Презентація може бути використана під час вивчення теми "Природа та населення свого адміністративного регіону" та характеризує чисельність населення, природний рух, національний склад населення Донецької області.
Населення донецької областіДрупп Олена Вікторівнаучитель географії Бахмутського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст.№11 – багатопрофільний ліцей»
Номер слайду 2
Донецька область — найбільш густонаселений регіон України. Тут мешкає близько 9 % загальної чисельності населення країни. Область — промислова частина Донбасу з переважним міським населенням.
Номер слайду 3
Чисельність населення. За офіційною інформацією держкомстату населення Донецької області станом на 1 січня 2015 року становило 4 313 487 осіб (міське 90,9%, сільське 9,1%), проте реальна кількість наявного населення є набагато меншою, через війну на Донбасі. На Донецьку область на початку 2014 р. припадало бл. 9,6% всього населення України (міського - 12,6%, сільського - 2,9%). Густота населення була на рівні 164 ос./км² (1 місце серед регіонів України)Динаміка зміни чисельності населення Донеччини
Номер слайду 4
Природний рух населення. У Донецькій області спостерігається швидке природне скорочення чисельності населення, зумовлене низьким рівнем народжуваності та високим рівнем смертності. Смертність вперше перевищила народжуваність наприкінці 1980-х. За 1990-2013 рр. у Донецькій області померло на 928,1 тис. осіб більше ніж народилось, що становило 15,6% природного скорочення країни. У 2013 р. на Донецьку область припадало 17,8% природного скорочення країни при 9,6% населення.
Номер слайду 5
щільність населення. Донецька область є найбільш густонаселеним регіоном України. У 2014 р. на 1 км² її території в середньому припадало 164 особи, що більш ніж удвічі більше ніж в середньому по Україні (75,3 особи). Порівняно з 1993 роком густота населення області зменшилась на 38,5 осіб на км². Найгустіше заселені центральні та східні райони області - Донецький вугільний басейн, де мешкає близько 3/4 населення області і який являє собою майже суцільну агломерацію, де щільність населення становить понад 500 осіб на км².
Номер слайду 6
урбанізація. Міське населення Донецької області разом з сусідньою Луганською характеризуються найвищими в Україні темпами депопуляції міського населення. За 1989 - 2014 рр. міське населення області зменшилося на 18,2%, що вдвічі вище ніж в середньому по Україні (9,4%) та втричі більше ніж у регіонах України за винятком областей Донбасу (6,8%). На Донецьку область у 1989-2014 рр. припадало 27% загального скорочення міського населення України (877,4 тис. з 3251,0 тис.). Динаміка чисельності міського населення та рівня урбанізації Донецької області з 1959 р.
Номер слайду 7
Етнічний склад населення. Східна Україна і Донецький край є історично українським регіоном, це частина території Запорозької Січі, зокрема Донеччина — Кальміюської паланки. Цей регіон заселяли і освоювали різні етноси, серед яких українці у XVIII ст. становили 73,8 % (на Донеччині 61,3 %), росіяни — 12,2 % (20,5 %), молдовани і румуни — 6,2 % (2,5 %), греки — 3,7 % (7,3 %), вірмени 2,6 % (6,1 %).
Номер слайду 8
Національний склад населення. Населення характеризується багатонаціональністю — тут мешкають представники понад 120 етносів: українці, росіяни, греки, євреї, німці, татари та інші. У національному складі населення області українці переважають над росіянами. У територіальному розрізі частка українців є значно вищою в північних, північно-західних та південно-західних районах області. У трьох містах (Донецьк, Макіївка та Єнакієве) частка росіян є дещо більшою ніж українців. Аналіз архівних даних показує, що після Голодоморів, росіян системно, на державному рівні масово переселяли до України, головним чином на терени Південно-Східної України, зокрема, на Донбас.
Номер слайду 9
Мовний склад населення. За даними останнього перепису населення найбільш поширеними рідними мовами Донецької області були російська (3615 461 осіб, 74,9%), українська (1163 085, 24,1%), вірменська (6 287, 0,13%), білоруська (4 842, 0,10%) та грецька (4 209, 0,09%). Розселення мовних груп в межах області має певні особливості. Російська мова найбільше переважає у східній, центральній та південній частинах області, особливо в містах, українська найбільш поширена у північній та західній частинах, особливо у селах.
Номер слайду 10
Статево-віковий склад населення. Населення Донецької області характеризується одним з найвищих серед регіонів України ступенем та найшвидшими темпами старіння населення. За 1989 р. чисельність населення у віці до 14 років зменшилася на 50% (в середньому по Україні - 40%), чисельність населення у віці старше 65 років збільшилась на 31% (по Україні - 15%).
Номер слайду 11
Тривалість життя. Середня очікувана тривалість життя у Донецькій області є однією з найнижчих в Україні і становить близько 70 років. Тривалість життя жінок на 10 років більше ніж у чоловіків.
Номер слайду 12
Видатні уродженці донеччини. Донеччина багата видатними людьми, творчий доробок яких має загальнонаціональне або й вселюдське значення. Іван Дзюба (з Ясинуватої) — письменник, громадський і політичний діяч, академік НАН України, Микита Шаповал (з с. Сріблянка Бахмутського району) — видатний просвітитель, педагог, Вадим Писарєв (Донецьк) — видатний артист світової слави, хореограф, менеджер, педагог, Євген Халдей (з Донецька) — великий майстер фотографії, фотолітописець Другої світової війни, Леонід Биков (з с. Знаменське (нині Черкаське) Слов'янського району) — видатний актор і режисер, Анатолій Солов'яненко (з Донецька), видатний співак. Олександр Ханжонков (м. Ханжонкове) — перший представник вітчизняного кіновиробництва, Володимир Сосюра — письменник (Дебальцеве)Микита Шаповал. Леонід Биков. Володимир Сосюра