Судячи з археологічних даних, вже 6000 років тому люди розуміли, що деякі ознаки організму передаються із покоління в покоління. На вавілонських глиняних табличках вказувались можливі ознаки при схрещуванні коней. Але залишалось незрозумілим, як можуть спадкові ознаки передаватися через такі дрібні частинки протоплазми – сперматозоїди та яйцеклітини, з яких потім утворюється новий організм.
Номер слайду 3
Перші дослідження з генетики рослин були виконані Йозефом Готлібом Кельрейтером (1733-1806) в Росії. Він здійснював експерименти по схрещуванню різних форм тютюну. Результати гібридизації свідчили про велику перевагу гібридних рослин над батьківськими рослинами.
Номер слайду 4
Дослідження по схрещуванню рослин в ХІХ ст. значно розширились. Дослідники М.Сажре, Ш.Ноден у Франції, Т.Найт в Англії, А.Гертнер в Германії проводили внутрішньовидові та міжвидові схрещування рослин та встановили збільшення різноманіт- ності ознак у потомстві гібридів.
Номер слайду 5
М.Сажре першим дав уявлення про контрастні або альтернативні (взаємопротилежні) ознаки. Він побудував ряди контрастних пар батьківських ознак для деяких видів рослин.
Наука про спадковість та мінливість розпочинає свою дійсну історію з відкриття Грегора Менделя.
Номер слайду 8
За об’єкт дослідження Г.Мендель обрав звичайний посівний горох. Вибір його у зручності вирощування, великій різноманітності форм, здатності до самозапилення. На відміну від своїх попередників він поставив перед собою завдання вивчати успадкування не комплексу ознак, а окремих взаємопротилежних ознак. Це давало можливість одержувати більш чіткі результати. На проведення експерименту було потрачено 10 років.
Номер слайду 9
Всього було досліджено сім ознак: Забарвлення сім’ядолей (жовте і зелене); Забарвлення насінної шкірки (біле і кольорове); Забарвлення незрілих плодів; Форма стиглих плодів (овальна і зморщена); Форма зрілих плодів (випукла і з перехватками); Розміщення квіток (пазушне і верхівкове); Висота стебла (високе і низьке).
Номер слайду 10
В результаті досліджень були сформульовані основні закономірності успадкування ознак . Це описано у праці “ Досліди над рослинними гібридами”. Вона побачила світ у 1865 році.
Номер слайду 11
Тільки через 35 років відкриті Г.Менделем закономірності успадкування ознак були перевідкриті заново незалежно один від одного ученими: Г. де Фріз Е. Чермак К. Корренс Голландія Австрія Германія
Номер слайду 12
І розпочався бурхливий період розвитку науки про спадковість та мінливість, яку з 1900 року стали називати Термін запропонував У.Бетсон