Презентація."Наростання економічної кризи в Україні в першій половині 1960- другій половині 1980-их рр." "

Про матеріал
Основні кризові явища в промисловості та сільському господарстві в 60 - 80-х років ХХ ст.ст. Проведені реформи в економіці та їх позитивні та негативні результати.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Наростання економічної кризи. Наростання економічної кризи. Життєвий рівень населенняІсторія України

Номер слайду 2

План1«Косигінська» реформа. Уповільнення темпів зростання промисловості.2. Неефективність колгоспного ладу. Провал Продовольчої програми.3. Етносоціальні зміни в УРСР4. Життєвий рівень населення

Номер слайду 3

Наслідки хрущовських реформ. Скорочення приросту промисловоЇ продукціїСкорочення приросту промислової продукціїНеефективність використання виробничих фондів. Загострення продовольчої проблеми«Викачування коштів» з села. Надвитрати на оборонну і важку промисловість

Номер слайду 4

Економічна дискусія. СУТЬ: критика радянської економічної моделі - принцип госпрозрахунку і матеріальної зацікавленості - наголос на пожвавленні товарно-грошових відносин. Овсій Ліберман. Лист О. Лібермана до М. Хрущова і стаття «План, прибуток і премія»– професор Харківського університету 1962 рік.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Олексі́й Микола́йович Коси́гінрадянський державний і партійний діяч, голова Ради Міністрів СРСР у 1964—1980 роках. (рос. Алексей Николаевич Косыгин, 21 лютого 1904, Санкт-Петербург, Російська імперія — 18 грудня 1980, Москва, РРФСР, СРСР) — радянський державний і партійний діяч, один з близьких соратників Брежнєва, голова Ради Міністрів СРСР у 1964—1980 роках. Двічі Герой Соціалістичної Праці (1964, 1974). Член ЦК КПРС у 1939—1980 р. Член Політбюро (Президії) ЦК КПРС у лютому 1948 — жовтні 1952, травні 1960 — жовтні 1980, кандидат у члени Політбюро (Президії) ЦК КПРС у березні 1946 — лютому 1948, жовтні 1952 — березні 1953, червні 1957 — травні 1960. Депутат Верховної Ради СРСР з 1946 по 1980 рік. Депутат Верховної Ради УРСР 2—3-го скликань.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Результати реформ. Позитивні Виробництво промислової продукції зросло на 50%2/3 приросту промислової продукції забезпечила висока продуктивність праці. Призупинено спад середньорічних темпів зростання виробництва. Валова продукція сільського господарства зросла на 23%. Національний доход СРСР становив у 1970 р. 67% національного доходу США (1960 – 58%)

Номер слайду 13

Результати реформнегативніНаприкінці 1960-х років зростає директивне планування. Прибуток від реалізації продукції збільшували не за рахунок якості та дешевизни товару, а за рахунок приписок, подорожчання товару чи зниження плану. Реформа не передбачала появи реального господаря на виробництві. Реформи містили взаємовиключні процеси: посилення централізму в економіці та впровадження ринкових механізмів, що призвело до розбалансування економічної системи.

Номер слайду 14

Динаміка приросту основних показників

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Загострення економічної кризи у 1970 – на початку 1980-х років. Системна криза – криза, яка охоплює цілісну економічну систему країни, криза базових цінностей.

Номер слайду 17

Промисловість1. Диспропорції економіки: перевага важкої та енергетичної промисловості у невиробничій сфері працює ¼ працівників.2. Старіння основних виробничих фондів, вичерпання трудових і матеріальних ресурсів.3. Висока матеріало- та енергоємність виробництва.4. Недостатня механізація та автоматизація виробництва, повільне впровадження наукових розробок.5. Низька якість продукції не давала змоги конкурувати на світовому рину.6. Валюта, виторгувана за експорт нафти і газу, йшла не на модернізацію, а на військову промисловість та імпорт товарів повсякденного попиту.

Номер слайду 18

Екологія. Будівництво хімічних та інших екологічно небезпечних підприємств у густонаселених районах2. Будівництво АЕС без урахування геологічних особливостей місцевості, за застарілими технологіями, у густонаселених та маловодних регіонах.3. Створення «штучних морів» на Дніпрі, затоплення родючих чорноземів.4. Розораність сільсько-господарських угідь – 80% проти 25% США, 48% у Франції.

Номер слайду 19

Сільське господарство1. Нераціональне використання земель: непродумана меліорація; передання найкращих чорноземів під забудову, шляхи, водосховища.2. Брак і погана якість сільськогосподарської техніки3. Нестача мінеральних добрив, захисних хімічних засобів тощо4. Недбалі переробка та зберігання врожаю5. Скорочення чисельності колгоспників при незмінній продуктивності праці стало однією з причин продовольчого дефіциту.

Номер слайду 20

Приріст населення

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Національний склад населення України змінювався внаслідок

Номер слайду 23

Розвиток соціальної сфери

Номер слайду 24

Позитивні1. Зріс життєвий рівень українців2. Збільшилися реальні зарплати, пенсії, стипендії3. Покращилося забезпечення побутовою технікою – телевізорами, пральними машинами, холодильниками4. Зведено значну кількість житла, шкіл, будинків культури.5. Низькі ціни на житло та комунальні послуги6. Безкоштоні медицина та освіта7. Грошова допомога малозабезпеченим сім’ям з неповнолітніми дітьми8. Користування підручниками в середній школі стало безоплатним9. Поліпшилося транспортне обслуговування населення: дешевий проїзд, нові маршрути, відкриття метрополітену у Харкові тощо.

Номер слайду 25

Негативні1. Уповільнилися темпи зростання добробуту, відставання за якістю життя від сусідніх європейських країн.2. Товарний дефіцит (нестача), спекуляція, з якими боролися імпортом товарів широкого вжитку3. Недостатні розміри пенсій та соціальних виплат, зрівнялівка в оплаті праці4. Низька якість житла, великі черги на його отримання, розподіл квартир за відсутності громадського контролю.5. Великий розрив у соціальному забезпечення та побутовому рівні села та міста.6. Низька якість рівня охорони здоров’я7. Прихована інфляція8. Привілеї номенклатури: Власна закрита система постачання продовольства і промтоварів. Зарплата – вдвічі-втричі вища за робітничі,окремі санаторії, поліклініки, лікарні, пансіонати. Краще житло, спеціальна прислуга. Гарантія навчання і престижна робота для дітей

Номер слайду 26

pptx
Додано
12 листопада 2023
Переглядів
1816
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку