Презентація на тему" Види електромагнітних випромінювань"

Про матеріал
Презентація на тему" Види електромагнітних випромінювань" містить завдання різного характеру . Можна використати на уроках в 11 класі та у 9 класі
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Шкала електромагнітних хвиль 9,11 кл.

Номер слайду 2

МЕТА УРОКУ: Ознайомитися зі шкалою електромагнітних хвиль. З'ясувати особливості кожного виду ЕМВ та джерела їх випромінювання

Номер слайду 3

ПЛАН УРОКУ: Організаційний момент. Вивчення нового матеріалу. Закріплення вивченого. Підсумки уроку.

Номер слайду 4

ВИДИ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ВИПРОМІНЮВАНЬ (ЕМВ): Радіохвилі (3*10⁷ – 3*10№І Гц) Інфрачервоне випромінювання (ІЧ) (3*10№І – 3*10№⁴ Гц) Видиме випромінювання (3*10№⁴ – 3*10№⁵ Гц) Ультрафіолетове випромінювання (УФ) (3*10№⁵ – 3*10№⁷ Гц) Рентгенівське випромінювання (3*10№⁷ – 3*10№⁹ Гц) γ -випромінювання (3*10№⁹ – 3*10Іє Гц)

Номер слайду 5

Шкала електромагнітних випромінювань (ЕМВ)

Номер слайду 6

Таблиця видів електромагнітних випромінювань Вид ЕМВ Частотні межі Природні джерела випром. Штучні джерела випром. Переваги (позитивна дія) Недоліки (застереження) Екологічніі проблеми

Номер слайду 7

Шкала електромагнітних хвиль

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Переповнений світ цей дивами, про які і не чули колись. Ваблять сяйвом блакитні екрани, кораблі піднімаються ввись. Ось в ефірі бринить голос рації, а по радіо знов новий хіт. Величезний потік інформації – ніби в простір безмежний політ. Вертоліти, авто, суперлайнери, електрички, мопеди, трамвай... Дисководи, дискети і драйвери... Що сподобалось, те й обирай! Все людина створила руками, ти уважно навкруг подивись: переповнений світ цей дивами, про які і не чули колись. Актуальність

Номер слайду 10

Ключові питання шкала електромагнітних хвиль; застосування електромагнітних хвиль в природі і техніці.

Номер слайду 11

Електромагнітною хвилею називають процес поширення змінного електромагнітного поля в просторі з плином часу. Джерелом електромагнітних хвиль виступає електрична частинка, яка рухається з прискоренням. Теоретично це довів Джеймс Максвелл у 1832 році, а дослідно підтвердив Генріх Герц у 1888 році.

Номер слайду 12

Розподіл електромагнітних хвиль за різними частотами називають спектром. Весь спектр електромагнітних хвиль умовно поділяють на окремі діапазони. Неперервна послідовність частот та довжин хвиль електромагнітних випромінювань утворюють шкалу електромагнітних хвиль. Шкала електромагнітних хвиль

Номер слайду 13

Характеризуючи електромагнітні хвилі, слід згадати про змінний електричний струм. Адже змінний струм – це вимушені електромагнітні коливання. Частота цих коливань є дуже малою (50 Гц), тому передаватись ці коливання можуть тільки по провідниках. Ці низькочастотні випромінювання виникають під час роботи електричних генераторів, поблизу ліній електропередач. Низькочастотні випромінювання

Номер слайду 14

Довжина таких хвиль знаходиться в межах від 100000 км до 10 км, тому практичного застосування ці хвилі не мають. Проте змінний струм людством використовується досить широко.

Номер слайду 15

Радіохвилі Радіовипромінюванням називають електромагнітні хвилі з довжиною в діапазоні від 0,1 мм до 10 км. Частота радіохвиль: 3∙104 - 3∙1012 Гц Весь радіодіапазон електромагнітних хвиль розподіля­ється на: довгі, середні, короткі, ультракороткі. Першим, кому вдалося створити і детектувати електромагнітнітні хвилі, став Г. Герц (1987 р.). А 7 травня 1895 року О. Попов продемонстрував дію першого радіоприймача.

