Вода«Вода, у тебе немає ні кольору, ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти – саме життя»Антуан де Сент - Екзюпері
Номер слайду 2
Формула води – Н2 ОХімічна назва - гідроген оксид. Молекула води складається із одного атома Оксигену та двох атомів Гідрогену. Атоми гідрогену розташовані в молекулі таким чином, що напрямки до них утворюють кут 104,45o із вершиною в центрі атома Оксигену. Тобто, молекула води має кутову модель.
Номер слайду 3
Фізичні властивості води. За звичайних умов безбарвна рідина, без запаху і смаку. Густина рідкої води максимальна при 4 °С і дорівнює 1 г/см³ (1000 г/дм³). Температура кипіння+100 С, температура замерзання – 0 С. Дистильована вода не проводить електричний струм (але такої води у природі немає!). При замерзанні збільшується в об’ємі.
Номер слайду 4
Хімічні властивості води. Однією із них є взаємодія води з оксидами металів та неметалів. При цьому утворюються гідрати оксидів. При взаємодії оксидів активних металів з водою утворюються гідроксиди (основи, а саме розчинні у воді, тобто луги). Наприклад: Na2 O + H2 O = 2 Na. OH(натрій гідроксид) Сa. O + H2 O = Ca﴾OH﴿2 (кальцій гідроксид)При взаємодії оксидів неметалів з водою утворюються відповідні кислоти. Наприклад: P2 O5 + 3 H2 O = 2 H3 PO4(ортофосфорна кислота)N2 O5 + H2 O = 2 HNO3(нітратна кислота)
Номер слайду 5
Встановити реакцію середовища (кисле чи лужне) можна за допомогою індикаторів. Індикатори – це речовини, які змінюють свій власний колір у розчинах кислот чи лугів.
Номер слайду 6
Існують природні індикатори. Це можуть бути витяжки із листя чи плодів різних рослин. Наприклад, сік червонокачанної капусти
Номер слайду 7
Важливість води. Вода – колиска життя. Вода – впливає на клімат. Вода входить до складу живих організмів (людини, тварин, рослин). Важливе джерело енергії, сировина для промислових процесів, побутових потреб. Вода – один із найкращих розчинників. А розчини мають дуже широке використання (фармація, медицина, будівництво, хімічна промисловість, сільське господарство...). Вода має дивовижні властивості (цілюща вода, “освячена” вода). І це далеко не повний перелік.
Номер слайду 8
Однією із глобальних екологічних проблем, пов’язаних із водою, є утворення кислотних дощів. Вони утворюються тоді, коли оксиди неметалів сполучаються з водяною парою, при цьому утворюються кислоти, які випадають на землю у складі дощів.
Номер слайду 9
Цікаві факти про воду22 березня – Всесвітній день води.“Водний слід” («Water Footprint») - обсяг води, який витрачається при виробництві різних товарів або наданні послуг. У світі 1 мільярд 100 мільйонів людей не мають доступу до якісної питної води. Скорочення рівня води в тілі людини всього на 2% може призвести до 20% зменшення розумових і фізичних показників. Через струмінь води у крані шириною в голку витікає приблизно 840 літрів води за добу. Людський організм на 60-70% складається з води, а дитячий – 80%. Ембріон складається з води на 94%. Хімічна сполука Н2 О в чистому вигляді в природі не існує. Вода – універсальний розчинник, вона розчиняє в собі все, що зустрічає на шляху. Наприклад, насолоджуючись смаком води з криниці, ми вливаємо в себе «компот», склад якого не зміг би відтворити, мабуть, ніхто. Приблизно 70% Землі вкрито водою. Але тільки 1% з цієї води придатний для пиття.