Конспект УРОКУ НА ТЕМУ: «РОЛЬ ІМУННОЇ СИСТЕМИ. ВІЛ-ІНФІКУВАННЯ»

Про матеріал
Конспект УРОКУ НА ТЕМУ : «РОЛЬ ІМУННОЇ СИСТЕМИ. ВІЛ - ІНФІКУВАННЯ». 9 клас
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

ПАНОРАМА ТВОРЧИХ ІДЕЙ

УРОК НА ТЕМУ:

«РОЛЬ ІМУННОЇ СИСТЕМИ. ВІЛ-ІНФІКУВАННЯ»

БІОЛОГІЯ ЛЮДИНИ 9 КЛАС

 

 

 

 

 

Підготувала:

Грицик Світлана Дмитрівна

Вчитель Біології

Сокальської спеціалізованої

загальноосвітньої І-ІІІст. школи №3

 

 

 

 

 

 

2009

Тема: Роль імунної системи. ВІЛ-інфікування.

Цілі уроку: Розширити знання учнів про імунні реакції організму, про ВІЛ, СНІД. Шляхи передачі інфекції, способи профілактики; продовжувати формувати навички здорового способу життя, толерантного ставлення до людей із ВІЛ.

Обладнання: кольорові картки, дидактичний матеріал, тести, атласи, підручники, зошити, таблиці.

Оформлення: плакат «Віруси», висловлювання:

 Важливо не те, хто ти, а те, що ти робиш.

 Боріться з вірусом, а не з людьми.

 Любов повинна породжувати життя, а не смерть.

 Секс – це цікаво, але й одного партнера досить.

Учні повинні знати:

  • Поняття: ВІЛ, СНІД, толерантність, презерватив, дискримінація, імунні реакції, алергія, інфекція.
  • Шляхи передачі ВІЛ.
  • Методи запобігання інфекції.
  • Навички здорового способу життя.

Учні повинні вміти:

  • Спілкуватись з ВІЛ-інфікованими.
  • Пояснювати роль імунної системи.
  • Застосовувати знання для запобігання інфікуванню.
  • Відмовлятись від пропозиції, пов’язаних з ризиком інфікування.

Тип уроку: комбінований.

Форми і методи: робота в групах за інтерактивною технологією, дискусія, мозковий штурм, бліц-конкурс.

 

 

 

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

 Учні класу діляться на 3 групи, вибираючи одну із запропонованих карточок трьох кольорів. Один учень записує бали, набрані в ході уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Роздаю картки з тестами в трьох варіантах (додаток 1). На виконання завдань відводиться 10хв.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 Повідомляю тему і мету уроку. Учні записують в зошит.

 Сьогодні на уроці ми розширимо знання про імунну систему та її роль в життєдіяльності організму людини. Розглянемо проблеми інфекційних захворювань, зосередившись на актуальних проблемах ВІЛ-інфікування. Ознайомимося з імунними реакціями організму, будемо продовжувати формувати навички здорового способу життя, толерантного ставлення до людей із ВІЛ. Розглянемо шляхи передачі та методи запобігання поширенню ВІЛ-інфекції.

 Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

 СНІД – названо чумою ХХ століття. Як Ви думаєте, чому? (Учні по-черзі висловлюють свої думки щодо поставленого запитання).

 

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

 Бліц-конкурс для команд. (Див. додаток 1а, 1б, 1в). представники команд відповідають на питання та заробляють бали, які фіксуються на дошці.

  1. Шляхи передачі інфекції. Учні ознайомлюються з поданою інформацією (Додаток 2).

Учні одержують картку із твердженнями, з яких необхідно вибрати вірні про шляхи передачі інфекції. Відповідають, підіймаючи «зелену картку», якщо твердження вірне і «червону картку» - не вірне. Результати фіксуються на дошці.

  1. Які є види імунних реакцій організму? Щоб дати відповідь на це запитання прошу ознайомитись з дидактичними карточками (Додаток 3), та прочитати пункт, «Які бувають імунні реакції організму?», ст. 61 підручника.
  2. Представники команд дають відповіді на поставлені запитання.

 

V. Узагальнення.

 Дискусія. Групам пропонуються питання:

  • Чи можна з упевненістю сказати, що ніхто з нас не заразиться ВІЛ?
  • Як суспільство має ставитись до людей, інфікованих ВІЛ?
  • Яке значення для нас має здоровий спосіб життя?

 

VI. Підсумки уроку, оцінювання (підрахунок балів, виставлення оцінок).

 Учитель: Один мудрець сказав: «Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе, -можливо, ти виграєш. Якщо ти знаєш і себе, і супротивника – перемога буде на твоєму боці.»

 Щоб Ви краще запам’ятали почуте сьогодні, ось Вам Пам’ятка для старшокласників (Додаток 4).

 

VII. Домашнє завдання.

 Вивчити параграф 22 підручника, дати письмову відповідь на питання 5-7 ст.26 в зошиті. Підготувати проекти на тему «Імунна система – один із чинників збереження біологічної індивідуальності організму», «Кров – дзеркало організму».

