Презентація. Народна легенда «Як козаків випробовували на Січі»

Про матеріал

Презентація за темою "Народна легенда «Як козаків випробовували на Січі»" для 4 класу за підручником А. Савчук. Цей урок допоможе дітям краще зрозуміти та оцінити давні традиції нашого народу. Матеріал підходить як до очного навчання, так і до дистанційного.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Я вам рада, любі діти,Та вітаю щиро вас,І запрошую ласкаво. На урок читання в клас. Вітання

Номер слайду 2

Девіз уроку: Красиво читаємо,Чітко розповідаємо,Мову свою розвиваємо.

Номер слайду 3

Перевірка домашнього завдання

Номер слайду 4

Робота з підручником. С. 38 Досліджуємо медіа Розкажіть, що ви побачили. Поділіться враженнями.

Номер слайду 5

Вправа «ЗХД»{93296810-A885-4 BE3-A3 E7-6 D5 BEEA58 F35}Знаю. Хочу дізнатися. Дізнався/дізналася. У графу «Знаю» записати все, що вам відомо про козаків. У графу «Хочу дізнатися» записати все, що хочете дізнатися про козаків.! Графу «Дізнався/дізналася» заповнити у кінці уроку (вкажіть, чи дізналися те, що хотіли).

Номер слайду 6

Україна з давніх часів до сьогодення. Сторінками історіїНародна легенда «Як козаків випробовували на Січі»

Номер слайду 7

Словничок. Куліш - каша, яку готували козаки під час походів, містила чотири складові - пшоно, сало, вода, сіль. Для пожив-ності в куліш додавали м'ясо, сушену рибу та гриби.

Номер слайду 8

Словничок. Очерет— це висока, міцна, багаторічна трава, яка зазвичай росте в заболочених місцях і в прибережній зоні водойм, зустріча-ється також далеко від водойм.

Номер слайду 9

Словничок. Курінь — спеціальна будівля (велика хата) без кімнат і перегоро-док, де гуртом (по кількасот) проживали запорозькі козаки.

Номер слайду 10

Словничок. Гопак — традиційний український народний танець запорізького походження. Назва танцю походить від вигуку «гоп!» під час його виконання, а також слів «гопати», «гупати», «гопкати».

Номер слайду 11

Словничок. Джу́ра — так називали в Україні в 16—18 століт-тях зброєносця, учня у козацької старши́ни (керівника). Зазвичай джу́рами були молоді хлопці. Разом із козака-ми вони ходили в похо-ди, брали участь у боях.

Номер слайду 12

Робота з підручником. С. 38-39 Народна легенда «Як козаків випробовували на Січі»Підготовка до читанняспри́тністьзапорóжцізастережýтьсховáютьсявідгýкуютьсяповéрнутьсяви́йшовшиприхопи́вшиперезирнýтьсятовари́ствоспри́тнийкмітли́вий

Номер слайду 13

Як приходив хтось у Січ, то запорожці випробовували його на спритність. Доручать йому варити куліш, розкажуть як, застережуть, щоб не сирий був і не перекипів. А самі йдуть наче косити. Парубкові так накажуть: — Коли зготуєш куліш, то виходь на могилу й клич нас. Ми почуємо та й прийдемо. Народна легенда «Як козаків випробовували на Січі»

Номер слайду 14

Сховаються козаки в очереті та й лежать. Хлопець зварить куліш, вийде на могилу, починає кликати. Вони чують, та не відгукуються. Кличе він їх, кличе, а тоді в сльози. Козаки лежать у траві, чують усе та й кажуть: — Ні, це не наш! Повернуться в курінь, дадуть хлопцеві коня і грошей на дорогу й скажуть: — Іди собі, хлопче! Нам таких не треба!

Номер слайду 15

А котрий хлопець вдасться спритний та кмітливий, то вийшовши на могилу, крикне, гукне разів зо два. А як не відгукнуться, то він сам іде куліш їсти. Та ще й вдарить гопа-ка й пісню затягне. Тоді запорожці, прихопивши коси, йдуть до куреня. А він: — Де вас чорти носили, панове? Кликав я вас, кликав, та й охрип. Щоб не вистиг куліш, почав сам їсти! Перезирнуться запорожці та скажуть: — Вставай, джу́ро! Тепер ти рівний нам козак! І приймають парубка до свого товари-ства.