Номер слайду 16

Отримати радіохвилі можна за допомогою генераторів на електронних лампах чи транзисторах. Життя сучасного суспільства неможливе без постійного обміну інформацією. Радіо, телебачення, радіолокатори та стільниковий зв'язок відіграють у цьому неабияку роль. Властивості радіовипромінювання: огинають землю; поглинаються; відбиваються; поширюються прямолінійно.

Номер слайду 17

Застосовують радіохвилі у: радіозв’язку; телебаченні; радіолокація; стільниковий зв'язок.

Номер слайду 18

Інфрачервоними променями називають хвилі, довжина яких лежить в діапазоні: 0,1 мм-770 нм. Частота: 3∙1012 - 3∙1014 Гц Ще в І ст. н. е. Тит Лукрецій Кар висловлював припущення, що у Сонця «є багато жарких, сильних та невидимих променів...» У 1880 році Вільям Гершель надрукував свої роботи про дослідження інфрачервоного випромінювання. Інфрачервоне випромінювання

Номер слайду 19

Джерелами інфрачервоних хвиль є Сонце, зірки, планети, будь яке тіло, температура якого вища за температуру навколишнього середовища. Приймачами інфрачервоного випромінювання є термометри, фоторезистори, фотоелементи та ін. Властивості: проходить крізь картон, чорний папір, тонкий шар ебоніту, асфальт, атмосферу Землі, сильно поглинається водяною парою.

Номер слайду 20

Застосування інфрачервоного випромінювання: фотографування земних об'єктів у тумані й темряві; прогрівання тканин живого організму; сушіння деревини, пофарбованих поверхонь, підігрівання матеріалів; встановлення охоронної сигналізації у приміщеннях; у сфері медицини, геодезії, криміналістики; у військовій справі (прилади нічного бачення тощо).

Номер слайду 21

Видиме випромінювання Видиме випромінювання – частина електромагнітних хвиль, які сприймаються оком. Оскільки колір світлового пучка визначається частотою коливань, то так зване біле світло складається з набору електромагнітних хвиль різних частот, які постійно переходять одна в одну. Довжина хвиль видимого випромінювання лежить в межах: 770-380 нм, а частота – 4∙1014 - 8∙1014 Гц.

Номер слайду 22

Видиме світло люди вивчають понад 2000 років. Початок у розвиток науки про світло – оптики – зробили: Евклід, Архімед, Ньютон. Властивості: відбивається; заломлюється; діє на око. Має велике значення для життя і діяльності людей, несуть інформацію про навколишнє середовище.

Номер слайду 23

Випромінювання, що виявляється безпосередньо за фіолетовою частиною видимого спектра, називається ультрафіолетовим. Довжина хвилі: 380-5 нм, частота: 8∙1014 - 6∙1016 Гц Відкрито в 1801 році Н. Ріттером і У. Волластоном. Ультрафіолетове випромінювання

Номер слайду 24

Джерела: сонце, зорі; світло електричної дуги; газорозрядних ламп. Приймачі: фотоелементи, фотодіоди, іонізаційні камери, лічильники фотонів, фотопомножувачі.

Номер слайду 25

Властивості: викликає люмінесценцію; викликає фотоефект; спричиняє фотохімічні реакції; справляє бактерицидну дію; впливає на центральну нервову систему; спричиняють утворення захисного пігменту – засмаги (віта­мін В2); руйнують сітківку ока.

Номер слайду 26

Застосування: в люмінесцентних лампах; люмінесцентному аналізі та дефектоскопії; у промисловій електроніці й автоматиці; у текстильному виробництві; відіграє важливу роль у фізіології тва­рин і рослин; для стерилізації повітря в промислових приміщеннях; у медицині.

Номер слайду 27

Ренгенівське випромінювання Випромінювання виникає під час гальмування електронів, які при­скорюються сильним електричним полем. Запатентував відкриття невидимого випромінювання Рентген 8 листопада 1895 року, яке було назване Х-променями. У 1901 році Рентгену була присуджена перша в історії Нобелівська премія з фізики. Джерелом рентгенівського випромінювання виявився анод вакуумної трубки.

