ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ МОДЕЛЕЙ
ВІТЧИЗНЯНИХ І ЗАРУБІЖНИХ
МЕТА АНАЛІЗУ:
Зрозум ти основн в дм нност м ж традиц йним та нклюзивним осв тн м простором у закладах початкової осв ти в Україн та за кордоном, враховуючи особливост орган зац ї навчального середовища, п дходи до учн в з р зними осв тн ми потребами, а також ефективн сть кожної з моделей у контекст розвитку учн в.
Класичнийп дх д: навчальний процесзосереджений на одному
тип учн в, безсуттєвих адаптац й для д тей з особливимиосв тн ми потребами.
Мебл та обладнання: стандартн парти та ст льц , часто
нерегульованза висотою, що обмежує можлив сть їх
налаштування п д конкретн потреби учн в.
Прост р класу: традиц йний навчальний прост рвУкраїн часто побудований на баз принципу фронтального навчання, де учн сидятьу рядах, ор єнтуючись на вчителя.
Традиц йнийп дх д: хоча б льш сть шк л у цих країнах поступово переходять до нклюзивноїмодел , все ще снують
традиц йн класи для учн в без особливих потреб, вяких використовуються стандартизованметоди навчання.
ОРГАНІЗАЦІЯ Мебл таобладнання: меблне завжди НАВЧАЛЬНОГО адаптован до потреб учн в з особливими
осв тн ми потребами. У класах
ПРОСТОРУ: використовуються стандартн парти,
нколи збер гається ч тка розстановка для ТРАДИЦІЙНИЙ фронтального навчання.
Прост р класу: навчальн простори також часто мають фронтальну орган зац ю, що обмежує участь учн в у колективн й
д яльност або руховихзавданнях.
К льк сть учн в:в класах традиц йного типу є велика к льк сть учн в (до 30 ос б), що ускладнюєндив дуальний п дх д.
Вітчизняні заклади початкової освіти
Адаптац я до р зних потреб: в останн роки в Україн нклюзивна осв та отримує все б льше уваги, але її реал зац я стикається з певними труднощами через недостатню п дготовлен сть кадр в та в дсутн сть в дпов дного оснащення.
Мебл та обладнання: сучасн класи з нклюзивним п дходом передбачають наявн сть мебл в, як можна налаштовувати (регульован столи ст льц для д тей р зного зросту, спец ал зован мебл для д тей з нвал дн стю). Прост р класу: орган зац я простору за принципом гнучкост — в класах є зони для ндив дуальної роботи, групової роботи, а також куточки для в дпочинку релаксац ї. Зазначений прост р дозволяє д тям з р зними потребами працювати в комфортних умовах.
Індив дуал зац я навчання: нклюзивний п дх д передбачає ндив дуальн навчальн плани, врахування темп в навчання учн в з ОПП (особливими осв тн ми потребами), п дтримку асистент в вчител в.
Спец альн ресурси: використання технолог й для д тей з особливими потребами (в део-уроки, тактильн матер али, цифров платформи).
Зарубіжні заклади початкової освіти
Адаптац я навчального простору: нклюзивн класи в цих країнах активно використовують р зноман тн модел , ор єнтуючися на принципи ун версального дизайну для навчання (UDL). Тут передбачається велика гнучк сть простору, включаючи р зн типи мебл в, зонування та спец альн м сця для роботи учн в з особливими осв тн ми потребами.
Мебл та обладнання: спец ал зован мебл для д тей з ф зичними обмеженнями (наприклад, парти для д тей на нвал дних в зках), а також спец альн техн чн засоби для тих, хто має порушення слуху або зору (наприклад, слухов апарати, екрани з високим контрастом).
Прост р класу: наявн сть гнучких, моб льних стол в ст льц в, як дозволяють зм нювати конф гурац ю простору в дпов дно до типу навчання. У класах є як зони для ндив дуальної роботи, так простори для групових та колективних завдань.
Індив дуал зац я навчання: У б льшост нклюзивних клас в застосовуються ндив дуальн навчальн плани, завдяки яким учн з особливими осв тн ми потребами отримують необх дну п дтримку.
Спец альн осв тн технолог ї: нтерактивн дошки, сенсорн таблиц , програми для д тей з порушеннями мови або слуху, адаптован для р зних форм навчання.
ВІТЧИЗНЯНІ ЗАКЛАДИ
Роль вчителя: у традиц йних класах вчитель зазвичай виступає як основний джерело знань. У класах з нклюзивним п дходом роль вчителя зм нюється на б льш гнучку, ор єнтовану на п дтримку р зноман тних потреб учн в. П дтримка асистент в: в Україн асистенти вчител в (спец ал сти, що працюють з учнями з ОПП) поступово стають звичайною частиною навчального процесу, хоча їхня к льк сть та п дготовка ще залишаються недостатн ми.
Роль вчителя: в нклюзивних класах вчител часто працюють у пар з асистентами або спец ал стами (психологами, дефектологами), що дає можлив сть кожному учнев отримувати ндив дуальну п дтримку.
П дтримка асистент в: вчител мають пост йну п дтримку спец ал ст в, що допомагають адаптувати матер али для д тей з особливими осв тн ми потребами.
Спец ал зован фах вц : у класах часто є доступ до фах вц в (психолог в, логопед в, дефектолог в), як безпосередньо працюють з д тьми, що потребують особливої допомоги.
Традиційний метод: використання фронтальних лекцій, контрольних робіт, тестів і стандартних завдань.
МЕТОДИ
НАВЧАННЯ
Інклюзивний підхід: хоча у багатьох школах уже використовуються сучасні
Традиційний метод: традиційні методи навчання використовуються в окремих класах, однак вони
швидко втрачають популярність
через впровадження інклюзивних технологій.
Інклюзивний підхід: в основному використовуються інтерактивні, дослідницькі, проектні методи
методи навчання (діяльнісні, навчання, які допомагають залучити
проектні), інклюзивні практики всіх учнів, включаючи тих, хто має ще не є нормою у всіх закладах. особливі освітні потреби.
Традиц йний п дх д в Україн та за кордоном ор єнтується на класичну модель навчання, де учн виконують однотипн завдання вчитель є основним нос єм знань.
Інклюзивний п дх д вимагає б льш гнучкої орган зац ї простору, наявност спец альних ресурс в адаптованих матер ал в, а також пост йної п дтримки для учн в з особливими осв тн ми потребами.
В Україн нклюзивна осв та перебуває на етап розвитку та вдосконалення, зокрема через проблему недостатньої п дготовки кадр в та нфраструктури, у той час як в заруб жних країнах нклюзивн модел вже стали стандартом у б льшост осв тн х установ.
Загалом, нклюзивний п дх д забезпечує б льш ндив дуал зований, доступний р вноправний п дх д до навчання, створюючи можливост для учн в з р зними осв тн ми потребами бути активними учасниками навчального процесу.
ДЯКУЮ