ПРЕЗЕНТАЦІЯ НА ТЕМУ: "Укуси отруйних змій і тварин." розкриває поняття отрута змій та домедична допомога.
Від укусів змій у світі щорічно страждає близько 2 млн осіб. З них помирає близько 40 тис. Отруєння зміїною отрутою завжди буває небезпечно для життя. Тому дуже важливо вміти надавати потерпілому швидку допомогу, тому що від швидкості надання допомоги дуже часто залежить життя людини.
Змії першими на людей не нападають і кусають людей, коли їх потривожать зачеплять, наступлять. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом, якщо укус приходиться на частину тіла, наближену до голови; якщо укус трапився весною. Отрута гадюки справляє гемолітичну дію (викликає руііиуваиия червоних кров 'яиих тілець) на людський організм.
Надання допомоги потерпілому1. Зберігати спокій і стежити, щоби постраждалий менше рухався;2. Надати постраждалому горизонтальне положення з приггіднятою головою;3. Максимально обмежити його рухи, особливо ураженою кінцівкою;4. Звільнити уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо;5. Ніколи не накладати джгут з метою запобігання розповсюдженню отрути по організму з кров'ю.
Ефективним та безпечним способом сповільнення лімфотоку та, відповідно, розповсюдження отрути, за рекомендацією Американської Асоціації Серця (АНА), є накладення слаботиснучої одношарової іммобілізуючої пов'язки по всій довжині укушеної кінцівки. Не плутати накладання компресійної пов 'язки з накладанням джгута!
6. Ранку на місці укусу обробити антисептиком і накласти стерильну пов'язку;7. Для зменшення загальної інтоксикації постраждалому давати багато пити;8. Якщо є аптечка, дати постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії (діазолін, цетиризин, супрастин), знеболювальні та сечогінні препарати;9. Під час транспортування покласти уражену кінцівку на підвищення;10. Якщо є така можливість, прикласти до рани лід, обгорнутий у тканину.
Будьте уважні та обережні! Змії люблять грітися на сонці в прохолодну погоду, в решту часу ховаються в старих закинутих будівлях, в густій траві, лежать на стовбурах дерев, що впали. Змії, як правило, першими на людину не нападають і лише, коли порушується їх спокій, вони можуть накинутися.
При наданні домедичної допомоги необхідно:1. У разі важкого поранення покласти постраждалого, якщо він перебуває в довільному положенні;2. Промити рану лужним розчином господарчого мила;3. Якщо зберігається кровотеча, то накласти стискаючу пов'язку;4. За підозри на переломи, ушкодження сухожилків забезпечити іммобілізацію;5. Викликати екстрену медичну допомогу або самому дістатися до найближчого травмо пункту.
Запитання на закріплення1. Які види отруйних змій поширені на території України? 2. Які зміни в організмі виникають після укусів отруйних змій? 3. Яких правил безпеки потрібно дотримувати, щоб вберегтися від укусів змій? 4. Як надати першу допомогу постраждалому після укусу отруйної змії? 5. Чим небезпечні укуси диких та свійських тварин?6. Які будуть ваші дії, коли вас або когось іншого вкусить тварина?