Номер слайду 16

Літературознавче дослідження— Які випробування придумали козаки?— Кого не приймали до товариства козаків? — Чому? Обґрунтуй свою думку.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Робота з підручником. Вправа «Фотограф»Хлопець зварить куліш … Кликав я вас …Повернуться в курінь …Доручать йому варити …Як приходив хтось у Січ …Коли зготуєш куліш …А котрий хлопець вдасться…Знайдіть речення в тексті, прочитайте його повністю. С. 38-39

Номер слайду 19

Літературознавче дослідження. З’єднайте рису характеру та фразу, яка це підтверджує. Робота в групах. Вправа «Поєдналка»{21 E4 AEA4-8 DFA-4 A89-87 EB-49 C32662 AFE0}КОЗАКИВимогливі один до одного. Доручать йому варити куліш, розкажуть як, застережуть, щоб не сирий був і не перекипів. Поблажливі, співчутливіЯк приходив хтось у Січ, то запорожці випробовували його на спритність. Доброзичливі, застережливіВони чують, та не відгукуються. Терплячі, витриманіДадуть хлопцеві коня і грошей на дорогу.

Номер слайду 20

{21 E4 AEA4-8 DFA-4 A89-87 EB-49 C32662 AFE0}ПЕРШИЙ ХЛОПЕЦЬРозгублений, недогадливий. Хлопець зварить куліш, вийде на могилу, починає кликати. Сумлінний. Кличе він їх, кличе, а тоді в сльози. Не придатний бути козаком, неспритний— Іди собі, хлопче! Нам таких не треба!Літературознавче дослідження. Робота в групах. Вправа «Поєдналка»З’єднайте рису характеру та фразу, яка це підтверджує.

Номер слайду 21

Літературознавче дослідження. З’єднайте рису характеру та фразу, яка це підтверджує. Робота в групах. Вправа «Поєдналка»{21 E4 AEA4-8 DFA-4 A89-87 EB-49 C32662 AFE0}ДРУГИЙ ХЛОПЕЦЬПридатний бути козаком. А як не відгукнуться, то він сам іде куліш їсти. Веселий, життєрадісний. Та ще й вдарить гопака й пісню затягне. Кмітливий, спритний. Кликав я вас, кликав, та йохрип. Щоб не вистиг куліш, почав сам їсти!Розторопний, здогадливий— Вставай, джуро! Тепер ти рівний нам козак!

Номер слайду 22

Якими рисами мав бути наділений чоловік, щоб стати козаком? Оберіть серед запропонованих. Створіть хмару слів. Робота в парах. Літературознавче дослідження. Байдужий, відповідальний, життєлюбний, кмітливий, мудрий, недбалий, непосидючий, працьовитий, рішучий, спостережливий, упертий, хитрий, щирий.

Номер слайду 23

Хмара слів відповідальнийжиттєлюбнийкмітливиймудрийпрацьовитийрішучийспостережливийхитрийщирий

Номер слайду 24

Робота з підручником. С. 38-39 Вправа «Магічний кубик»{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Які запитання ти хочеш поставити друзям?Про що цей твір?Яка частина твору тобі найбільше сподобалася?Які нові слова тобі запам’яталися?Запропонуй свої випробування козакам. Що нового ти дізнався/дізналася з твору? (заповни таблицю з вправи «ЗХД»)

Номер слайду 25

Домашнє завдання (на вибір) Намалювати ілюстрацію до твору. Придумати та записати 4 правила юного козака. Скласти хмару слів «Україна — земля козацька». Придумати і записати запитання до вікторини «Козацькому роду нема переводу».

Номер слайду 26

Підсумки уроку Рефлексія «Який я козак?»Супер! Мені під силу всі завдання!Я можу працювати краще. Я працюю добре.

Номер слайду 27

Ось і пролунав дзвінок — закінчився наш урок. За роботу — по заслузі! Щиро дякую вам, друзі!

Номер слайду 28

Інтернет-ресурси та джерелаhttps://drive.google.com/drive/folders/1 Fu8n9 VQv. Ft8 XIL2 Pj18 NWym. ZG7hp. UCt. KКонспект уроку: https://nuschool.eu/lessons/literature/4klas/30.html. Допомога учням: http://8next.com/ulit5/5902-5ul049.html. У презентації використано зображення з сайтів (freepik.com, www.istockphoto.com, https://depositphotos.com/) та малюнки, згенеровані за допомогою ШІ.

pptx
Пов’язані теми
Літературне читання, Презентації
НУШ
Додано
22 листопада
Переглядів
100
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку