Надмасивна чорна діра — чорна діра з масою близько мас Сонця. Станом на сьогодні надмасивні чорні діри виявлено в центрах багатьох галактик, зокрема, у Чумацькому Шляху
Номер слайду 3
Загальноприйнятої теорії утворення надмасивних чорних дір немає. Існує декілька гіпотез, найбільш очевидною з яких є гіпотеза поступового збільшення маси чорної діри шляхом акреції речовини на чорну діру зоряної маси.
Номер слайду 4
Інша гіпотеза припускає, що надмасивні чорні діри утворюються під час колапсу великих газових хмар і перетворюються на релятивістську зорю з масою в кількасот тисяч сонячних мас або більше. Така зоря швидко стає нестабільною до радіальних збурень внаслідок утворення електронно-позитронних пар у її ядрі, і може сколапсувати відразу в чорну діру. При цьому колапс відбувається минаючи стадію наднової, коли вибух розкидав би більшу частину маси, не дозволивши утворитися надмасивній чорній дірі.
Номер слайду 5
Ще одна модель припускає, що надмасивні чорні діри могли утворитися в результаті колапсу щільних зоряних скупчень, коли негативна тепломісткість системи призводить дисперсію швидкості в ядрі до релятивістських значень.
Номер слайду 6
Нарешті, первинні чорні діри могли утворюватися з початкових збурень відразу після Великого вибуху. Важкість виникнення надмасивної чорної діри полягає в тому, що достатня для цього кількість речовини повинна бути сконцентрована у відносно невеликому об'ємі.
Номер слайду 7
В 1960 році було встановлено, що в центрі нашої галактики є потужне радіоджерело. Пізніше дослідження встановли, що це надмасивна чорна діра, яка отримала назву Стрілець А*
Номер слайду 8
У ніч проти 13 травня 2019 року, учені зафіксували дивне явище – збільшення активності Стрілець А*. Причиною цього є поглинання нею усе більшої кількості матерії
Номер слайду 9
Астрономи мають кілька теорій щодо того, чому діра стала яскравішою. Відповідно до однієї з них, причина може полягати у зорі S0-2, яка наблизилася до небесного об'єкта ще 2018 року і наситила регіон великою кількістю газів, що досягнули чорної діри лише цьогоріч.
Номер слайду 10
Примітно, що саму чорну діру на фото побачити неможливо – це утворення є своєрідним однобічним поглиначем світла. Яскравість небесного тіла спричиняє радіація, джерелом якої є космічний пил та газ, які чорна діра поглинає. Проте вченим удалось зафіксувати момент, коли Стрілець А* «харчувалася»
Номер слайду 11
Для людей радіація від Стрільця А* не становить жодної загрози, адже розташована для цього занадто далеко.