Нашого цвіту по всьому світу. Урок географії у 9 класі Розділ «Населення України»Тема «Національний та етнічний склад населення.» Тема уроку: «Українська діаспора та її географія»
Номер слайду 2
Українська діаспора в світі Українці живуть практично в усіх куточках земної кулі, користуючись заслуженою шаною в країнах осілості за працелюбність, освіченість, відданість традиціям і неоціненний внесок у світову культуру.
Номер слайду 3
В історії української еміграції простежуються два основні напрями, кожен з яких має кілька хвиль. Східна діаспора утворювалась в наслідок переселення українців до внутрішніх губерній Російської імперії, пізніше до республік СРСР. Ще в XVI столітті українські козаки освоювали простори Сибіру, Далекого Сходу, Камчатки та Чукотки.
Номер слайду 4
Західна діаспора також утворювалася трьома масовими хвилями: з останньої чверті XIX століття до початку Першої світової війни; між двома світовими війнами; після Другої світової війни. До західної української діаспори (понад 5 млн. осіб) слід долучити українців Холмщини, Перемишльщини, Надсяння, Підляшшя, Прящівщини; Мараморощини, Сучавщини, відокремлених від суцільного українського етнічного масиву; давні компактні утворення в Угорщині, Югославіі, Австрії, Німеччині й етнічні вкраплення серед населення Великої Британії, Франції, Італії, Бельгії та інших європейських країн, суцільні райони та навіть провінції у Канаді, США, Аргентині, Австралії. Українська діаспора в світі
Номер слайду 5
Особливе місце серед країн української діаспори посідає Югославія. Українські переселенці (нині їх налічується близько 36 тис.) перебралися до Воєводини ще у XVIII ст. утворивши в місті Руський Керестур значний осередок. Ще давніша українська діаспора в Болгарії, куди українці прибували в IX-X ст. Українська діаспора в світі
Номер слайду 6
Канада. Канада посідає друге місце на американському континенті за кількістю громадян українського походження. Перші поселенці прибули до Канади в пошуках роботи із Західної України, що входила до складу Австро-Угорської монархії.
Номер слайду 7
Бразилiя. Еміграція українців до Бразилії почалася ще наприкінці XIX ст. Більшість емігрантів облаштовувалася в районі Прудентополіса (штат Парана), пристосовуючись до незвичних кліматичних умов і довкілля.
Номер слайду 8
Бразилiя
Номер слайду 9
СШАПерші українські поселенці в США з'явилися ще в XVII ст. Українці брали участь у Війні за незалежність (1775-1783 рр.) та громадянській війні (1861-1865 рр.). У битві під Чикамоге відзначився бригадний генерал, українець Василь Турчин.
Номер слайду 10
Австралiя. За офіційними даними в Австралії проживає понад 40 тис. українців. Еміграція в Австралію розпочалася наприкінці 1940-х років. А найбільшого розмаху набула 1949 року – з Німеччини, з так званих таборів переміщених осіб.
Номер слайду 11
Аргентина. Українська еміграція до Аргентини розпочалася випадково. Її початком офіційно вважають 27 серпня 1897 року. Саме тоді в порт Буенос-Айрес прибуло 12 галицьких родин, які осіли в незайманих лісах провінції Місіонес.
Номер слайду 12
Нiмеччина. У Німеччині проживає близько 100 тис. українців, значна частина яких емігрувала в пошуках ліпшого життя.
Номер слайду 13
Францiя. У Франції проживає близько 30 тис. українців. Основні концентрації – Париж і його міста супутники.
Номер слайду 14
Iталiя. Перша українська колонія в Римі з'явилася наприкінці XVI ст. Численна українська еміграція в Італії вирізняється досить високим рівнем освіти, кваліфікації, культури.
Номер слайду 15
Iталiя. Перша українська колонія в Римі з'явилася наприкінці XVI ст. Численна українська еміграція в Італія вирізняється досить високим рівнем освіти, кваліфікації, культури.