Номер слайду 28

Ренгенівське випромінювання В цьому ж напрямі й до нього працювали багато вче-них, у тому числі й Іван Пулюй – упродовж 14 років. Займаючись газорозрядними процесами в катодній трубці, Пулюй винайшов так звану "лампу Пулюя", яка випускала невідоме проміння. За допомогою ба-рієво-платиново-ціаністого екрана він зробив ці про-мені видимими, і почав робити різні знімки (зараз вони називаються рентгенограмами), що вирізнялися особливою чіткістю.

Номер слайду 29

Властивості: висока проникаюча й іонізуюча здатність; не відхиляється електричним і магнітним полями; викликає люмінесценцію; справляє фотохімічну дію; справляє досить сильну біологічну дію на організм у цілому; поширення, відбивання, заломлення, інтерференція та дифракція. Застосування: флюорографія; рентгенівський аналіз; кристалографія.

Номер слайду 30

γ-випромінювання Короткохвильове електромагнітне випромінювання, що виникає при розпаді радіоактивних ядер, переході ядер із збудженого стану в основний, взаємодії швидких заряджених часток з речовиною, анігіляції електронно-позитронних пар тощо. Довжина хвилі: 10-11 - 3∙10-15 м. Частота: 2∙1018 - 3∙1030 Гц. Вперше γ-випромінювання дослідив А. Беккерель у 1896 р.

Номер слайду 31

Властивості γ-променів дуже подібні на властивості рентгенівських променів, але мають: більшу іонізуючу здатність; більшу проникливість; більшу частоту коливань; більшу небезпеку для живих організмів. Застосування: у медицині, на виробництві (γ -дефектоскопія).

Номер слайду 32

Висновок З часів існування життя на Землі всі організми перебувають під впливом природних електромагнітних полів: електричне поле, що утворюється між іоносферою й земною поверхнею, електричні й магнітні імпульси, що утворюються в моменти блискавок і які поширюються в атмосфері на великі відстані, магнітне поле нашої планети зі всіма його коливаннями. Живі істоти в ході еволюції пристосувались до впливу цих хвиль. Але з розвитком техніки, крім природних джерел ЕМП, у великому обсязі з’являються штучні, які випромінюють хвилі різних діапазонів. Слід додати сюди й радіаційне випромінювання в тих місцях, які найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС. Людство сьогодні живе в так званій «хвильовій ванні».

Номер слайду 33

Номер слайду 34

Джерело тепла, яке часто використовують і як джерело світла. Естетична і косметична процедура . Просвічування внутрішніх органів у медицині. Прилад для спілкування на відстані. Радіоактивне пальне.

Номер слайду 35

Номер слайду 36

Прилад для передачі та прийому звукової інформації на відстані Оптичне явище, яке виникає після дощу при появі сонячних променів Вид консервування, завдяки якому можлива була муміфікація у Давньому Єгипті Вид електромагнітного випромінювання, який шкідливо впливає на живий організм, і при цьому набув широкого застосування саме у медицині. Місце для отримання штучної засмаги

Номер слайду 37

На наступних малюнках вказати вид ЕМВ

Номер слайду 38

Номер слайду 39

Номер слайду 40

Номер слайду 41

Номер слайду 42

Номер слайду 43

Номер слайду 44

Номер слайду 45

Номер слайду 46

Номер слайду 47

Номер слайду 48

Номер слайду 49

1.День 2.Ніч 3.Літо 4.Зима 5.Спека 6.Холод 1. Радіохвилі 1.Ліс 2.ІЧ 2.Поле 3.УФ 3.Квартира 4.Видиме світло 4.Школа 5.Рентгенівське 5.Дорога до школи 6.Гамма-випромінювання 6.Автовокзал

ppt
Пов’язані теми
Фізика, 11 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика (академічний рівень, профільний рівень) 11 клас (Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я., Кирюхіна О.О., Кірюхін М.М.)
Додано
23 січня 2019
Переглядів
10638
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку