що сільське господарство вимагає величезних площ. В результаті зазнають змін ландшафти цілих континентів. Фахівці відзначають, що 78 % земної поверхні мають серйозні природні недоліки для розвитку землеробства, 13 % площ відрізняються низькою продуктивністю, 6 % середньою і тільки 3 % високою. Наразі обробляється близько 11 % всієї суші, ще 24 % використовується під пасовища. Особливості агроресурсної ситуації і спеціалізації сільського господарства значно відрізняється за регіонами.