Номер слайду 16
Польща. Згідно з даними останнього перепису населення 2002 року, понад 27 тисяч польських громадян визнають себе українцями. Реальна чисельність автохтонного населення оцінюється у 150–300 тис. українців. За даними Об'єднання українців у Польщі, кількість українців становить 250–500 тис. На території Польщі перебуває до 1млн українських заробітчан.
Номер слайду 17
Бiлорусь. Відносно велика етнічна група українців, що мешкають у Білорусі. Перепис 1989 року нарахував 291 008 українців у Білорусі. Перепис 1999 — 237 014 українців. Згідно з останнім переписом населення, який відбувся у 2009 році, кількість українців становила 158,7 тис. осіб. Найбільша концентрація українців (40 тис., або 2,9% населення) характерна для Брестської області. Найбільша у країні частка українців проживає у Кам'янецькому (7,4%), Малоритському(7,2%), Брестському (6,9%), Кобринському (4,5%), Жабинківському (4,3%) районах та місті Брест (4,2%).
Номер слайду 18
Китай Китай – єдина азійська країна, де українські мігранти представили свій народ як етнічну спільноту із самобутніми духовними й культурними традиціями. Найбільше українських поселенців зосередилось у Харбіні, де вони будували Східнокитайську залізницю. Українські організації існували у Шанхаї, Тянцзіні й Циндао. Вони припинили діяльність 1949 р. коли в країні встановилась комуністична влада.
Номер слайду 19
Росiйська Федерацiя Українці в Росії становлять найбільшу українську діаспору в світі. В Росії українською говорить 1,1 млн осіб (2010; у 2002 - 1,8 млн). Згідно з переписом 2010, в РФ проживає 1 927 988 українців, або 1,4 % загальної чисельності населення, що робить їх третьою за величиною етнічною групою після росіян і татар у Росії.
Чеська Республіка. У Чехії проживає понад 50 тис. українців, які складають четверту за кількістю національну меншину після словацької, польської і німецької. За офіційними даними в Румунії проживає 60-67 тис. українців. Це третя за кількістю національна меншина в країніУкраїнська діаспора в Іспанії сформувалася після Другої світової війни. Кількість емігрантів з України становить понад 100 тис. осіб. Лише половина з них проживає і працює легально. РумуніяІспанія
Номер слайду 22
Казахстан. За статистикою в Казахстані проживає понад 400 тис. українців, а фактично не менше 1 млн. У Казахстані нині функціонує 16 українських об'єднань, було створено Асоціацію «Українці Казахстану» За даними першого загального перепису населення російської імперії 1897 року, на території Грузії мешкало близько 8,5 тисяч українців, з яких близько 64 % у містах, а 36 % у сільській місцевості. Притік українського населення до Грузії не стихав і продовжувалося переселення українців різних верств, у тому числі й інтелігенції. У кожній із прибалтійських країн станом 1989 р. проживало українців відповідно: в Латвії – 59 тис, в Естонії – 48,3 тис, у Литві – 44,8 тис. Грузія. Країни Балтії
Номер слайду 23
Запитання та завдання для систематизації, узагальнення та закріплення вивченого матеріалу на творчому рівні
Номер слайду 24
1. Які два напрямки сформувалися в українській діаспорі?2. Які причини еміграції українців до Першої світової війни?3. Що означає вираз «Хвилі еміграції»?
Номер слайду 25
4. З грецької слово «Діаспора» означає «розсіювання», «розколювання». Як можна застосувати цей вираз по відношенню до формування української діаспори?5. Нанесіть і підпишіть на контурній карті країни з найбільшою часткою української діаспори.6. Як вплинули політичні процеси в СРСР на «хвилі еміграції» української діаспори в світі?
Номер слайду 26
7. Мандруючи США, в яких штатах ми зустрінемо найбільше своїх земляків.8. Чому в Австралії на сучасному етапі не «поповнюється» українська діаспора?
Номер слайду 27
За результатами сьогоднішнього уроку розкрийте зміст виразу «Нашого цвіту по всьому світу»