 

Додатки


Додаток 1


Кров В-І

  1. Який відсоток від маси тіла займає кров?
  1. 7%;
  2. 15%;
  3. 20%.
  1. Що входить до складу плазми?
    1. Еритроцити;
    2. Лейкоцити;
    3. Фібриноген.
  2. Де виробляються еритроцити?
    1. Печінка;
    2. Селезінка;
    3. Червоний кістковий мозок.
  3. Де виробляються лейкоцити?
    1. Печінка;
    2. Селезінка;
    3. Червоний кістковий мозок.
  4. Які елементи крові мають ядро?
    1. Еритроцити;
    2. Лейкоцити;
    3. Тромбоцити.
  5. Які форменні елементи крові приймають участь у зсіданні крові?
    1. Еритроцити;
    2. Тромбоцити;
    3. Лейкоцити.
  6. В яких органах очищується кров?
    1. Легені;
    2. Нирки;
    3. Печінка.
  7. Який білок виконує функцію газообміну?
    1. Гемоглобін;
    2. Актин;
    3. Міозин.
  8. Що відносять до внутрішнього середовища організму?
  1. Кров;
  2. Лімфу;
  3. Плазму.
  1. Функції лейкоцитів:
  1. Захист;
  2. Живлення;
  3. Транспорт.

 


Кров В-ІІ

  1. Еритроцити людини мають форму:
    1. Дрібних круглих клітин;
    2. Двовгнутих дисків.
  2. Людину, що віддає частину крові, інші тканини або орган називають:
    1. Донором;
    2. Реципієнтом;
    3. Пацієнтом.
  3. Імунну регуляцію забезпечують:
    1. Еритроцити;
    2. Лейкоцити;
    3. Тромбоцити.
  4. Тромбоцити беруть участь в зсіданні крові.
    1. Так;
    2. Ні.
  5. Тривалість життя лейкоцитів становить:
    1. 4 доби;
    2. 120 діб;
    3. 20 діб.
  6. У 1 куб.мм міститься тромбоцитів:
    1. 5 млн;
    2. 300 тис.;
    3. 5-10 тис.
  7. Кров – це тканина:
    1. Сполучна;
    2. М’язова;
    3. Епітеліальна.
  8. Порушення процесу зсідання крові – це:
    1. Анемія;
    2. Гемофілія;
    3. Лейкоцитоз.
  9. Кров, насичена киснем називається:
    1. Венозна;
    2. Артеріальна.
  10. Види імунітету:
    1. Клітинний;
    2. Тканинний;
    3. Гуморальний.

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

Через кров та інші рідини організму.

Унаслідок користування шприцами, використаними ВІЛ-інфікованими особами.

У разі незахищених інтимних відносин з ВІЛ-інфікованими.

Під час переливання зараженої крові.

У разі народження дитини ВІЛ-інфікованою матір'ю(часто).

Унаслідок незахищених контактів із кров'ю ВІЛ-зараженої людини.

Через грудне молоко від інфікованої матері дитині.

Через слину і піт.

Унаслідок перебування в одному приміщенні з ВІЛ-інфікованим.

У разі сидіння за однією партою, користування загальними предметами та книжками.

Через чхання, кашель.

У результаті користування загальним посудом, постільною білизною, рушником.

Під час користування загальної ванною, туалетом, сауною, басейном.

Через рукостискання, обійми.

Від домашніх тварин.

Через поцілунок.

Через укуси комарів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

 

Пам’ятка для старшокласників

Як можна вберегтися від СНІДу

1. Не квапся почати «доросле» життя, не знаючи елементарних правил безпечного статевого розмноження.

2. Не вживай наркотиків і допінгів .

3. Не користуйся предметами гігієни , що належать іншій людині, а саме: зубною щіткою, лезом для гоління, манікюрними інструментом. Косметичні маніпуляції мають виконуватися винятково стерильним одноразовим інструментом.

4. Утримуйся від випадкових статевих контактів.

5. Під   час   статевого   контакту   користуйся презервативом, що знижує ризик зараження, але не гарантує цілковитої безпеки,

Тому дивися п.4.

6. Користуйся тільки одноразовими медичними інструментами.

7. Перед  переливанням  крові  вимагайте  дані лабораторного аналізу на ВІЛ донорської крові.

8. У никай контакту з кров'ю хворого, ВІЛ-інфікованого. Уникай бійок. Веди здоровий спосіб життя

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3а

Питання для першої команди

  1. Які міста в Донецькій області найбільш небезпечні щодо Віл-інфекції?
  2. До якого типу вірусів належить ВІЛ?
  3. Як проводиться обстеження на ВІЛ-інфекцію?
  4. Які рідини організму містять багато ВІЛ?

5.  Чи можуть комарі заразити ВІЛ-інфекцією?

  1. Які стадії захворювання на СНІД можна виділити?
  2. Який шлях зараження зараз найпоширеніший в Україні?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3б

Питання для другої команди

1. Яка точність діагнозу на ВІЛ-інфекцію?     

2. Чи хворіють на СНІД тварини?

З. ВІЛ-інфікована і хвора на СНІД людина — це те саме?

4. Чи зменшують ризик зараження протизаплідні засоби?

5. Чи несуть інфіковані або хворі на СНІД кримінальну  відповідальність за поширення хвороби?

6. Які ознаки захворювання на СНІД?

7. Які виділяють групи ризику щодо СНІДу?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3в

Питання для третьої команди

1. Коли стало можливим визначити ВІЛ-інфекцію?

2. Що таке «СНІД - тероризм »?

3. Як довго триває інкубаційний період захворювання ?

4. Що уражає ВІЛ в організмі людини?

5. 99,5 % захисту від ВІЛ-інфекції гарантують презервативи. Чому ?

6. Які заходи профілактики ВІЛ-інфекції?

7. Чи є ліки від СНІДу?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
2 березня 2023
Переглядів
228
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку