Поміркуйте!У 2015 р. побережжя США вразила своєрідна «епідемія зомбі» – спалах чисельності водоростей, які виробляють велику кількість нейротоксину Ця сполука накопичується в тілі риб або молюсків, а після їхнього поїдання птахами, ссавцями й людьми викликає у них галюцинації, спазми і масову смерть. Після декількох років досліджень науковці зрозуміли, що причиною масового розмноження водоростей є прогрівання води й азотні добрива. Яке значення для розуміння таких явищ має вчення про біосферу?
Основні ідеї про біосферу В. І. Вернадський сформулював у своїй найвідомішій праці «Біосфера» (1926). У подальшому вчення набуло розвитку в багатьох його наукових працях, серед яких «Жива речовина і біосфера», «Хімічна будова біосфери Землі і її оточення», «Наукова думка як планетарне явище»
Основні положення вчення В. І. Вернадського про біосферу1. Цілісність біосфери визначається самовпорядкованістю усіх її процесів.2. Жива речовина біосфери з найдавніших геологічних часів активно трансформує сонячну енергію в енергію хімічних зв’язків складних органічних речовин.3. Що дрібніші організми, то з більшою швидкістю вони розмножуються.4. Автотрофні організми отримують всі необхідні для життя речовини з навколишнього середовища.5. Активна трансформація живою речовиною космічної енергії супроводжується прагненням до заповнення всього можливого простору. 6. У земній корі відбуваються постійні перетворення речовин.
В.І. Вернадський передбачив перехід біосфери в новий стан, у так звану сферу розуму - ноосферу (від грецьк. “noos” - людський розум) П’єр Тейяр де Шарден Едуард Леруа. У 1920-х роках французький філософ Едуард Луї Еманюель Жюльєн Леруа ввів поняття “ноосфера”. Разом із П’єром Тейяром де Шарденом у 1927 році розробили концепцію ноосфери.
Основними передумовами формування ноосфери за В. І. Вернадським: 1. Людство стало єдиним цілим. Світова історія охопила як єдине ціле всю земну кулю.2. Перетворення засобів зв’язку та обміну. Ноосфера – це єдине організоване ціле, всі частини якого на різноманітних рівнях гармонічно пов'язані, діють погоджено один з одним.3. Відкриття нових джерел енергії. Створення ноосфери передбачає настільки корінне перетворення людиною природи, що їй ніяк не обійтися без колосальної кількості енергії.4. Поліпшення добробуту людей. Ноосфера створюється розумом і працею людей.5. Рівність всіх людей. Ноосфера не може бути привілеєм якої-небудь однієї нації або раси.
Ознаками екологічної кризи є:1) прискорене виснаження відновлюваних і вичерпання невідновлюваних природних ресурсів;2) локальне забруднення компонентів біосфери випереджає їх можливості природного самоочищення, внаслідок чого перетворені й змінені місця існування стають непридатними для життя;3) порушення біогеохімічних циклів й функцій живої речовини внаслідок втрати біорізноманіття й появи стійких ксенобіотиків.
Вернадський вважав, що негативні аспекти людської техногенної діяльності є тимчасовими і мають бути переборені. А поки що доводиться констатувати, що загроза виживанню людини є реальною. В. І. Вернадський уперше звернув увагу на стійкість біосфери і зробив оптимістичний на той час висновок: стабільність та самоорганізованість біосфери є надійною запорукою неможливості глобальних екологічних криз.
У 1960 р. Аральське море було четвертим найбільшим озером світу, а до 2007 р. воно зменшилося до 10 % відтсвоїх колишніх розмірів. Від колишнього моря залишилися три великі водойми, солоність води в двох з них є такою високою, що навіть зникла риба. Яке географічне положення Аральського моря? Які причини трагедії Аралу?